پایگاه خبری فولاد ایران - هرچند پیمان جدید اوپک و افزایش تولید شیل در نیم فصل دوم سال 2019 عناوین اصلی اخبار را به خود اختصاص داده بود، اما در مورد روند تقاضا، این چین و هند هستند که افسار بازار را در دست دارند. 

 

به گزارش فولاد ایران، با توجه به روال معمول در پایان سال، دست اندرکاران به پیش بینی های مختلف در مورد قیمت نفت برای سال آینده مشغول هستند و با توجه به چالش های فراوان موجود در این بازار، پیش بینی در این مورد کمی سخت به نظر می رسد. اما کافی است فقط روی روند دو کشور تمرکز کنیم تا بتوانیم ارزیابی اجمالی در مورد آینده کوتاه مدت نفت داشته باشیم. چین و هند در بین مصرف کنندگان برتر نفت در جهان قرار دارند و تقریباً یک پنجم از مصرف جهانی نفت را به خود اختصاص می دهند.، هرچند چین و هند امریکا را موثر در روند تعیین قیمت نفت در چند سال اخیر می دانند. 

 

اما تقاضای نفت در چین و هند طی سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته. در چین تقاضای نفت با میانگین سالانه 5.5 درصد در حال رشد است و این تقاضا در هند، از سال 2008 حدود 5.1 درصد رشد داشته است. این در حالی است که تقاضای نفت امریکا طی دهه گذشته تنها 0.5 درصد افزایش یافته است.

 

دلیل دیگر اهمیت روند قیمت نفت برای این دو کشور این است که هر دو کشور بسیار متکی به نفت وارداتی هستند. چین تقریبا 70 درصد نفت مورد نیاز خود را از بازار واردات تامین می کند، درحالیکه این رقم برای هند حتی بیشتر از 80 درصد است.

 

میزان مصرف روزانه نفت چین در سال 2018 به طور متوسط 13.5 میلیون بشکه در روز و برای هند 5.1 میلیون بشکه در روز بوده است. پس جای تعجب نیست که هرگونه اخبار اقتصادی از چین و به میزان کمتری هند، به محض انتشار روی قیمت نفت تاثیر می گذارد.

 

اما چین و هند تنها مصرف کننده نفت در دنیا نیستند که نگران قیمت این کالا هستند. ایالات متحده، علیرغم رشد متوسط تقاضای خود، همچنان بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان است و روزانه حدود 20 میلیون بشکه نفت خام مصرف می کند.

 

جالب این جاست که هیچ کس به واردات نفت آمریکا توجه نمی کند. طبق آخرین گزارشات سازمان جهانی انرژی، ایالات متحده 6.9 میلیون بشکه نفت در هفته اول ماه دسامبر وارد کرد که این بیش از یک چهارم مصرف داخلی و همچنین بیشتر از کل مصرف هند است. با این حال، مقدار واردات نفت امریکا معیار مطلوبی در تعیین قیمت نفت نیست و مرجع تعیین قیمت این کالا به احتمال زیاد برخلاف تحولات چین و هند، روند رشد تقاضا است.

 

هرچند امریکا نقش چندانی در تعیین قیمت نفت به عنوان مصرف کننده این کالا ندارد، اما عرضه نفت از طرف این کشور عاملی موثر در تعیین قیمت نفت است. تنها در عرض چند سال، بزرگترین مصرف کننده جهان به یکی از برترین تولید کنندگان تبدیل شد. انقلاب شیل باعث شد امریکا در تامین نیازهای انرژی خودکفا شده ضمن اینکه با مشارکت با عربستان توانسته تسط مستقیم بر روند قیمت در بازار، بخصوص منطقه آسیا داشته باشد. 

 

درکل، در ارزیابی روند عرضه می بایست امریکا، اوپک و روسیه را مورد توجه قرار داد و در ارزیابی روند تقاضا تمرکز باید بر روی چین و هند قرار بگیرید. هر اتفاقی که در این دو اقتصاد بیفتد بلافاصله بر قیمت نفت تأثیر می گذارد، بدون در نظر گرفتن اینکه در سایر نقاط دنیا چه خبر است. با نگاه اجمالی به اخبار مربوط به جنگ تجاری چین و امریکا، به راحتی می توان این نکته را دریافت، حتی فشار روی قیمت نفت علی رغم کاهش تولید اوپک ادامه دارد و این هند و چین هستند که در نهایت تعیین کننده روند قیمت نفت در بازارها هستند.

 

منبع: راشاتودی

ترجمه: ف. اسکندرخو

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق