پایگاه خبری فولاد ایران - بیش از ده سال از بحران وام مسکن امریکا که بانک ها را مجبور به توقف وام دهی کرد می گذرد. به گزارش فولاد ایران، طی این ماه ها، تولید کارخانه ها و تجارت کاهش یافت و نرخ بیکاری به شدت رو به افزایش گذاشت. هرچند بانک های مرکزی با تزریق نقدینگی شروع به روغن کاری چرخ های فرسوده اقتصاد کردند اما بهبود اقتصادی به وجود آمده ناپایدار و شکننده به نظر می رسد و چشم انداز رکود در امریکا و بخش اعظمی از اروپا و آسیا کاملا بدیهی و آشکار است. 

سی ان بی سی به برخی از شرایطی که می تواند اوضاع کلی اقتصاد جهانی را روبه بدتر شدن پیش ببرد پرداخته است:

- رکود اقتصاد امریکا

از ماه آوریل تا ژوئن سال جاری، میزان سرمایه گذاری در امریکا نسبت به مدت مشابه در سال گذشته یک درصد کاهش داشت. به همین ترتیب، اعتماد مصرف کننده نیز رو به تنزل بود. نرخ تولید در پایین ترین سطح 128 ماه اخیر بود و بازارهای معاملاتی از کاهش درآمد طی سه ماهه دوم و سوم امسال خبر دادند. پیش بینی فدرال رزرو از افزایش تولید ناخالص داخلی 2.2 درصد است که بسیار پایین تر از سطح پیش بینی شده 3 درصد دولت ترامپ است. بر خلاف این روند، سطح درآمد و اشتغال روند قابل قبولی دارد و کاخ سفید امیدوار است با نزدیک شدن به انتخابات، افزایش قدرت مصرف افراد پیش بینی های منفی اقتصادی را جبران نماید. 

- انفجار بدهی چین

چین برای تقویت اقتصاد خود ترجیح داد زیر بار بدهی برود اما در حال حاضر رقم بدهی این کشور به سطح سرسام آوری رسیده است. موسسه مالی بین المللی مستقر در واشنگتن میزان بدهی شرکت ها، خانوار و دولت چین در فصل اول امسال را 303 درصد تولید ناخالص داخلی عنوان کرد. طبق این گزارش، تلاش پکن در کنترل بدهی شرکت ها از طریق ابزار غیر مالی منجر به استقراض در سایر بخش ها شده و به این ترتیب سطح کلی بدهی چین را به بیش از 40 تریلیون دلار رساند. چین بارها اعلام کرده که می تواند وام هایش را کنترل نماید اما گفته می شود بالا رفتن سطح این بدهی ها می تواند منجر به کاهش بیشتر رشد اقتصادی شود که در حال حاضر نیز در جریان است. 

طی یک دهه گذشته چین سهم بزرگی در رشد اقتصاد جهانی داشته و هرگونه شرایط سخت اقتصادی این کشور زنگ های خطر را برای سرمایه گذاران در سرتاسر دنیا به صدا درمی آورد. 

- تظاهرات هنگ کنگ

بیش از چها ماه است که ناآرامی های سراسری در هنگ کنگ در جریان است. این تظاهرات که در ابتدا به دلیل طرح جنجالی استرداد مظنونان و متهمان به چین ایجاد شده بود در حال حاضر تبدیل به اعتراضات گسترده تر اصلاحات املاک و ترس از تقویت قدرت پکن تبدیل شده است. 

هنگ کنگ یک مرکز اساسی فعالیت های مالی و تجاری است ضمن اینکه این کشور یک منبع بزرگ صادراتی بوده و کالاهای بسیاری از طریق بندر آن به سرتاسر دنیا حمل می شود. همچنین مرکز مالی هنگ کنگ که بانک های بسیاری را در خود جا داده به عنوان دروازه  داخلی و خارجی اقتصاد چین عمل می کند. بنابراین، ادامه این ناآرامی های می تواند با درگیر کردن سرمایه گذاریها اقتصاد دنیا را دچار اختلال کند. 

- بیماری مسری آرژانتین

در اوایل سال 2019، مارک موبیوس، سرمایه گذار مشهور بازارهای نوظهور اعلام کرد به دلیل کاهش کیفیت زندگی، کاهش سطح تحصیلات و نارضایتی از وضعیت اقتصاد کلان، قصد ترک آرژانتین را دارد. وی تنها شرط ماندن خود را ادامه روی کار بودن رییس جمهور ماکری اعلام کرد. اما پس از شکست سنگین ماکری در انتخابات، موبیوس آرژانتین را ترک کرده و اقتصاد این کشور رو به سقوط گذاشت. بازارهای سهام تا 30 درصد افت کرد که از سال 1950 بی سابقه بود و پزو تا 15 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داد. این امر باعث سنگین تر شدن وامهای دلاری و رسیدن سطح این وامها به 80 میلیارد دلار شد. 

- سقوط "دیکتاتور محبوب" ترامپ

ماه گذشته رسانه های مختلف جهان خبر از اعتراضات ضد دولتی در چندین شهر از جمله اسکندریه و قاهره مصر خبر دادند. این اعتراضات تاثیر مستقیمی بر بازار سهام این کشور گذاشت و باعث سقوط 11 درصدی آن شد. طبق نظر تحلیلگر گلدمن ساچس، ادامه این درگیری ها می تواند تاثیر منفی بر ریسک دارایی مصری ها بگذارد. طبق گزارشات، امریکا 21.8 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم در مصر داشته و روابط بین دو کشور اخیرا رو به بهبود بوده است. دونالد ترامپ طی اجلاس گروه هفت در آگوست، رییس جمهور مصر، سیسی را "دیکتاتور محبوب خود" نامید. سیسی همچنین روابط خود با عربستان را نیز تقویت کرده و هرگونه تلاش برای برکناری او می تواند این پیوند را حتی برای کوتاه مدت خدشه دار نماید.    

منبع: cnbc

ترجمه: ف. اسکندرخو