تیرآهن , قیمت تیرآهن , قیمت تیرآهن هاش

تیر آهن به قطعه هایی افقی ، عمودی یا شیبدار اطلاق می شود که در سازه بار اصلی را متحمل می شود و بارهای قائم بر محور سازه از طریق این تیرها به تکیه گاه ها که معمولاً ستون ها هستند انتقال پیدا کند که تاثیر مستقیم این نیروهای کششی و فشاری بر لایه های مختلف آن وارد خواهد شد . تیرآهن اساسی‌ترین پروفیل ساختمانی است که بعضاً در پروژه‌های صنعتی نیز کاربرد دارد و وظیفه آن تحمل تنش های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است. تیرآهن انواع مختلفی دارد و در بازار ایران هم تولید کارخانه های داخل و هم تیرآهن وارداتی به فروش می رسد لذا قیمت تیرآهن تحت تاثیر عوامل مختلفی می باشد.


 انواع تیرآهن

1.تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)

تیرآهن IPE، تیرآهنی است که ضخامت بال و جان آن در طول تیرآهن یکسان می باشد. از آنجا که این استاندارد در ایران مورد تایید می باشد، مهندسین ایران نقشه های خود را بر اساس تیرآهن IPE، طراحی می نمایند و لذا این تیرآهن محبوبیت و مصرف بالاتری در بین مشتریان دارد.

what beams 001

2.تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه)

تیرآهن INP، تیرآهن معمولی است که بال و جان آن باهم برابر هستند. این تیرآهن، استاندارد کشور چین و روسیه می باشد. مهمترین ویژگی این تیرآهن که آن را از تیرآهن IPE متمایز می سازد، شیبی است که از ابتدای بال به انتهای آن وجود دارد و ضخامت بال در انتها و اتصال به جان بیشتر می باشد. تیرآهن نیم پهن ، اندازه جان دو برابر بال تیرآهن است . ارتفاع این تیرآهن، 80-600 میلی متر است. نکته حائز اهمیت در خرید تیرآهن INP این است که کشور اسپانیا، لهستان، آلمان وکره تیرآهن ipe را تولید و عرضه می کنند. این در حالی است که کشور چین نیز تولید ipe دارد و به دلیل آشنایی کم با انواع تیرآهن، تیرآهن ipe را به جای inp خریداری کرده و در پروژه های استفاده می کنند و زمانی متوجه خطای خود می شوند که ضرر بسیار سنگینی آنها را تهدید می کند.

3.تیرآهن IPB (تیرآهن هاش یا بال پهن)

تیرآهن هاش یا بال پهن به دو صورت تیرآهن بال پهن سبک IPBL و تیرآهن بال پهن سنگین IPBV تولید می گردد. تیرآهن H هم نمونه وارداتی دارد و هم تولید داخل آن موجود است. کارشناسان شهرآهن ، در انتخاب برای تیرآهن مناسب سازه شما و همچنین نوع وارداتی و تولید داخل آن، در کمترین زمان ممکن به شما عزیزان خدمت رسانی می کنند. تیرآهن بال پهن بال و جان برابر دارد و غالباً تولید داخل می باشد. ضخامت این تیرآهن 100-1000 میلی متر است. نکته حائز اهمیت در تیرآهن هاش، روش تشخیص تیرآهن پال پهن سبک IPBL که HEB نیز گفته می شود از تیرآهن بال پهن سنگین IPBV که HEV نیز نامیده می شود، است. اندازه بال و جان در هر دو نوع، یکسان است تنها تفاوت این است که تیرآهن بال پهن سنگین، ضخامت جان و بال برابری دارد ولی تیرآهن بال پهن سبک، ضخامت جان آن کمتر از بال می باشد. پرکاربردترین تیرآهن هاش، سایز 160 ، 180 و 200 شناخته شده است که کارخانه ذوب آهن اصفهان به عنوان برترین کارخانه تولید تیرآهن هاش، با کیفیت مناسبی این تیرآهن ها را تولید و عرضه می کند. همچنین دقت داشته باشید که تمامی محصولات کارخانه ذوب آهن دارای لوگو ESCO در یک طرف می باشند.

برای اطلاع از قیمت تیرآهن IPE، قیمت تیرآهن هاش، قیمت تیرآهن بال پهن با کارشناسان شهرآهن تماس بگیرید. همچنین برای آشنایی بیشتر با انواع تیرآهن و جدول وزن تیرآهن، مقالات شهرآهن را دنبال نمایید.

جدول وزن تیرآهن بال پهن سبک IPB

جدول وزن تیرآهن بال پهن سبک IPB

جدول وزن تیرآهن بال پهن سنگین IPB

جدول وزن تیرآهن بال پهن سنگین IPB

در کل نامگذاری و استاندارد تیرآهن بر اساس نسبت بال و جان تیر بهم و نحوه وصل شدن ورق جان به بال است که در نیم رخ تیرها و عکس بال ها دیده می شود.


انواع تیرها بر اساس نقش آنها در سازه ساختمان

انواع تیرها بر اساس نقش آنها در سازه ساختمان به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند :

 •  شاه تیر یا تیر اصلی (Girder) : عضو باربر اصلی در سقف است که بارهای اعمال شده از تیرچه‌ها را به ستون‌ها منتقل می‌کند.
 • تیرچه یا تیر فرعی (Joist) : یک تیر سبک است که بار سقف را به شاه تیرها منتقل می‌کند. این تیرها به صورت مستقیم به تیرهای اصلی متصل نمی شوند.
 • تیر کلاف : تیر افقی است که به دو تیر عرضی در سقف یا خرپای سقف متصل می شود. این تیر ، بار وارده را به تیر اصلی منتقل می سازد و عموماً در خرپا مورد استفاده قرار می گیرد.
 • نعل درگاهی (Lintel) : این تیر در بالای بازشوهای ساختمان مانند در و یا پنجره، واقع می‌شود.
 • تیرهای لبه‌ای یا کناری (Spandrel) : این تیرها در اطراف ساختمان قرار دارند و افزون بر بار سقف، بار دیوارهای حول ساختمان را نیز متحمل می‌شوند و همچنین نقش ملاف بندی ساختمان را هم عهده دار هستند.
 • لاپه (Purlin) : تیر سبکی است که از پروفیل Z یا I ساخته شده و به منظور حمل بار پوشش‌های سبک در ساختمان‌های صنعتی استفاده می‌گردد.

انواع تیرها بر اساس تکیه گاه

یک تقسیم بندی دیگر برای تیرها بر اساس تکیه گاه می باشد که متشکل از سه نوع تکیه گاه مفصلی (پینی) ، غلتکی و ثابت است.

 • تیر با تکیه گاه مفصلی : تیرهای مفصلی، در مقابل حرکت در هر جهتی مقاومت می کنند.
 • تیر با تکیه گاه غلتکی : تیرهای غلتکی در مقابل حرکت در جهت عمود بر محورش مقاومت می کنند.
 • تیر با تکیه گاه ثابت : تیرهای ثابت از حرکت و دوران تیر در هر جهتی جلوگیری می کند. این در حالی است که در تیرهای غلتکی و تیرهای مفصلی، حرکت دوران و چرخش در محل تکیه گاه آزاد است.

با این وصف تیرها را بر اساس شرایط تکیه گاهی می توان به صورت ساده، پیش آمده (تیر ساده ی طره دار)، طره ای، دو سر گیر دار و ممتد (سراسری)، دسته بندی كرد.

 • تیر ساده : تیری است تك دهانه كه تکیه گاه های آن در دو انتها یکی به صورت غلتكی و دیگری مفصلی باشد.
 • تیر پیش آمده یا تیر ساده طره دار : به تیری با تکیه گاه های ساده كه تکیه گاه های آن الزاما در انتهای تیر قرار نگرفته باشد.
 • تیر طره ای ای : تیر طره ای به تیری گفته می شود که در یک انتها گیردار و در انتهای دیگر آزاد باشد.
 • تیر دو سر گیردار : تیری که در دو انتهای خود گیردار و غیر آزاد باشد.
 • تیر ممتد یا سراسری : به تیر با بیش از دو تکیه گاه ساده، گفته می شود.

طراحی تیرها

نکاتی که در طراحی تیرها باید بدانیم :

 • تنش های خمشی
 • تغییر شکل
 • تنش های برشی
 • تسلیم موضعی بین جان و بال
 • تنش های برشی ناشی از پیچش
 • کمانش جانبی بال تحت فشار

اتصالات تیرها

اتصال تیرها، یکی از مهمترین بخش های اسکلت فلزی است چرا که نقش یکپارچه نمودن سازه فلزی را ایفا می نماید. مهمترین بخش اتصالات نیز مربوط به اتصال تیرها به ستون است. گاهی اوقات تیرها به ستون متصل نمی شوند بلکه یک تیر به صورت عمودی به تیرهای دیگر متصل می شوند. این اتصال به دو شکل اتفاق می افتد :

 • اتصال تیر به تیر با هدف انتقال بار از یک تیر به تیر دیگر : در این حالت دو تیر عمود بر یکدیگر هستند و اصطلاحاً اتصال تیر به تیر یا تیر به شاه تیر نیز گفته می شود.
 • اتصال تیر به تیر با هدف افزایش طول تیر

زبانه کردن تیر در اجرای اسکلت فلزی

زبانه کردن، به منظور برداشتن بخشی از تیرآهن در قسمت اتصال تیرها، به منظور افزایش سطح تماس دو تیر می باشد. محل اتصال دو تیر در اسکلت فلزی، تحت تاثیر نیروهای برشی، کششی و یا فشاری قرار می گیرند. به همین منظور باید سطح تماس آنها را تا حد ممکن افزایش داد.

اتصال تیرهای پوشش به تیر اصلی : در این اتصال در صورتی که اختلاف ارتفاع دو نیم رخ زیاد باشد نیازی به زبانه کردن نیست. تیرچه به کمک نبشی به جان تیر اصلی جوش می شودکه اصطلاحاً به آن اتصال تودلی گویند.

what beams 007


 فرآیند تولید تیرآهن

مراحل تولید تیرآهن، متنوع می باشد. یکی از روش های رایج و متداول شکل دهی فلزات، نورد گرم می باشد. بدین صورت که، ابتدا شمش فولادی از نوع شمشه (بلوم) با مقطع و طول مشخص به درون كوره های حرارتی نورد ریخته شده و پس از رسیدن به درجه حـرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد ابتدایی (مجموعه غلتک ها) مقطع آن کاهش و طول آن را افزایش می دهند و نهایتاً با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل تیرآهن تبدیل می گردد و سپس به طول های مورد نظر برش و بسته بندی می شوند.

فرآیند تولید تیرآهن

بعد از ورود شمش ها در ردیف های مشخص و از طریق جک هیدرولیکی مخصوص به کوره ، دمای آن را تا 1100 درجه سانتی گراد بالا میبرند. بعد از این مرحله شمش ها با کمک از جریانات گردابی و چرخشی در همان درجه حرارت آماده نورد می شوند. این شمش های پخته شده روی ریل ها قرار می گیرند و برای رافینگ برده می شوند. طی رافینگ در چند مرحله از قطر شمش ها کاسته شده و به قطر آنها افزوده می شود و سپس به کالیبر مد نظر هدایت می گردد و آخرین مرحله به طول مورد نظر (6-12 و یا حتی 9 متر) بریده می شود. تیرآهن های تولیدی باید مشخصات ابعاد مکانیکی و وزنی استانداردی داشته باشد که طبق دو جدول زیر می توان آنها را در محاسبات لحاظ کرد :

ابعاد تیرآهن

ابعاد تیرآهن

جدول وزن تیرآهن

قیمت تیرآهن


فروش تیرآهن

قیمت تیرآهن با توجه به پارامتر اصلی وزن اعلام میگردد. پس باید در انتخاب خود همیشه دقت کنیم چون بعضی از استاندارد های مهندسی الزاما تیرآهنی با وزن بالا را به مشتری پیشنهاد می کند، البته ممکن است با همان مشخصات فنی نوعی تیرآهن با وزنی سبکتر موجود باشد که مد نظر آن استاندارد نیست. علاوه بر مشخصه های فنی و ابعادی و ظاهری تیرآهن ها که در بالا بطور مفصل به آن پرداختیم فاکتورهایی مانند وزن و کشور یا کارخانه سازنده می تواند کیفیت متفاوتی در تیرآهن به ما ارائه دهد. این موضوع بدان معناست که دو تیرآهن با مشخصات مشابه ظاهری، می توانند وزن های مختلف داشته باشند. در بازار مرسوم شده که تیرآهن های سنگین از مقاومت بیشتری برخوردارند که این موضوع همیشه صادق نیست و گاها با توجه به استانداردهای مهندسی ممکن است طراح و مهندس تیرآهنی با سبک تر را مناسب تر تشخیص دهد.

تیرآهن با توجه به پارامتر اصلی وزن قیمت گذاری و اعلام میشود ولی به شاخه فروخته می شود. این بدیهی است که تیرآهن های تولیدی با وزن بالاتر در بازار گران تر فروخته می شوند. در حال حاضر تیرآهن های تولیدی ایران از استاندراد اروپا IPE پیروی می کنند . گرچه در زمانی نه چندان دور تیرآهن های روسیه و چین با استاندراد IPN نیز تولید میشد که شاید هنوز در انبارها تیرآهن زرد (ظاهر زنگ زده) با این استاندارد وجود داشته باشد.

ذوب آهن اصفهان به عنوان بزرگ ترین و معروف ترین و حتی معتبرترین تولید کننده آهن در کشور، در تولید تیرآهن نیز به عنوان معیار مقایسه محسوب می شود به نحوی که وزن سایزهای مختلف تیرآهن با تیرآهن ذوبی مقایسه می شوند. همین موضوع باعث شده قیمت تیرآهن ذوب اصفهان چیزی در حدود 10 تا 15 درصد بسته به شرایط بازار از سایر برندها گران تر باشد و به نوعی برند معتبر تیرآهن در ایران و خاور میانه حتی فراتر از آن میباشد. علامت اختصاری ESCO بصورت برجسته بر روی بال تیر آهن است مشخصه این تیرآهن ها میباشد.

تیرآهن های کره ای و روسی به عنوان یکی از تیرآهن وارداتی که در کشور بیشتر دیده می شوند هم وزنی نزدیک به تیرآهن ذوب دارند قیمتی نزدیک به قیمت تیرآهن ذوب آهن دارند و از کیفیت مناسبی هم برخوردار می باشند. رده های بعدی تیرآهن های تولید کارخانه های داخلی فایکو ، آرین، ناب تبریز ، یزد و کرمانشاه و ماهان و ... میباشد که طبیعتا قیمت آنها نیز با اختلاف پایین تر از ذوب اهن می باشد. در کل رقابت قیمت در تیرآهن بین پنج تا پانزده هزار تومان است و در صورت اختلاف قیمت بیش از این بازه میباید به اصالت تیرآهن و یا ارسال و وزن تیرآهن مورد نظر شک کرد. در کل و به اختصار مواردی که در زمان خرید تیرآهن باید به آن توجه کرد:

 • تطابق برند تیرآهن خریداری شده با محصول ارسالی
 • تطبیق حدود وزن معمول با وزن ارسالی
 • شمارش دقیق تیرآهن ارسال شده
 • کارخانه تولید کننده تیرآهن
نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل