پایگاه خبری فولاد ایران - درست زمانی که چین و امریکا در حال دست یافتن به توافقاتی بودند و تنش های تجاری کمتر شده بود داستان ویروس کرونا مجددا ابهامات و نگرانی ها را در بازارهای فولاد و مواد اولیه ایجاد نمود. گرچه شاید در دراز مدت این ویروس تاثیری بر نرخ تولید ناخالص داخلی چین نگذارد ولی بی تاثیر هم نخواهد بود چرا که می بینیم که حداقل قیمت مواد اولیه به ویژه سنگ آهن به جو روانی بازار خیلی حساس است. بازار مواد اولیه فولاد سازی در طول تعطیلات سال نو چین ساکت بوده ولی همین طولانی تر شدن تعطیلات ابهامات بازار را بیشتر کرده و جو منفی بازار را در کوتاه مدت شدیدتر کرده است. 

 

سنگ آهن طی یک هفته به کمترین حد دو ماه اخیر رسیده حدود 85 دلار شد که حدود 9 درصد افت هفتگی داشت. رشد بالای قیمت زغال سنگ در ژانویه نیز حال متوقف شده است. انتظار می رود بازار چین با قیمت هایی نزولی آغاز به کار نماید. 

 

به گزارش فولاد ایران، معمولا ماه های ژانویه و فوریه دو ماه از سه ماهی هستند که آمار مصرف و تولید فولاد و در نتیحه تقاضای مواد اولیه در چین ضعیف و بین 4 تا 10 درصد پایین تر از سطح میانگین است. از این رو شاید اگر ویروس کرونا در بازده زمانی خارج از تعطیلات سال نو چین همه گیر می شد اثرات روانی وسیع تری بر بازارها می گذاشت. 

 

دولت چین تعطیلات سال نو را تا 10 فوریه یعنی دوشنبه آینده اعلام کرده و از طرفی محدویت های حمل و نقل نیز وجود دارد. با توجه به سرعت همه گیری این ویروس اولین سناریو انتظار دارد حداقل همچون ویروس سارس در سال 2003 کنترل آن یک دوره 3 ماهه نیاز داشته باشد. در این سناریو روند نزولی تقاضای فولاد و مواد اولیه ادامه می یابد  پس از دو ماه که دولت محدودیت های تردد و حمل کالا را بر دارد رشد شدیدی خواهد داشت. 

 

البته همیشه قیمت فولاد و مواد اولیه نسبت به اخبار واکنش سریع نشان داده و میتوان گفت افت قیمت اخیر سنگ آهن یک واکنش بیش از اندازه به رسانه ها بوده و با از سر گیری تدریجی تحویل کالاهایی که حملشان به تعویق افتاده این افت قیمت جبران می شود. همانند وضعیتی که در مورد ویروس سارس در سال 2003 مشاهده شد. در واقع احتمالا تا پایان سه ماهه نخست سال همه نوسانات ایجاد شده از این اتفاقات جبران شود و فولادسازان چینی به وضعیت عادی باز گردند. 

 

در این بین اگر بخواهیم کمی بدبینانه تر به قضیه نگاه کنیم اگر دولت چین نتواند شیوع کرونا را کنترل کند و محدودیت های تردد هفته های آینده همچنان ادامه داشته باشد با حاضر نشدن کارگران ساختمنی در پروژه ها و توقف مصرف فولاد در این پروژه ها وضعیت بازار فولاد وخیم تر می شود. شهر ووهان در بزرگترین قرنطینه تاریخ قرار دارد و با تعطیلی 15 شهر مجاور حال این نگرانی وجود دارد که این ویروس به راحتی قابل کنترل نباشد و در سطح جهان به شدت گسترش یابد. در چنین فرضیه ای بعید است تا اواخر سه ماهه دوم سال شاهد بهبود بازار های فولاد چین باشیم. 

 

منبع: metal bulletin

ترجمه: م. تابان شمال

450+ مشتری وفادار و راضی
1200+ گردش ماهیانه محصول
730+ مشاوره تخصصی خرید
1000+ مرسوله ارسالی موفق