سنگ آهن

فولاد ایران:   هفته گذشته قیمت سنگ آهن از 83 دلار به حدود 80 دلار رسید ولی تا پایان هفته به لطف طوفان گرمسیری در استرالیا و نگرانی از محدودیت بیشتر عرضه قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین تا 82.15 دلار هر تن خشک سی اف آر بهبود یافت. البته این رشد قیمت بیشتر جنبه روانی و موقتی داشته چرا که در چین با توجه به شرایط به وجود آمده از شیوع ویروس کرونا، کارخانه های بیشتری این روزها تصمیم گرفته اند تعمیرات خطوط تولید را به سه ماه نخست سال منتقل کنند یا داوطلبانه تولید را متوقف یا کم تر کرده اند از این رو تقاضای سنگ آهن ناچیز است.

در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد از 57.8 دلار  به 44.8 دلار هر تن فوب رسید.  سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز 13 دلار ارزان تر شده 41.7  دلار هر تن فوب ثبت شد.

قراضه

فولاد ایران:  در حالی که از اواسط دسامبر تاکنون بازار قراضه ترکیه بهبود قیمت چشمگیری را تجربه نکرده بود و تا اواسط هفته قبل نیز قیمت از 270 دلار به حدود 252 دلار هر تن سی اف آر رسید، معامله یک محموله قراضه امریکا، میانگین قیمت بازار را تا پایان هفته حدود 4 دلار بالا برده 256 دلار هر تن سی اف آر کرد. 

همچنین معامله یک محموله قراضه مخلوط اروپا در میانگین 261.5 دلار هر تن سی اف آر موجب شد میانگین قیمت قراضه سنگین 20-80 اروپا حدود 258 تا 259 دلار هر تن سی اف آر شود. برخی معتقد بودند این از سطح قیمت مورد نظر بازار بالاتر بوده ولی ممکن است به ثبات بازار قراضه کمک کند. 

در بازار صادرات ژاپن قیمت قراضه سنگین کلاس 2 تا 20 دلار افت هفتگی داشته 210  دلار هر تن فوب شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین 20-80 در شرق آسیا نیز 15 دلار ارزان تر شده 270 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. 

در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده حدود 20 دلار افت داشته 280 دلار هر لانگ تن ثبت شد.

بیلت

فولاد ایران: با افت قیمت قراضه در ترکیه و رکود کلی تقاضا، هفته گذشته بازار بیلت سی آی اس تحت فشار بود. متوسط قیمت با حدود 10 دلار افت 375  تا 378 دلار هر تن فوب شنیده شد. البته خریدارها به دنبال 370 دلار یا کمتر از آن بودند. در ترکیه بیلت وارداتی 400 تا 410 دلار هر تن سی اف آر بود ولی قیمت مورد نظر خریداران تا 390 دلار شنیده شد. 

در جنوب شرق آسیا بیلت سی آی اس 425 تا 430 دلار هر تن سی اف آر بود و معامله ای در این قیمت هم بسته نشده است. 

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت شمش در هفته گذشته صعودی بود میانگین قیمت از 49575 ریال هر کیلو تمام شده روز شنبه به 53113 ریال در روز چهارشنبه رسید. علت افزایش قیمت شمش همچنان مسئله عرضه آهن اسفنجی و قیمت آن است که تا روز چهارشنبه آهن اسفنجی تا 30 هزار ریال پایه شنیده شد. گفته شده است که خط دوم گل گهر از روزهای آینده در مدار تولید قرار خواهد گرفت و همین امر باعث افزایش عرضه آهن اسفنجی خواهد شد.  

 اما آنچه که در بورس شاهد آن بودیم افزایش قیمت همه کالاها بود بنابراین نگاه بازار این بود که قیمت ها رو به بالا خواهد رفت. شایعات زیادی در بازار وجود دارد بطور مثال گزارش عملکرد نه ماهه فولادی ها در بورس سهام چندان دلچسب نبود و فولادی ها با افزایش قیمت پایه بصورت هفتگی در بورس به روند افزایشی قیمت کمک کردند تا صورت های مالی آنها در پایان سال دلچسب باشد. بعضی دیگر به گزارش مورخ 14بهمن ماه سازمان حمایت به آقای خیابانی اشاره می کنند که در آن پیشنهاد شده است فرمول قیمت گذاری پایه در بورس تغییر کند به متوسط قیمت هفتگی ارز نیمایی ضربدر متوسط قیمت هفتگی صادراتی شمش فولاد ضربدر 83 درصد. در گزارش سازمان حمایت از مصرف کننده ها و تولیدکننده ها بطور سر بسته به تنگنای نقدینگی فولاد سازان اشاره شده و از طرف دیگر  بطور تلویحی درخواست شده که کلیه تقاضاها به بورس انتقال داده شود. آنچه که مفعول مانده است عملکرد خود بورس است که خرید و فروش شمش را محدود به کسانی کرده است که عضو سایت بهین یاب هستند. با روندی که پیش می رود باید انتظار داشت که تمام عرضه ها و تقاضاها به بورس برود و سازمان بورس بر مبنای فرمول خود معاملات را تعریف کند .

اکثر دست اندرکاران از قیمت های فعلی شمش راضی نیستند به دلیل اینکه قیمت پیشنهادی میله گرد به سمت 60000 ریال هر کیلو تمام شده کشیده می شود در حالیکه در همین قیمت های موجود هم خریداری برای میله گرد نیست در نتیجه قیمت های فعلی میله گرد برای حداقل تولید است. از طرف دیگر این قیمت ها به شدت به نقدینگی تولیدکنندگان فشار می آورد و همین امر باعث کاستن از ظرفیت تولیدی آنها شده است که در واقع به معنای بالا رفتن قیمت تمام شده محصول ناشی از کاهش میزان نرخ بازدهی است این روند افزایش قیمت ها بسیاری از تجار و بنکدارها را نگران کرده و باعث شده تا آنها حالت انتظار را به فعالیت در بازار آهن ترجیح دهند .

مقاطع

فولاد ایران:   هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه تا 20 دلار افت هفتگی داشته 415 تا 425  دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار داخلی ترکیه نیز قیمت تا 15 دلار ارزان تر شده 415 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز در 420 دلار هر تن فوب ثابت ماند.  

میلگرد صادراتی چین از 472 دلار به حدود 458 دلار هر تن فوب رسیده است. خریدارها هنوز در حال بررسی بازار و تاثیرات ویروس کرونا بر آن می باشند و فعالیت چندانی دیده نشده است. 

در بازار داخلی اروپا میلگرد 480 یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد در 628 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت مقاطع در هفته گذشته به شدت رو به افزایش بود. میانگین قیمت میله گرد که روز شنبه 53652 ریال بود در آخر هفته به 58727 ریال رسید. علت این افزایش قیمت بالا رفتن قیمت شمش و محدودیت عرضه از سمت بعضی از کارخانه ها بود. بسیاری از دست اندرکاران ترجیح میدهند که در این نرخ ها کمتر معامله کنند بسیاری اعتقاد دارند موجودی های ارزان قیمت به بازار روانه خواهد شد و همین امر به برگشت بازار منتهی خواهد شد. عده ای دیگر استدلال می کنند که ذوب آهن اصفهان بعنوان کارخانه پیشرو روز شنبه میله گرد خود را در قیمت پایه 46862 ریال پایه فروخت اما تحویل آن در ماه اسفند است که عملاً به فروردین سال آینده کشیده خواهد شد. با توجه به فاصله قیمت بین بازار و بورس برگشت قیمت نمی تواند میله گرد را به کمتر از 55000 ریال هر کیلو بکشاند. در سال آینده در صورت تغییر قیمت شمش و یا ارز طبعاً باید قیمت میله گرد همچنان روند صعودی داشته باشد .

میانگین قیمت تیرآهن روز شنبه برای سایزهای 14 – 16 و 18 قیمت 65067 ریال بود که تا آخر هفته به 65933 ریال رسید. ذوب آهن روز شنبه سبد میله گرد را برای تحویل اردیبهشت ماه سال آینده در قیمت پایه 50548 ریال فروخت و روز سه شنبه همین سبد تیرآهن برای تحویل اردیبهشت سال آینده 51666 ریال معامله شد. مفهوم این حرکت آن است که احتمال پایین آمدن قیمت بسیار ضعیف است هر چند که معاملات آرام گردد ولی این به مثابه پایین آمدن قیمت تیرآهن نیست .  

ورق

فولاد ایران: در هفته ای که گذشت رکود بازار مواد اولیه و کمبود تقاضا بر جو بازار ورق سی آی اس نیز اثر گذار بود. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس در حدود 483 دلار هر تن فوب ثابت بود. در ترکیه قیمت ورق گرم سی آی اس از 495 دلار دو هفته قبل به 490 تا 495 دلار هر تن سی اف آر معادل 475 تا 480 دلار هر تن فوب رسید. 

ورق گرم صادراتی چین از 503 دلار به 478 دلار هر تن فوب رسیده است. هنوز بازار داخلی چین تحت شرایط خاص است و فعال نشده از این رو برخی قیمت صادراتی را پایین تر آوردند تا کمبود عرضه داخلی را جبران کنند. 

در بازار جنوب شرق آسیا ورق گرم وارداتی 515 تا 520 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که تغییری نسبت به هفته قبل نداشت. 

در بازار داخلی اروپا ورق گرم از 468 یورو به 477  یورو هر تن درب کارخانه افزایش یافت. در بازار امریکا نیز ورق گرم 4 دلار افت داشته 595 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. 

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت ورق گرم ضخامت دو میلیمتر روز شنبه در اصفهان 74000 ریال اعلام میشد و در اهواز 70000 ریال اما تا چهارشنبه در اصفهان به 77000 ریال و در اهواز به 73000 ریال رسید. علت افزایش قیمت گذشته از انتظارات تورمی مسئله افزایش قیمت اسلب بود که متاثر از افزایش قیمت شمش است از طرف دیگر هزینه تبدیل در کارخانه نورد و لوله اهواز به حدود 1200 تومان هر کیلو رسیده است در نتیجه روند صعودی قیمت در صورت افزایش قیمت شمش کاملا متصور است. از طرف دیگر شنیده شده که فروش های اعتباری فولاد مبارکه محدود شده و پروفیل سازها باید خرید نقدی کنند همین مسئله باعث کوچک شدن حجم معاملات شده است.

ورق های گرم ضخامت 3 تا 15 میلیمتر مبارکه روز شنبه بطور میانگین 80950 ریال قیمت داشت ولی تا چهارشنبه به 86500 ریال رسید. بخشی از این افزایش قیمت ناشی از رفتار مبارکه بود. قیمت پایه اعلامی مبارکه در هفته گذشته بالاتر از قیمت هفته های قبل بود همین اتفاق باعث شد تا قیمت ها در بورس افزایش یابد اما مهمترین عاملی که باعث افزایش قیمت های ورق مبارکه شده است زمان تحویل آنهاست که آخر فروردین و آخر اردیبهشت سال آینده است. همین مسئله به خریداران این امیدواری را می دهد که احتمال کاهش قیمت نیست و آنها می توانند در انتظار افزایش قیمت از فروردین ماه به بعد  باشند.  

ورق گرم محصول اکسین به روند افزایشی خود ادامه داد. میانگین قیمت روز شنبه برای ضخامت های 10 تا 40 میلیمتر که 81875 ریال بود تا چهارشنبه به 86413 ریال افزایش یافت. مهمترین اثر افزایشی قیمت آن است که فروشنده ها به امید بالا رفتن قیمت دست از فروش کالا بر میدارند و همین امر به بالا رفتن قیمت دامن میزند. 

میانگین قیمت ورق سرد که روز شنبه 107400 ریال بود روز چهارشنبه به 114900 ریال رسید. علت این افزایش قیمت معامله مچینگ در بورس بود که مبارکه 72596 تن کالا را در قیمت 84697 ریال با تحویل 31 اردیبهشت سال 99 فروخت. عرضه ورق روغنی بسیار محدود شده در حالیکه تقاضای آنهم به دلیل بالا رفتن قیمت کاهش یافته است .

ورق گالوانیزه مثل دیگر اقلام آهنی با افزایش قیمت روبرو شد. میانگین قیمت که روز شنبه 99408 ریال بود به 104808 ریال رسید. علت این افزایش بالا رفتن قیمت ورق گرم بعنوان ورق پایه بود .    

 

 

بازار جهان: م. تابان شمال

بازار ایران: م.چیت ساز

پایگاه خبری فولاد ایران  

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق