مدیرعامل فولاد هرمزگان در جلسه اقتصاد مقاومتی استان که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری و همتی استاندار استان هرمزگان برگزار شد تاکید کرد با توسعه‌های انجام شده و در دست انجام، استان هرمزگان به قطب دوم فولاد کشور تبدیل خواهد شد.‎

فرزاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان عصر دیروز در جلسه اقتصاد مقاومتی استان ضمن تشکر از حضور معاون اول رئیس‌جمهوری در جمع صنایع استان وقدردانی از کمک و همکاری‌های استاندار هرمزگان، با اشاره به تحریم‌های ظالمانه امریکا گفت: بیشترین حجم این تحریم‌ها بعد از صنایع نفت و گاز، شرکت‌های فولادی از جمله فولاد میارکه، هرمزگان و...را هدف قرار داد و با وجود تمام این محدودیت‌ها ایران با افزایش تولید در رده دهم کشورهای تولید‌کننده فولاد جهان قرار گرفت.

هرمزگان دومین قطب فولادی کشور خواهد شد
ارزانی در ادامه گفت: با توجه به برنامه توسعه فولاد کشور و تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴، با وجود زیرساخت‌های مطمئن، مجاورت با آب‌های نیلگون خلیج‌فارس و عدم وجود مشکل آب در استان هرمزگان، می‌توان در منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس حداقل ۱۰ میلیون تن فولاد تولید نمود. مهندس ارزانی با اشاره به تاثیر این رویداد بر توسعه پایدار منطقه گفت: درحال‌حاضر ۴ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه تولید می‌شود و برای تحقق تولید ۱۰ میلیون تن فولاد، نیاز است بین ۶ الی ۷ میلیون تن به ظرفیت تولید فولاد در استان اضافه شود و به این ترتیب استان هرمزگان به دومین قطب صنعت فولاد کشور تبدیل خواهد شد.

صادرات انتخاب نیست اجبار است

ارزانی با اشاره به این موضوع که در کشور بیش از ۳۰ میلیون تن فولاد تولید می‌شود و حدود ۱۵ میلیون تن آن مصرف در داخل کشور دارد گفت: نیمی از تولید فولاد کشور بایستی صادر گردد وصادرات انتخاب نیست بلکه اجبار است، در غیر اینصورت واحدهای فولادی دچار کاهش تولید خواهند شد. ولی متأسفانه در پنج ماهه اول سال ۹۹ نسبت به ۹۸ با افت حدود ۴۰ درصدی صادرات مواجه هستیم. وی ایجاد مشوق‌های اقتصادی از جمله تسهیلات کم بهره و غیره را بخشی از راه‌حل جهت افزایش صادرات و ارز آوری عنوان کرد.

مشکلی فرسایشی به نام رفع تعهدات ارزی

مدیرعامل فولاد هرمزگان همچنین با اشاره به عدم وجود زیرساخت مناسب بین مناطق ویژه اقتصادی و سیستم بانکی کشور و عدم اتصال گمرک منطقه ویژه به سیستم بانکی و بانک مرکزی، کمک در رفع تعهد ارزی شرکت‌های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس را خواستار شد و گفت: تعهدات ارزی در مناطق ویژه همواره انرژی زیادی از شرکت‌ها به دلیل بوروکراسی کاغذی فراوان آن می‌گیرد و شرکت‌های مستقر در مناطق ویژه با مشکلات عدیده‌ای در جهت رفع تعهدات ارزی مواجه هستند. در این رابطه ضروری است جهت مناطق ویژه درصد پرونده‌های رفع تعهد ارزی نشده از ٢٠درصد به حداقل ٤٠ درصد اقزایش یابد تا این شرکت‌ها بتوانندثبت سفارشات خود را به موقع انجام دهند. بدیهی است که این شرکت‌ها نسبت به رفع تعهدات ارزی خود به صورت کامل متعهد می‌باشند.

صنایع معدنی و تولید‌کنندگان فولاد، شراکت به جای رقابت

وی همچنین به زنجیره تامین مواد اولیه اشاره کرد و گفت: از مهم‌ترین موارد در جهت افزایش تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی، تأمین به موقع و پایدار مواد اولیه معدنی مورد نیاز صنایع فولاد کشور می‌باشد. در این راستا ضروری است رابطه منطقی و برد - برد بین صنایع معدنی و تولید‌کنندگان فولاد ایجاد گردد و رقابت در بین آنها به شراکت تبدیل شود.

انتهای پیام

450+ مشتری وفادار و راضی
1200+ گردش ماهیانه محصول
730+ مشاوره تخصصی خرید
1000+ مرسوله ارسالی موفق