پایگاه خبری فولاد ایران-

🔺حسنین مالک، مدیر تحقیقات استراتژی سهام در شرکت "تلیمر" به "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفت: این حملات به طور آشکار ریسکهای امنیتی را نشان می‌دهد که در ارزش گذاری سهام آرامکو باید لحاظ شود.| یک منبع آگاه از برنامه فروش سهام آرامکو گفت: حتی اگر توقف تولید ۵.۷ میلیون بشکه در روز نفت باعث افزایش قیمتها شود، این حملات یک مشکل آشکار برای عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو است. وی نسبت به استقبال از عرضه داخلی سهام آرامکو ابراز بدبینی کرد.

🔺عربستان سعودی به دلیل تعیین سقف ارزش دلار، ریسک پایین ورشکستگی و سیستم سیاسی باثبات، مورد علاقه سرمایه‌گذاران به خصوص سرمایه‌گذاران بازارهای نوظهور قرار دارد. اما به گفته یک منبع آگاه، این حملات باعث شد سرمایه‌گذاران احتمالی دریابند ریسک ژئوپلیتیکی سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی را دست‌کم گرفته‌اند.

🔺یک منبع دیگر به پلاتس گفت: تصور نمی‌کنم این اتفاق روی ارزش گذاری سهام آرامکو تاثیر داشته باشد اما روی تعداد سرمایه‌گذاران علاقمند و میزان سهامی که تمایل به خرید آن خواهند داشت تاثیر می‌گذارد. این حمله در بدترین زمان برای سعودی‌ها اتفاق افتاد زیرا آنها قرار بود عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را برگزار کنند. همچنین این حمله ممکن است به سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در خاورمیانه لطمه بزند.

🔺بلوغ یک ساله حملات پهپادی به نفت عربستان، از هدف قرار دادن نفت‌کش‌های آرامکو بود. ابتدا در دریای سرخ، بعد در دریای عمان؛ مرحله بعدی در بنادری مانند فجیره بود. بعد از حملات به نفت‌کش‌ها و بنادر، نوبت به خط لوله رسید.

🔺خط لوله‌‌ شرقی- غربی با ظرفیت 4 میلیون بشکه هدف گرفت تا دور زدن تنگه هرمز به همین راحتی نباشد. اوج بلوغ آنجا بود که پهپادها به قلب آرامکو حمله کردند؛ به اشتباه گفته می‌شود پالایشگاه‌ها مورد حمله قرار گرفته است در حالی که اهداف مراکز فرآورش بود.

🔺در این باره باید گفت وقتی نفت از مخازن استخراج می‌شود باید راهی کارخانه‌های فرآورش شود تا آب، نمک، گاز و ... از آن جدا شده و به بنادر صادراتی و پالایشگاه‌ها راهی شود. بقیق بزرگترین پلنت فرآورشی جهان و خریص یکی دیگر از پلنت‌های بزرگ فرآورشی مجموعا با ظرفیتی حدود 8.5 میلیون بشکه. در واقع انصارالله 8.5 میلیون بشکه را هدف قرار داد که ازاین میزان، 5.7 میلیون بشکه تا هفته‌ها از دسترس خارج شد.

🔺عربستان زمانی را برای راه اندازی دو واحد فرآورش نفت خود اعلام نکرده است اما به گفته کارشناسان عمق و گستردگی حملات پهپادی، نشان می‌دهد که بازگشت تولید عربستان دست کم به یک ماه زمان نیاز دارد.

🔺با خارج شدن ۵.٧ میلیون بشکه از ظرفیت تولید نفت عربستان، این کشور روزانه حداقل ٣۵٠ میلیون دلار ضرر می‌کند. اگر راه اندازی مجدد دو پلنت مورد اشاره یک ماه زمان ببرد، عربستان حداقل ١٠ میلیارد دلار ضرر خواهد کرد. گرچه برخی منابع خارجی مجموع ضرر آرامکو را 50 میلیارد دلار عنوان می‌کنند.

منبع: میز نفت