پایگاه خبری فولاد ایران - اتفاق جدیدی نیفتاده، و بالعکس نشانه های بسیاری از توافق دو طرف دیده می شود. چین و امریکا تغییرات قابل توجهی در رفتارهای تعرفه ای خود داده اند. اما مشکل اینجاست که طرح کلی توافقات اولیه روز به روز ثابت تر شده و تغییری نمی کند. اگر اوضاع به همین روال پیش برود، امیدی برای بهبود شرایط وجود نخواهند داشت. به عنوان مثال، در می 2018، معاون نخست وزیر چین برای توافق های اولیه و جلوگیری از تعرفه های بیشتر وارد واشنگتن شد اما این مذاکرات بی نتیجه ماند و ترامپ تعرفه های خود را افزایش داد. مشابه این اتفاق در می امسال روی داد و علی رغم امید به رسیدن دو طرف به توافق تجاری، ترامپ مجددا تعرفه های اعمالی خود بر کالاهای چینی را افزایش داد و اینبار واشنگتن بود که پکن را متهم به عقبگرد روی مسائل گذشته کرد. 

 

به گزارش فولاد ایران، حال دوباره به نقطه اول رسیده ایم. مذاکرات در حال رسیدن به نتیجه است و دوطرف در حال بررسی چگونگی مقادیر تعرفه ای هستند. اما موانع جدید در حال ظهور است. 

 

گفته می شود طرح حمایت از معترضین هنگ کنگ که به اتفاق آرای سنای امریکا به تصویب رسیده، در انتظار تایید ترامپ است تا این لایحه را به عنوان یک قانون تصویب کند و بعید است که چین موافق با اجرای این قانون باشد و این امر می تواند مانعی در به ثمر رسیدن مذاکرات تجاری بین دو طرف باشد.  

 

تنش های تجاری، چشم انداز متزلزل اقتصاد جهانی و خطر بروز درگیری های فاجعه بار از بحث برانگیز ترین موضوعات خبری این هفته هستند. هنری کیسینجر، وزیر سابق امور خارجه امریکا اظهار کرد امریکا و چین درگیر جنگ سرد شده اند و هشدار داد این روند در صورت ادامه داشتن می تواند بدتر از جنگ جهانی شود.    

بانک مرکزی چین طی این هفته تلاش های خود در جهت کاهش هزینه های وام دهی را ادامه داد که این اخبار به منزله ادامه اقتصاد ضعیف چین است. اما موضوع تنها این نیست و بانک مرکزی چین می بایست اقدامات اساسی در جهت ثبات اقتصاد صورت بدهد.

 

منبع: Bloomberg 

ترجمه: ف. اسکندرخو