پایگاه خبری فولاد ایران - طی 70 سال اخیر، جهانی شدن به طور چشم گیری سیستم ها، سازمان ها و ارزش های ما را تغییر داده است. به طور مثال تنها در صنعت توریسم شاهد رشد 56 درصدی عقاید بین المللی، فرهنگ و نگرش ها هستیم. در سال 2018، 1.4 میلیارد نفر سفرهای بین المللی داشتند در حالیکه این رقم در سال 1950 تنها 25 میلیون نفر بوده است. ارتباط و وابستگی بین کشورها و مردم بیشتر شده است. به گزارش فولاد ایران،  طبق تحقیقات اخیر انجمن جهانی اقتصاد، اکثریت قریب به اتفاق مردم در مناطق مختلف کشور خود را ملزم به پشتیبانی از سایر کشورها در سرتاسر دنیا می دانند. اما ماهیت این ارتباط چیست و برای افراد به چه معناست؟

تعاملات انسانی در دوران جهانی شدن به واسطه پیشرفت تکنولوژی رشد فزاینده ای داشته است. ضمن اینکه گسترش سایت های اجتماعی و مکالمه های آنلاین ما را قادر به برقراری ارتباط با افرادی کرده که هرگز ملاقاتشان نکرده ایم. در سال 2010، گوشی های هوشمند شروع به نفوذ در بازارها کردند و در حال حاضر افراد بین 16 تا 24 سال به طور متوسط سه ساعت از وقت خود را در رسانه های اجتماعی می گذرانند، اما تعامل مبتنی بر تکنولوژی ناکامیهای جدی به دنبال دارد. سوال این است که آیا این شیوه ارتباط معنادار بین انسانها را تقویت کرده و یا مانع از آن است. برخی کشورها اذعان کرده اند تعاملات اجتماعی آنلاین منجر به ایجاد احساس شدید تنهایی در افراد شده است. و فقط تنهایی نیست که به عنوان معضل تکنولوژی مطرح است بلکه ناشناس بودن مخاطبان به افراد اجازه برخی آزار و اذیت ها و سوء استفاده های مختلف را نیز می دهد. در آلمان، پست های ضد پناهندگی در رسانه های اجتماعی به طور مستقیم یا غیر مستقیم با حملات به پناهندگان ارتباط داشته است. در تغییر معنای اجتماع از جنبه فیزیکی به مجازی پیامدهایی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. جهانی سازی و تکنولوژی فرصت خارق العاده ای برای ارتباط و مبادله عقاید به روش های جدید ایجاد کرده و از طرفی مواردی را به وجود آورده که نیاز به توجه جدی دارند.

پیشرفت تکنولوژی فرصت خوبی نیز برای رهبران سرتاسر دنیا در ایجاد ارتباط معنادار در قلمرو خود و مقابله با قطب گرایی های ایدوئولوژیکی ایجاد کرده است. طی سال جاری انجمنی از رهبران جوان سرتاسر دنیا (250 رهبر) طی اجلاسی سالانه گردهم می آیند تا ضمن ایجاد ارتباط با یکدیگر روش های توسعه روابط عاطفی در فاز جهانی سازی را مورد بررسی قرار بدهند ضمن اینکه در اقدامات حمایتی در جهت حفظ کره زمین نیز مشارکت خواهند داشت. این رهبران که نماینده بیش از صد کشور هستند ماموریتی مشترک در بهبود وضعیت جهان دارند.

منبع: World Economic Forum          

ترجمه: ف. اسکندرخو

موضوعات مرتبط: فولاد - قراضه - سنگ آهن - قیمت آهن آلات - تحلیل اخبار - اخبار اقتصادی