02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

موانع کاهش قیمت آهن و میلگرد

بر اساس گزارش کارشناسان

شهرآهن

از وضعیت فعلی

بازار آهن

در خرداد 98، این نتیجه حاصل گردید که تقاضای بورس کالا با حجم انبوه نقدینگی های سرگردان موجود در بازار، از کف سازی های پایین تر جدید جلوگیری میکند . مدتی است که علیرغم ضعف شدید تقاضای مصرفی در بازار داخلی

میلگرد آجدار

در ماه مبارک رمضان و با وجود نرخ پایه عرضه این محصول فولادی، حول و حوش ۴۳۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) در بورس کالا؛ شاهد هستیم که تقاضای پشت صفی بورس با رقابت های صورت داده ۸ الی ۹ درصدی، مانع کاهش بیشتر قیمتهای فعلی کف بازار و کف شکنی های پایین تر از نرخ ۴۶۵۰ الی ۴۷۵۰ تومان فعلی میگردد. 

در واکاوی چرایی علت این موضوع به چند گزاره مشهود میتوان اشاره نمود : 

1- حمایت اکثریت تولیدکنندگان بخش خصوصی از نرخهای کنونی به عنوان مانعی برای کاهش بیشتر قیمتها : همانطوریکه از رصد روزانه

قیمت فولاد

بویژه

قیمت میلگرد

و الگوی رفتاری عرضه کنندگان بازار خارج از بورس کالا برمی‌آید؛ مدتی است که نرخ محصول نهایی بخش خصوصی در واقع دنباله رو نرخ اعلامی بنکدار یا نرخ کف محصولات عرضه شده ای در بازار هستند که بنکدار عامل آن بوده و این کالا را پیش‌تر از بورس کالا خریداری نموده ‌است . در واقع این عرضه های ثانویه بنکداران به بازار به نوعی سوپاپ اطمینان بازار محسوب شده و هر گونه نوسان سازی هیجانی را با منشاء عرضه های بورس کالا تا حدودی خنثی نموده و نقش سکان‌دار این بازار را ایفا می‌نماید. این روزها هزینه تولید محصول در بخش واقعا خصوصی؛ به دلایل متعدد، بالاتر از تولیدکنندگان حوزه نیمه دولتی یا خصولتی ها تمام شده و همین موضوع باعث شده تا بخش خصوصی به عنوان یک عامل بازدارنده، مانع ادامه حرکت نزولی قیمتهای بازار خارج از بورس کالا به سمت نرخهای کف بورس کالا باشد.

2- گپ یا فضای فعلی حاکم بین نرخ کف بورس کالا و اعلامی های بازار خارج از بورس کالا؛ عامل اصلی تحریک نقدینگی در خرید از بورس : یکی از دلایل اصلی وجود فاصله بین نرخ کف بورس و نرخ بازار؛ در واقع توجیه حرکت نقدینگی های سرگردان به سمت خرید از بورس برای کسب سود و منفعت بوده است؛ یا بالعکس. در واقع از نگاهی دیگر اگر زمانی برسد که نرخ کف بورس کالا جذابیت یا توجیهی برای حضور نقدینگی نداشته باشد؛ مطمئنا" نقدینگی از این بازار فاصله خواهد گرفت و نقش کاتالیزوری بنکداران در بازار به شدت کم رنگ خواهد شد. از نگاهی دیگر با توجه به شرایط موجود و ماهیت معاملات عمده فروشی بورس کالا و عدم توان پاسخگویی عرضه مستقیم بورس کالا به تقاضای خُرد؛ طبیعتا وجود این گروه از بنکداران به عنوان نقش کاتالیزور بین بورس کالا و تقاضای خُرد خارج از بورس؛ ظاهرا در شرایط فعلی تعریف شده و ادامه حیات میدهد.
3- تغییر مسیر نرخ دلار نیمایی و بطور کلی تغییر استراتژی دولت در نرخ حوالجات ارزی و متعاقب آن تغییر خروجی اعداد و ارقام در محاسبات تعریف شده شیوه‌نامه های اخیر تنظیم بازار فولاد بر اساس این گزاره ها : گرچه که خبر اعمال تحریم های آمریکا بر حوزه فولاد ایران کافی بود تا عاملی تاثیرگذار باشد بر افکار عمومی مبنی بر این موضوع که با فرض پذیرش این باور که ایران دهمین تولید کننده بزرگ فولاد جهان است، اعمال این تحریم ها میتواند عامل منفی قیمت های داخلی محسوب گردد؛ اما در عمل گزارشات مخابره شده از حوزه‌های صادراتی این تحریم ها را تا حدودی کم اثر نشان داده و ثابت میکند که فولاد ارزان ایران همیشه خریدار خود را دارد؛ از سوی دیگر اما مقایسه شمش ۴۳۳ دلاری CIS و نرخ حواله دلار ۱۱ هزارتومانی نیمایی در چارچوب تعریف شده شیوه نامه های اخیر در جهت تنظیم بازار داخلی فولاد؛ در مواجه با قیمتهای داخلی، سیگنال پایین تر بودن نرخهای کنونی بازار داخلی از نرخهای مورد مقایسه را ساتع نموده، بطوریکه به نوعی تفکر احتمال تغییر مسیر قیمتهای داخلی و اتخاذ روند افزایشی قیمتها را در ذهن تداعی مینماید.

اما در بازارهای جهانی فولاد چه می گذرد؟

قیمت های متفاوت متاثر از معاملات ضعیف و عدم پشتیبانی از بازار
بازارهای خاورمیانه و قسمتی از آفریقا و آسیا، متاثر از ماه رمضان، ساکت بودند. فصل بارانی پیش رو هم عامل پشت پرده دیگری در خصوص چرایی تقاضای ضعیف آسیاست. خوشبینی ها در بازار دریای سیاه هم طی هفته گذشته کم رنگ شده است. بر خلاف انتظارات، کاهش تعرفه وارداتی فولاد در آمریکا برای محصول وارداتی از ترکیه هم نتوانست حوزه های خرید را تحریک نماید. برخی موفقیت های کسب شده در فروش محموله هایی از بیلت CIS، ترکیه و مصر به آفریقای شمالی در محدوده قیمتی ۴۳۰ الی ۴۳۵ دلار/تن فوب دریای سیاه در هفته گذشته؛ موجب تحریک روسیه و اکراین در جهت افزایش قیمتهای پیشنهادی خود در دامنه جدید قیمتها در بازه ۴۴۰ الی ۴۵۰ دلار/تن فوب دریای سیاه برای تحویل ماه جولای در هفته منتهی به ۳۱ ماه می، گردید. اما در این دامنه قیمتها، پیش خرید تازه‌ای گزارش نشده است. شرکت کنندگان بازار، معتقد هستند ‌که با توجه کاهش نرخ وارداتی قراضه آهن به ترکیه؛ این سطوح جدید قیمتهای پیشنهادی خیلی بالا هستند .
طی هفته گذشته نوسان ایجاد شده در قیمت های بازار جهانی فولاد، موجب گشت تا روند معاملات فولادی ها در بازار سرمایه ایران کاهش یابد چرا که بسیاری از شرکت های فعال در بازار سرمایه، وابستگی کامل با قیمت های جهانی مانند قیمت نفت و قیمت فلزات دارند. از جمله عوامل موثر در کاهش قیمت های جهانی، جنگ تجاری بین چین و آمریکا می باشد که تاثیر منفی بر بازار فولاد جهانی گذاشته و طی روزهای اخیر قیمت های جهانی افت پیدا کرده اند.
اما در واقع تاثیر اصلی و نهایی قیمت های جهانی زمانی بر بازار مشخص می گردد که قیمت ها به ثبات برسند، در این زمان باید بررسی کرد که آیا تغییر قیمت‌های جهانی بر روی صورت مالی این گروه‌ها تأثیر می‌گذارد یا نه، چیزی که اکنون شاهد آن هستیم تأثیر کوتاه مدت مسائل جهان بر بازار است که زیاد دوام ندارد و دوباره بازار به جایگاه اصلی خود باز خواهد گشت.
در خصوص این روند در بازار جهانی، نماینده یک نوردکار ایتالیایی عنوان نمود : "گر چه جو حاکم بر بازار به آرامی در حال تغییر به سمتی است که انتظار میرود مثبت باشد؛ اما اگر به بازتاب رفتار واقعی بازار رجوع شود؛ روند شفاف نیست، چراکه تقاضا ضعیف دیده شده و احتمال کاهش بیشتر تختال وجود دارد"
ارزیابی نرخ هفتگی Fastmarkets در تاریخ سوم ژوئن در خصوص شاخص میانگین نرخ هفتگی تختال CIS در محدوده ۴۴۵ الی ۴۵۰ دلار/تن فوب دریای سیاه بود که نسبت به اواخر آوریل کاهش ۲۵ الی ۳۰ دلاری را نشان میدهد؛ که متاثر از کاهش قیمتها در خصوص نرخ محصول نهایی تخت فولادی در بازارهای اصلی فروش ترکیه و اروپا بوده است.
منابع اروپایی، نرخ جدیدی در خصوص پیشنهاد تختال تولیدی از CIS در این هفته نشنیدند، اما انتظار پیشنهادات ارزانتری برای مصرف ماه جولای از سمت این تولیدکنندگان را دارند، اما فعالیت برنامه ریزی شده CIS و کاهش خروجی تختال میتوان به این معنی باشد که خریداران اروپایی نمیتوانند به تخفیفات مورد نظرشان دست پیدا کنند.

درهر حال تنوع خرید شرکت های فولادی در ایران و گزارشات فروردین و اردیبهشت ماه این شرکت ها، نشاندهنده وضعیت مطلوب آنها در فروش و صادرات محصولات فولادی خود است که این موضوع نیز، بی اثر بودن تحریم ها را بر بازار فولاد نشان می دهد. اما ادامه روند

صادرات آهن

، بستگی به این دارد که آیا دولت برخی تمهیدات را در نظر می‌گیرد یا خیر؟ یارانه‌هایی که به شرکت‌های فولادی اختصاص می‌یابد تا حدودی بر روند فعالیت این صنعت تأثیرگذار است در صورتی که وضعیت به همین صورت باشد روند شرکت‌های فولادی مثبت خواهد بود اما با تغییر نرخ جهانی، فولادی‌ها با درگیری‌های جدیدی مواجه می‌شوند.

 

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
5 امتیاز