یکی از پروفیل هایی که در صنعت و ساختمان سازی از آن استفاده می شود تیرآهن است. این پروفیل به دلیل ساختار خاص خود تنش های ناشی از برش و خمش را می تواند به خوبی تحمل کند از این رو در سازه های صنعتی و ساختمانی بسیار پرکاربرد است. تیرآهن در ایران به وسیله کارخانه های زیادی در سراسر نقاط کشور تولید می شود که کارخانه اهواز یکی از آن هاست. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص تیرآهن اهواز به بحت و گفتگو بنشینیم و اطلاعات جامع و کاملی در خصوص این تیرآهن ارائه کنیم.

تیرآهن چیست؟

در واقع می توان گفت تیرآهن عضو اصلی در ساختمان هاست که نیروهای وارد بر خود را به خوبی تحمل می کند. این عضو بلند، منشوری و مستقیم بارهای وارده را نگهداری می کند. البته به تیرآهن های افقی تیر و به تیرآهن های عمودی ستون گفته می شود. استانداردهایی که تیرآهن بر اساس آن ها تولید می شوند عبارتند از:

  • استاندارد IPE
  • استاندارد INP
  • استاندارد IPE

تیر آهن اهواز

تیرآهن چه کاربردهایی دارد؟

تیرآهن در اسکلت فلزی ساختمان ها بکار می رود که به عنوان ستون ساختمان تلقی می شوند. در ایران عموماً از تیرآهن بال پهن تکی یا دوبل برای ستون استفاده می شود. از دیگر کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خرپاها
  • ستون ها
  • نعل در کارگاه ها
  • بیم ها در سقف
  • پل های لانه زنبوری

مطالب خواندنی دیگر:

انواع تیرآهن

ارتفاع تیرآهن های IPE و INP800 – 600 میلی متر بوده و تیرآهن IPE ارتفاعی بین 1000 – 100 میلی متر دارند.

 تیرآهن IPE

این شکل از تیرآهن استاندارد و معمولی است و بال آن ضخامت ثابت و یکنواختی دارد. بیشتر محصولات ایران و اروپا از این نوع هستند. مشخصه ای که این نوع تیرآهن را از سایر تیرآهن ها متمایز می کند اینست که ضخامت بال آن از ابتدا تا انتها به یک اندازه است . از آن جا که نقشه ساختمان بر طبق این استاندارد انجام می شود؛ از اینرو از محبوب ترین نوع تیرآهن در بین مشتریان به شمار می آید.

تیرآهن INP

این تیرآهن با استاندارد روسیه و چین تولید می شود و ضخامت بال آن یکسان نیست. بال ها در ابتدا نازک بوده و هر چه به انتها نزدیک تر می شویم شاهد ضخیم شدن تدریجی آن هستیم. اگر به آن نگاه شود ضخامت بال ها شیب ملایمی خواهند داشت.

تیرآهن IPB

به این تیرآهن که تیرآهن H گفته می شود تیرآهن های عریضی هستند که در آن طول بال ها در مقایسه با تیرآهن های IPB بیشتر است.

تیرآهن اهواز

کارخانه اهواز یکی از کارخانه های ملی و مهم کشور است که در زمینه تیرآهن مشغول به فعالیت است. این کارخانه در جنوب غربی ایران قرار دارد و به همین دلیل در اقتصاد ایران نقش فوق العاده ای را ایفا می کند. این کارخانه که کار خود را از سال 1342 شروع کرده ظرفیت تولید تیرآهن آن در سال بالاست و توانسته است 1435000 تن از فراورده های فولادی کشور را تولید کرده که این میزان تولید در شمش فولادی به 430000 تن می رسد. در واقع می توان گفت که اهواز یکی از صادرکنندگان معروف این محصول قلمداد می شود.
کارخانه های دیگری علاوه بر کارخانه اهواز در استان خوزستان و شهر اهواز فعالیت دارند. یکی از این کارخانه ها که تیرآهن تولید می کند واحد نورد کوثر اهواز است که فعالیت آن به سال 1381 در استان خوزستان و شهر اهواز بر می گردد. اگر بخواهیم ویژگی های تیرآهن اهواز را عنوان کنیم باید بگوییم که این محصول با استفاده از سیستم ها و تجهیزات جدید اتوماسیون تولید شده و با کیفیت و عملکرد آن ها مورد آزمایش قرار می گیرد. از اینرو می توان گفت که میزان کیفیت آن بالا بوده و بسیار مطلوب است.

کارخانه آهن اهواز

چه تیرآهن هایی در کارخانه اهواز تولید می شود؟

تجهیزات و دستگاه های موجود در کارخانه های اهواز از مدرن ترین کلکسیون های نورد و تولید تیرآهن در کشور به شمار می آیند. تیرآهن در این کارخانه ها به اندازه های مختلف و طول و عرض متنوع تولید می شود. سایز تیرآهن های اهواز 14، 16 و 18 است که با دارا بودن استاندارد IPE که استاندارد ایران و اروپاست در ساختمان سازی از آن ها استفاده می شود. تیرآهن نورد کوثر دارای بال هایی است که ضخامت آن از ابتدا تا انتها یکسان بوده و یکنواخت است. در کارخانه اهواز علاوه بر تیرآهن، میلگرد، ناودانی و آهن نیز تولید می شود. از تیرآهن اهواز برای پروژه های عمرانی نیز استفاده می شود.

تیرآهن 18 نورد کوثر اهواز

از تیرآهن 18 نورد کوثر اهواز با استاندارد IPE به دلیل مقاومت بالا برای طبقات زیرین برج ها و سازه های سنگین استفاده می شود. بال های این تیرآهن نیز همانند تیرآهن 14 دارای ضخامت کاملاً یکنواختی بوده وزن هر شاخه از این تیرآهن تقریباً 230 کیلوگرم است.

تیرآهن 18 نورد کوثر اهواز

تیرآهن 16 نورد کوثر اهواز نیز از تیرآهن هایی است که بسیار در ساختمان سازی پرکاربرد است. این تیرآهن نیز از استاندارد ایران و اروپا یا به عبارتی IPE برخوردار بوده و بخاطر سایز آن ، در طراحی ساختمان بسیار از آن استفاده می شود. وزن این تیرآهن تقریباً 167 کیلوگرم بوده که این محصول نیز به دلیل نوسانات موجود در بازار آهن قیمت ثابتی ندارد. فروش تیرآهن ها به صورت شاخه ای انجام می شود.

قیمت آهن اهواز

نتیجه گیری

تیرآهن محصول فلزی است که در صنایع راه سازی و ساختمانی بسیار پرکاربرد است. تیرآهن اهواز از جمله تیرآهن های موجود در کشور است که نسبت به سایر تیرآهن ها از کیفیت بالایی برخودار بوده و مطلوبیت بالایی دارد. امروزه از هر دو استاندارد تیرآهن در ایران وجود دارد. که تیرآهن های IPE از کشورهای اسپانیا، آلمان، کره و لهستان وارد کشور می شوند. تیرآهن های IPE روسیه و چین نیز در بازار وجود دارند. با توجه به اینکه در کشور از هر دو نوع استاندارد تیرآهن تولید می کنند گاهی اوقات مصرف کنندگان در تشخیص این دو IPE و INP بودن تیرآهن با مشکل مواجه می شوند. از مهمترین کارخانه های دیگر تولید تیر آهن می توان به کارخانه ذوب آهن اصفهان، فولاد کویر کاشان، کوثر اهواز، فولاد قزوین، ابهر پارس آرمان، شاهین بناب، آریان فولاد، آریا ذوب، فولاد سیرجان و ... اشاره کرد.

برای اطلاع از قیمت تیرآهن و شرایط صادرات تیرآهن روی لینک های نارنجی کلیک کنید.

 

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق