02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

وضعیت بازار آهن و قیمت میلگرد در ابهام

این روزها بیش از هر زمان دیگری بازار ایران غیرقابل پیش بینی گردیده‌، بطوریکه هر گونه گمانه زنی و تحلیل در خصوص آینده این بازار باتوجه به دامنه متغیرهای وسیع و غیر قابل پیش بینی که وجود دارد؛ بی فایده جلوه میکند. 

اما در کلیات مسئله یک موضوع برای همه ما روشن است؛ مسئله "مواجه با تولید روز افزون مقاطع طویل فولادی در داخل کشور و از طرفی محدود تر شدن شرایط فعالیت در حوزه های

صادرات آهن

بویژه

صادرات میلگرد

با توجه به تحریم ها " 

هر چند که ساختار کلی حوزه فولاد در خصوص نابرابری حجم عرضه در مواجه با تقاضای داخلی، یک اصل انکار ناپذیر دیده میشود؛ اما فشار نقدینیگی های سرگردان و هیجان موجود در بازارهای داخلی متاثر از کاهش ارزش پول ملی کشور، موجب شد تا علی رغم عدم همخوانی برخی از مارجین ها در لایه های بالایی تولید و افزایش دامنه این مارجین ها به واسطه عدم رشد متناسب مواد اولیه داخلی؛ نرخ فولاد به واسطه برخی التهابات، پیوسته از ابتدای سال جاری تا به امروز افزایش قیمت حدود کیلویی ۵۵۰ تومانی در خصوص 

قیمت میلگرد آجدار

در بازار داخلی را پشت سر بگذارد. ( از ۴۷۰۰ تومان ابتدای فروردین تا ۵۲۶۰ امروز؛ با احتساب مالیات ارزش افزوده )؛ البته روند افزایشی در

قیمت ورق

بیش از این مقدار بوده که به واسطه محدودیت عرضه و انحصار تولید بحث خاص خودش را طلب مینماید. 

مهمترین عوامل افزایش

قیمت فولاد

در حوزه مقاطع طویل فولادی کشور و ایجاد ناهمخوانی بین

قیمت شمش آهن

و

قیمت میلگرد

و... شامل موارد زیر می باشد : 

1- کاهش ارزش پول ملی
2- فشار نقدیگی های سرگردان و اقبال و هجوم آنها به بازار فولاد و انباشت انبارها به واسطه نگاه مردم به صعود بی وقفه بازارهای ارز و طلا و خودرو و برخی دیگر از حوزه های کالایی
3- صادرات ریالی به واسطه اختلاف قیمتی که بین بازارهای داخلی و خارجی پیش از این وجود داشت
4- برخی هیجانات غالب شده بر بازار به واسطه تحولات سیاسی و افزایش تنش های بین المللی

اما با تمام این موضوعات مطرح شده؛ اصل مسئله و ماهیت بازار فولاد کشور به عنوان دهمین تولیدکننده بزرگ جهان را نمیتوان نادیده گرفت و لذا تصور هر گونه کمبود در کشور و در حوزه فولاد غیر قابل قبول بنظر میرسد؛ با در نظر گرفتن تمامی گزینه ها در نهایت به این پاسخ خواهیم رسید که :

" نحوه مدیریت در توزیع کالا در بازار داخلی و نرخ ارز مورد انتظار فعالان بازار و حوزه تولید، نقش اساسی در تعیین نرخ و روند آتی بازار فولاد کشور ما دارند "

در واقع آنچه که معادله این روزهای بازار داخلی را تبیین می‌نماید؛ مسئله ایجاد یک توازن در توزیع حجم کالای تولیدی در بازارهای صادراتی و داخلی و همچین نرخ ارزی است که میباست در بازار داخلی مورد پذیرش سمت تولیدکننده و مردم واقع گردد . ظاهر متغیرهای بازار نشان از نرخ دلار نیمایی به عنوان میزانی برای سنجش نرخ فولاد تولید داخلی با بازارهای همسان خارجی را دارد که در حال حاضر رقمی بین ۹۵۰۰ تا ۹۸۰۰ تومان در سامانه سنا دیده میشود؛ اما آیا در عمل این موضوع در طرفین معاملات در نظر گرفته میشود ؟! رفتار بازیگران بازار داخلی فولاد نشان داده که نه خریدار و نه فروشنده کمترین توجهی در مواجه با هیجانات غالب شده بر آنها به این متغیرها نداشته اند.
اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا زمان فروکش نمودن تدریجی هیجانات و بازگشت تدریجی بازار به گزاره های منطقی و مارجین های واقعی، فرا رسیده یا قضاوت در خصوص این موضوع هنوز زود است ؟
آیا روند افزایشی ارز ادامه پیدا خواهد کرد و یا این پروسه متوقف شده ؟ روابط سیاسی و دیپلماتیک ایران در مقابله با زورگویی های غرب به کجا خواهد رسید ؟ در صورت تشدید تنش های بین المللی، ناظم بازار در مواجه با اثر این تنش ها در بازارهای داخلی چه تدابیری را اندیشه خواهد کرد و اثر آن بر بازار فولاد چگونه خواهد بود ؟ آیا میتوان کالای داخلی فولاد را در زمره سایر کالاهایی که از وابستگی بیشتری به کالاهای وارداتی برخوردار هستند؛ قرار داد و قیاس نمود ؟ یا اینکه میبایست اثر معکوس فشار تحریم ها برای رکود بازار داخلی فولاد بر خلاف برخی دیگری از حوزه های کالایی وارداتی برای آن قائل شد ؟
طرح این سوالات و برخی دیگری از اینگونه سوالات موجب شده تا همزمان با افزایش تنش ها در روابط بین المللی ایران و فشار تحریم ها؛ هر گونه گمانه زنی در خصوص ادامه روند این بازار با ابهام مواجه گردد .

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
4 امتیاز