02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

پشت پرده افزایش قیمت آهن , قیمت میلگرد

افزایش تقاضا و افزایش قیمت محصولات فولادی در بورس کالا طی هفته گذشته، چالش برانگیز شده است. زیرا که ظرفیت تولید تولیدکنندگان کافی بوده و اتفاقی مبنی بر موجه بودن افزایش قیمت ها پیش نیامده است. از طرف دیگر هم عرضه ها در بورس محدود نشده است، حال این سوال مطرح می شود که افزایش

قیمت آهن

چه منطقی دارد؟ 

به گزارش

شهرآهن

به نقل از عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد جناب آقای سیدرضا شهرستانی، دلیل افزایش قیمت آهن در بورس کالا، روابط خارجی و تهدیدات جدید نفتی آمریکا اعلام گردید. دولت به منظور جبران کاهش صادرات نفتی، به دنبال افزایش صادرات غیرنفتی می باشد و به همین دلیل تولیدکنندگان می توانند پس از عرضه در بورس کالا، به

صادرات آهن

بپردازند اما به لحاظ نرخ، سقف بورس کالا برداشته شده است و عرضه‌ها باید کشف نرخ شوند. طی روزهای اخیر که دلار روند افزایشی داشته ، برخی فولادسازان نیز به منظور افزایش صادرات خود، مواد اولیه بیشتری را جهت تولید

میلگرد

و... از بورس تقاضا نموده اند و همین امر موجب ایجاد رقابت شده است. رقابت ایجاد شده نیز، موجب افزایش قیمت ها گردیده است. البته آقای شهرستانی بر این باورند که نرخ‌ها در حال واقعی و نزدیک شدن به قیمت‌های جهانی هستند. 

درواقع علت افزایش

قیمت فولاد

در

بازار آهن

را منطقی و در حال نزدیک شدن به قیمت های جهانی اعلام نموده اند.

قیمت شمش آهن

در بازار جهانی حدود ۴۸۰ تا ۵۰۰ دلار هر تن است. اگر قیمت‌های داخلی با همین نرخ ارز آزاد که بالای ۱۴ هزار تومان است، محاسبه شود، هم‌اکنون قیمت‌های داخلی ۳۰درصد زیر نرخ‌های جهانی است. 

 

اما سوال دیگری مطرح می شود که آیا این قیمت ها در حالی که فولاد ایران با انرژی های ارزان تولید می گردد و هزینه تولید بالایی ندارد، منطقی و قابل مقایسه است؟ 

عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در پاسخ این سوال عنوان نموده است که درست است که هزینه انرژی در ایران پایین است ولی بهره های بانکی که تولیدکنندگان با آنها درگیر هستند بالا بوده و جبران هزینه پایین انرژی را می کند و نزدیک شدن قیمت داخلی به قیمت های جهانی منطقی به نظر می رسد.
علت افزایش تقاضا نیز این چنین تفسیر می شود که احتمال افزایش قیمت طی ماه های آتی وجود دارد از همین رو تقاضا افزایش یافته است. وگرنه عرضه بورس کالا در شرایطی که تقاضای زیادی در بازار خارج از بورس وجود ندارد و صادراتی هم به چشم نمی خورد، کاملا جوابگوی نیاز فعلی می باشد. اما در حای که صادرات با مشکل مواجه شده است و باید بیشترین عرضه را در بازار داخل داشته باشیم، شاهد آن هستیم که تقاضا بیشتر از عرضه است و روز به روز

قیمت آهن و فولاد

رو به افزایش است. کارشناسان شهرآهن قیمت ها را در بورس واقعی نمی بینند چون اتفاق خاصی نیفتاده است که موجب این افزایش قیمت و تقاضا گردد. در نتیجه این افزایش قیمت ها منطقی نبوده و بیشتر جنبه روانی دارند. اما افزایش تقاضا در مقابل عرضه می تواند نتیجه افزایش سود فولادسازان باشد که عرضه را محدود نموده اند تا سودشان با افزایش قیمت ها، افزایش یابد. اگر دولت وارد عرصه گردد و مجددا بر قیمت ها و عرضه نظارت نماید و فولادسازان را مجبور به عرضه بالاتر نماید، قیمت ها کاهش خواهد یافت. پس دولت باید برای پیشگیری از این جو روانی تدابیری بیندیشد تا این افزایش قیمت‌ها را مهار کند.

 

اما در پشت صحنه بازار فولاد چه خبر است ؟ 

طی چند روز اخیر

قیمت میلگرد آجدار

، عمدتا" از کف ۵۱۵۰ تا سقف ۵۳۵۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بود، که با محاسبه تقریبی میانگین این شنیده ها رقم ۵۲۴۰ تومان/کیلو برآورد گردید که افزایش حدود ۷۰ تومانی نسبت به روز گذشته را نشان میدهد .در نهایت متاثر از شنیده های عقب‌نشینی دلار حاشیه بازار و همچین زمزمه عرضه های آتی، و بالاخره خبر احتمال شروع به کار بازار متشکل ارزی از هفته آینده، هیجان بازار به تدریج فروکش نمود و سکوت معنی داری مجددا بازار را فرا گرفت. 

در وضعیتی هستیم که تقریبا اکثر فعالان پایین دست بازار فولاد به همراه مصرف کننده نهایی در حالت مستاصل و بهت‌زده تنها نظاره‌گر تحولات اخیر بازار بوده و به نوعی در وضعیت بلاتکلیفی به سر میبرند؛ قدر مسلم شرایط پیش آمده با گزاره های بنیادین اثر گذار موجود و قوانین و دستورالعمل های فعلی حاکم بر بازار فولاد همخوانی ندارد؛ اما در همین حال گروهی هم دیده میشوند که معمولا در بازارهای هیجانی همیشه نقش پیش قراولان را بازی کرده و در جریان التهابات به وجود آمده در نوک حمله و صف خرید، همواره حضور فعال داشته‌اند؛ این گروه تا مادامی که نقدینگی آنها اجازه داده و شرایط رو به بالا و افزایش قیمتها باشد؛ هر جای زنجیره که باشند به خریدهای هیجانی خود ادامه میدهند.
هیجانات بازار فولاد از زمانی شدت پیدا کرد که شایعاتی در بازار و در بین برخی از فعالان بازار شنیده شد مبنی بر اینکه سطوح قیمتی محصول نهایی مقاطع طویل فولادی بزودی مرزهای کیلویی ۶ هزار تومان را پشت سر خواهند گذاشت و البته در واکاوی دلایل این ادعا هم، دلار صرافی ۱۴ هزار تومانی مد نظر آنها بود، که البته امروز با اظهار نظر یکی از اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد، از این تفکر رسما پرده برداری شد. در واقع فولادسازان که مدتهاست آرزوی برابری فولاد با نرخ آزاد دلار حاشیه بازار را در سر می پرورانند بنظر میرسد این روزها حصول به این هدف را نزدیک تر از گذشته می‌بینند بطوریکه حالا از زبان آنها این موضوع آشکارتر و بی پروا تر از گذشته عنوان می گردد.
اما اینکه با کدام مصوبه یا کدام قدرت اجرایی قرار است این هدف آنها تحقق پیدا کند، فعلا موضوعی است که هنوز برای ما و بسیاری از مردم روشن نشده است؛ فولاد به عنوان یک کالای استراتژیک و بنیادین در بازار کالایی کشور، چنانچه اگر با دلار صرافی در بازار داخلی شناور گردد؛ بدون شک ضربه بزرگی به حوزه تولید زنجیره های پایین دست و مرتبط و همچین حوزه ساخت و ساز و مسکن وارد خواهد کرد؛ قدرت خرید مردم هم باز کمتر و کمتر خواهد شد. سکوت و نظاره مسئولان نظارتی در راس و در شرایط فعلی هم به نوعی همکاری تلویحی آنها با این وضعیت را تا حدودی به ذهن متبادر نموده و به نوعی شرایط کنونی بازار فولاد کشور را بیشتر در تاریکی و اغماء فرو میبرد .

آیا مسئولان تنظیم بازار به این نتیجه رسیده‌اند که بازار فولاد مطابق با خواسته دیرینه جامعه فولادسازان کشور میبایست با معیار دلار حاشیه بازار همچون بازار طلا به حال خود رها گردد ؟! یا اینکه بزودی شاهد اقدامات اساسی در مواجه با به نظم درآوردن این بازار خواهیم بود ؟! قطعا در چند روز آینده با یکی از چند گزینه زیر به جواب خواهیم رسید :

1- عقب‌نشینی قیمتها و بازگشت به همخوانی با متغیرهای تعریف شده کنونی بازار بنا بر دستورالعمل های فعلی
2- تغییر دستورالعمل های جاری تنظیم بازار از دلار نیمایی به دلار صرافی
3- تغییر بنیادین در نرخ دلار نیمایی

قدر مسلم بزودی با صبر و نظاره تحولات بازار، شرایط روشن تر دیده خواهد شد، اما آنچه که فعلا دیده میشود یک وضعیت آشفته و به نوعی تاخت و تاز سمت عرضه با هدف حصول سطوح بالای قیمتها؛ و از سوی دیگر سکوت و فعالیت حداقلی مسئولان نظارتی بازار داخلی بوده است .

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
4 امتیاز