پایگاه خبری فولاد ایران - دولت دوازدهم از سال گذشته طرح فروش سهام خود در برخی شرکت‌ها را در دست داشت که در مصوبه جدید، حساب جدی روی پالایشگاه‌ها باز کرده است؛ نگاهی به ارزش سهام ۶ پالایشگاه تبریز، لاوان، تهران، اصفهان، بندرعباس و شیراز نشان می‌دهد که عرضه بلوکی سهامی که قرار است عرضه شود، مستلزم نقدینگی و اعتبار بالایی است که با توجه به حجم وسیع آن، احتمالاً شرکت‌های خصولتی مانند صندوق‌های بازنشستگی نهادها وارد عمل شوند ولی با توجه به تأکید رئیس‌جمهور برای خروج این نهادها از شرکت داری، مشخص نیست چه برنامه‌ای برای واگذاری وجود دارد.

 

?از سوی دیگر، نگاهی به آخرین وضعیت ارزش این پالایشگاه‌ها در بازار سرمایه نشان می‌دهد ارزش بازار آن‌ها بیش از ۷۴ هزار میلیارد تومان است که طبق بررسی‌های انجام‌شده سهم دولت از این رقم معادل ۱۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

 

?دولت حدود ۱۰ درصد سهام  پالایشگاه اصفهان را در اختیار دارد و مابقی سهام میان وزارت بهداشت، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق‌های بازنشستگی نفت و … تقسیم شده است. ۸ درصد از سهام این شرکت نیز متعلق به سهام عدالت است. ارزش بازار این شرکت پالایشی در بازار سرمایه ۲۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ثبت‌شده است. بر این اساس سهم دولت از این پالایشگاه معادل ۲ هزار و ۸۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

میز نفت

 

متن کامل و جدول در لینک زیر:

 

http://www.mizenaft.com/report/23728/