تیرآهن

لیست قیمت تیرآهن

فیلترها
بنگاه تهران
محصول قيمت

تیرآهن 10 بال پهن سنگین (HEB)

بروزرسانی: 7 ساعت قبل

بنگاه تهران

کیلوگرم

61,700 تومان
تغییر قیمت: ثابت

تیرآهن لانه زنبوری 24

بروزرسانی: چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1403

بنگاه تهران

شاخه

تماس بگیرید

تیرآهن لانه زنبوری 22

بروزرسانی: چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1403

بنگاه تهران

شاخه

تماس بگیرید

تیرآهن لانه زنبوری 20

بروزرسانی: چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1403

بنگاه تهران

شاخه

تماس بگیرید

تیرآهن لانه زنبوری 18

بروزرسانی: چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1403

بنگاه تهران

شاخه

تماس بگیرید

تیرآهن لانه زنبوری 16

بروزرسانی: چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1403

بنگاه تهران

شاخه

تماس بگیرید

تیرآهن لانه زنبوری 14

بروزرسانی: چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1403

بنگاه تهران

شاخه

تماس بگیرید
صنایع فولاد فردوس باختر
محصول قيمت

تیرآهن IPE 14 فولاد فردوس باختر

بروزرسانی: 8 ساعت قبل

کارخانه

کیلوگرم

تماس بگیرید

تیرآهن IPE 14 فولاد فردوس باختر (شاخه)

بروزرسانی: 8 ساعت قبل

کارخانه

شاخه

تماس بگیرید
جهان فولاد غرب ( قیمت آهن کرمانشاه )
محصول قيمت

تیرآهن IPE 14 سبک فولاد کرمانشاه

بروزرسانی: 8 ساعت قبل

کارخانه

شاخه

تماس بگیرید

تیرآهن IPE 14 سنگین فولاد کرمانشاه

بروزرسانی: 8 ساعت قبل

کارخانه

شاخه

تماس بگیرید

تیرآهن IPE 14 فابریک فولاد کرمانشاه

بروزرسانی: 8 ساعت قبل

کارخانه

شاخه

تماس بگیرید
مجتمع فولاد شاهین بناب
محصول قيمت

قیمت تیرآهن 14 شاهین بناب

بروزرسانی: 3 هفته قبل

کارخانه

کیلوگرم

تماس بگیرید

تیرآهن IPE 14 شاهین بناب (شاخه)

بروزرسانی: 8 ساعت قبل

کارخانه

شاخه

تماس بگیرید

تیرآهن IPE 16 شاهین بناب

بروزرسانی: 8 ساعت قبل

کارخانه

کیلوگرم

تماس بگیرید

تیرآهن IPE 16 شاهین بناب (شاخه)

بروزرسانی: 8 ساعت قبل

کارخانه

شاخه

تماس بگیرید
نتایج 97 تا 112 از کل 112 نتیجه
beams

تیرآهن روز

فروشگاه شهرآهن تیرآهن با کیفیت را در حجم زیاد و با قیمت کارخانه عرضه می‌کند. قیمت تیرآهن به عواملی چون کیفیت سازنده، ابعاد و نوع آن بستگی دارد که در جداول پایین مشخص شده‌اند. علاوه بر این‌ها، قیمت تیرآهن تحت تأثیر عوامل دیگری از جمله قیمت جهانی آهن، هزینه سنگ معدن، میزان تقاضا و هزینه حمل و نقل نیز هست.قیمت تیرآهن در بازار آهن به صورت شاخه‌ای مشخص می‌شود. در حال حاضر قیمت تیرآهن بین 3 تا 6 میلیون تومان متغیر است. قیمت تیرآهن بال پهن (هاش) به صورت کیلویی و قیمت تیرآهن لانه زنبوری به صورت شاخه‌ای تعیین می‌شود. عوامل دیگری همچون وزن آهن، فروش به صورت کلاف یا شاخه، ابعاد و ضخامت نیز بر قیمت تیرآهن تأثیرگذارند. به طور کلی قیمت آهن بر اساس کیلو و وزن، نوع فروش، ابعاد و ضخامت متفاوت خواهد بود. جدول وزن استاندارد فلزات مختلف در سایت شهرآهن قابل مشاهده است.

خرید تیرآهن

شهرآهن به عنوان یکی از معتبرترین سایت‌های خرید و فروش آنلاین تیرآهن و آهن‌آلات در ایران، امکان دسترسی آسان و سریع به محصولات باکیفیت را برای مشتریان فراهم کرده است. ما با بهره‌گیری از شبکه گسترده‌ای از تأمین‌کنندگان داخلی، توانسته ایم خود را به عنوان یک تأمین‌کننده قابل اطمینان آهن‌آلات در داخل و خارج از کشور مطرح کنیم. شما می‌توانید با مراجعه به سایت شهرآهن، نرخ روز آهن و تیرآهن را به صورت آنلاین مشاهده کنید، از مشاوره کارشناسان مجرب ما بهره مند شوید و به مناسب‌ترین قیمت ممکن دسترسی داشته باشید. همچنین اخبار و روند بازار خرید و فروش تیرآهن در صفحه اخبار سایت قابل پیگیری است. با تکیه بر تجربه و دانش کارشناسان مجرب، شهرآهن بهترین خدمات مشاوره‌ای را در زمینه خرید و فروش آنلاین تیرآهن ارائه می‌دهد.

فروش تیرآهن

تیرآهن یکی از مهمترین مصالح ساختمانی به شمار می‌رود و فروش آن وابستگی زیادی به بازار مسکن و ساخت و ساز دارد. در شرایط رکود بازار مسکن و کاهش ساخت و ساز، تقاضا برای تیرآهن نیز کاهش پیدا می‌کند. با توجه به اینکه حدود ۱۵ درصد از سرمایه در گردش کشور صرف بازار مسکن می‌شود، رکود یا رونق این بازار به طور مستقیم بر میزان فروش تیرآهن تأثیرگذار است. انواع تیرآهن شامل IPE، INP و IPB می شود که ویژگی‌های متفاوتی دارند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت شهرآهن، قیمت لحظه‌ای انواع تیرآهن را مشاهده و بهترین گزینه را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

کاربرد تیرآهن در ساختمان

تیرآهن یکی از اجزای اصلی و کاربردی در سازه های فولادی ساختمان محسوب می شود. استفاده از تیرآهن به عنوان تیر و ستون در قاب های فولادی، به کارگیری آنها در ساخت سقف های فلزی به عنوان تیر اصلی و فرعی، استفاده از تیرآهن در دیوارهای برشی فولادی به عنوان مهاربند، به کارگیری تیرآهن در سازه های پیش ساخته و اسکلت های فولادی ساختمان، استفاده از آن در سازه های خاص مانند سوله ها، سالن های ورزشی و صنعتی، به کارگیری تیرآهن به عنوان میلگرد تقویتی در بتن آرمه و سازه های بتنی، استفاده از تیرآهن در سازه های فضاکار مانند گنبدها و طاق ها و نیز به کارگیری تیرآهن در سازه های خطی همچون پل ها، از جمله مهمترین کاربردهای این محصول فولادی در صنعت ساختمان محسوب می شود.

 انواع تیرآهن

تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)

تیرآهن IPE یکی از انواع پرکاربرد تیرآهن در سازه‌های فولادی است که بر اساس استاندارد اروپایی و ایرانی تولید می‌شود. ویژگی این نوع تیرآهن این است که ضخامت بال و جان آن در طول تیر یکسان است. از آنجایی که استاندارد IPE در ایران مورد تایید است، مهندسان ایرانی نقشه‌های سازه‌ای خود را بر اساس این نوع تیرآهن طراحی می‌کنند. همین موضوع باعث شده تا تیرآهن IPE محبوبیت و مصرف بالایی در میان سازندگان و مشتریان داشته باشد.


تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه)

تیرآهن INP یکی دیگر از انواع رایج تیرآهن در سازه‌های فولادی است که براساس استاندارد کشورهای چین و روسیه تولید می‌شود. ویژگی منحصر به فرد این نوع تیرآهن این است که ضخامت بال آن از ابتدا تا انتهای تیر ثابت نیست و شیب ملایمی دارد، به طوری که ضخامت بال در اتصال به جان بیشتر است. ارتفاع این تیرآهن معمولاً بین 80 تا 600 میلی‌متر است و جان آن دو برابر بال طراحی می‌شود. نکته مهم اینکه تیرآهن INP را نباید با IPE اشتباه گرفت. تیرآهن IPE در کشورهای اروپایی تولید می‌شود در حالی که INP مخصوص کشورهای چین و روسیه است. انتخاب نوع اشتباه تیرآهن می‌تواند منجر به خسارات جبران‌ناپذیری شود.

تیرآهن IPB (تیرآهن هاش یا بال پهن)

تیرآهن IPB یا تیرآهن بال پهن یکی دیگر از انواع رایج تیرآهن در سازه‌های فولادی است که در دو نوع سبک IPBL و سنگین IPBV تولید می‌شود. ویژگی این تیرآهن این است که بال و جان آن اندازه‌های مساوی دارند. ضخامت این تیرآهن معمولا بین 100 تا 1000 میلی‌متر است. تفاوت تیرآهن بال پهن سبک و سنگین در این است که در نوع سنگین، ضخامت بال و جان برابر است اما در نوع سبک، جان نازک‌تر از بال طراحی می‌شود. پرکاربردترین اندازه‌های تیرآهن بال پهن، 160، 180 و 200 است که توسط کارخانه ذوب‌آهن اصفهان با کیفیت مناسبی تولید می‌شود. نشانه تیرآهن‌های این کارخانه وجود لوگوی ESCO در یک طرف تیرآهن است.

به طور کلی، نام‌گذاری و استاندارد تیرآهن‌ها بر اساس دو عامل اصلی تعیین می‌شود: نسبت اندازه بال به جان تیرآهن، نحوه اتصال و وصل شدن ورق جان به بال تیرآهن. با توجه به این دو عامل، انواع مختلفی از تیرآهن تعریف و استانداردسازی شده است. این تفاوت‌ها در نیم‌رخ (پروفیل) تیرآهن‌ها و تصاویر بال‌های آن‌ها کاملاً مشهود است. با بررسی دقیق این نیم‌رخ‌ها و تصاویر می‌توان نوع تیرآهن و ویژگی‌های آن را تشخیص داد.

جدول وزن تیرآهن بال پهن سبک IPB

 

جدول وزن تیرآهن بال پهن سنگین IPB

انواع تیرها بر اساس نقش آنها در سازه ساختمان

انواع تیرها بر اساس نقش آنها در سازه ساختمان به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

 • شاه تیر یا تیر اصلی (Girder) : عضو باربر اصلی در سقف است که بارهای اعمال شده از تیرچه‌ها را به ستون‌ها منتقل می‌کند.
 • تیرچه یا تیر فرعی (Joist) : یک تیر سبک است که بار سقف را به شاه تیرها منتقل می‌کند. این تیرها به صورت مستقیم به تیرهای اصلی متصل نمی شوند.
 • تیر کلاف : تیر افقی است که به دو تیر عرضی در سقف یا خرپای سقف متصل می شود. این تیر ، بار وارده را به تیر اصلی منتقل می سازد و عموماً در خرپا مورد استفاده قرار می گیرد.
 • نعل درگاهی (Lintel) : این تیر در بالای بازشوهای ساختمان مانند در و یا پنجره، واقع می‌شود.
 • تیرهای لبه‌ای یا کناری (Spandrel) : این تیرها در اطراف ساختمان قرار دارند و افزون بر بار سقف، بار دیوارهای حول ساختمان را نیز متحمل می‌شوند و همچنین نقش ملاف بندی ساختمان را هم عهده دار هستند.
 • لاپه (Purlin) : تیر سبکی است که از پروفیل Z یا I ساخته شده و به منظور حمل بار پوشش‌های سبک در ساختمان‌های صنعتی استفاده می‌گردد.

انواع تیرها بر اساس تکیه گاه

یک تقسیم بندی دیگر برای تیرها بر اساس تکیه گاه می باشد که متشکل از سه نوع تکیه گاه مفصلی (پینی) ، غلتکی و ثابت است.

 • تیر با تکیه گاه مفصلی : تیرهای مفصلی، در مقابل حرکت در هر جهتی مقاومت می کنند.
 • تیر با تکیه گاه غلتکی : تیرهای غلتکی در مقابل حرکت در جهت عمود بر محورش مقاومت می کنند.
 • تیر با تکیه گاه ثابت : تیرهای ثابت از حرکت و دوران تیر در هر جهتی جلوگیری می کند. این در حالی است که در تیرهای غلتکی و تیرهای مفصلی، حرکت دوران و چرخش در محل تکیه گاه آزاد است.

با این وصف تیرها را بر اساس شرایط تکیه گاهی می توان به صورت ساده، پیش آمده (تیر ساده ی طره دار)، طره ای، دو سر گیر دار و ممتد (سراسری)، دسته بندی كرد.

 • تیر ساده : تیری است تك دهانه كه تکیه گاه های آن در دو انتها یکی به صورت غلتكی و دیگری مفصلی باشد.
 • تیر پیش آمده یا تیر ساده طره دار : به تیری با تکیه گاه های ساده كه تکیه گاه های آن الزاما در انتهای تیر قرار نگرفته باشد.
 • تیر طره ای ای : تیر طره ای به تیری گفته می شود که در یک انتها گیردار و در انتهای دیگر آزاد باشد.
 • تیر دو سر گیردار : تیری که در دو انتهای خود گیردار و غیر آزاد باشد.
 • تیر ممتد یا سراسری : به تیر با بیش از دو تکیه گاه ساده، گفته می شود.

طراحی تیرها

طراحی تیرها نیازمند در نظر گرفتن چندین عامل مهم است. ابتدا باید تنش‌های خمشی ایجاد شده در تیر تحت بارگذاری محاسبه شود. همچنین میزان تغییرشکل تیر باید در محدوده مجاز باشد. علاوه بر این، تنش‌های برشی ناشی از برش عرضی و نیز تنش‌های برشی حاصل از پیچش تیر باید محاسبه و کنترل شوند. احتمال تسلیم موضعی بین جان و بال تیر نیز وجود دارد که باید بررسی شود. همچنین امکان کمانش جانبی بال تیر تحت فشار نیز مد نظر قرار گیرد. بنابراین طراح تیر باید تمام این ملاحظات را در طراحی در نظر بگیرد تا یک تیر مناسب و ایمن طراحی شود.

اتصالات تیرها

اتصال تیرها، یکی از مهمترین بخش های اسکلت فلزی است چرا که نقش یکپارچه نمودن سازه فلزی را ایفا می نماید. مهمترین بخش اتصالات نیز مربوط به اتصال تیرها به ستون است. گاهی اوقات تیرها به ستون متصل نمی شوند بلکه یک تیر به صورت عمودی به تیرهای دیگر متصل می شوند. این اتصال به دو شکل اتفاق می افتد:

 • اتصال تیر به تیر با هدف انتقال بار از یک تیر به تیر دیگر : در این حالت دو تیر عمود بر یکدیگر هستند و اصطلاحاً اتصال تیر به تیر یا تیر به شاه تیر نیز گفته می شود.
 • اتصال تیر به تیر با هدف افزایش طول تیر
 • زبانه کردن تیر در اجرای اسکلت فلزی

زبانه کردن، به منظور برداشتن بخشی از تیرآهن در قسمت اتصال تیرها، به منظور افزایش سطح تماس دو تیر می باشد. محل اتصال دو تیر در اسکلت فلزی، تحت تاثیر نیروهای برشی، کششی و یا فشاری قرار می گیرند. به همین منظور باید سطح تماس آنها را تا حد ممکن افزایش داد. اتصال تیرهای پوشش به تیر اصلی : در این اتصال در صورتی که اختلاف ارتفاع دو نیم رخ زیاد باشد نیازی به زبانه کردن نیست. تیرچه به کمک نبشی به جان تیر اصلی جوش می شودکه اصطلاحاً به آن اتصال تودلی گویند.

 

فرآیند تولید تیرآهن

فرایند تولید تیرآهن شامل مراحل زیر است:

ابتدا شمش فولادی به نام شمشه یا بلوم با مقطع و طول مشخص، داخل کوره‌های حرارتی نورد ریخته می‌شود. سپس با رسیدن به دمای مورد نظر، این شمش از میان قفسه‌های نورد ابتدایی یا غلتک‌ها عبور داده می‌شود. در این مرحله مقطع شمش کاهش و طول آن افزایش پیدا می‌کند. سپس با عبور از قفسه‌های نورد میانی و پایانی، شمش به شکل نهایی تیرآهن درمی‌آید. در مرحله بعد تیرآهن به طول‌های مورد نیاز برش خورده و بسته‌بندی می‌شود. به این ترتیب فرایند تولید تیرآهن از شمش اولیه تا محصول نهایی طی می‌شود.

 


بعد از ورود شمش ها در ردیف های مشخص و از طریق جک هیدرولیکی مخصوص به کوره ، دمای آن را تا 1100 درجه سانتی گراد بالا میبرند. بعد از این مرحله شمش ها با کمک از جریانات گردابی و چرخشی در همان درجه حرارت آماده نورد می شوند. این شمش های پخته شده روی ریل ها قرار می گیرند و برای رافینگ برده می شوند. طی رافینگ در چند مرحله از قطر شمش ها کاسته شده و به قطر آنها افزوده می شود و سپس به کالیبر مد نظر هدایت می گردد و آخرین مرحله به طول مورد نظر (6-12 و یا حتی 9 متر) بریده می شود. تیرآهن های تولیدی باید مشخصات ابعاد مکانیکی و وزنی استانداردی داشته باشد که طبق دو جدول زیر می توان آنها را در محاسبات لحاظ کرد:

ابعاد تیرآهن

جدول وزن تیرآهن

قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن با توجه به پارامتر اصلی وزن محاسبه می‌شود. باید توجه داشت که گاهی استانداردهای مهندسی تیرآهن سنگین‌تری را پیشنهاد می‌دهند، در حالی که ممکن است نوع سبک‌تری نیز با همان مشخصات فنی موجود باشد. علاوه بر مشخصات فنی و ابعادی، وزن و کارخانه سازنده نیز در کیفیت تیرآهن مؤثر است. دو تیرآهن با مشخصات ظاهری یکسان می‌توانند وزن متفاوتی داشته باشند. اینکه تیرآهن سنگین‌تر مقاوم‌تر است لزوماً درست نیست و طراح ممکن است نوع سبک‌تر را مناسب‌تر تشخیص دهد. تیرآهن بر اساس وزن قیمت‌گذاری می‌شود اما به صورت شاخه فروخته می‌شود. تیرآهن‌های سنگین‌تر گران‌ترند. استاندارد تیرآهن‌های ایرانی IPE است. تیرآهن ذوب‌آهن با لوگو ESCO معیار مقایسه است و گران‌تر از بقیه عرضه می‌شود. تیرآهن‌های کره‌ای و روسی هم وزنی نزدیک به ذوب‌آهن دارند. در خرید این محصولات باید به برند، وزن، تعداد و کارخانه سازنده توجه کنید.

پادکست تیراهن

سوالات متداول تیرآهن

در انتخاب نوع تیرآهن مورد نیاز برای پروژه چه عواملی باید در نظر گرفته شود؟

عواملی مانند نوع سازه، بارهای وارده، دهانه‌ها، ارتفاع ساختمان و محدودیت‌های اجرایی باید توسط مهندس طراح مورد بررسی قرار گیرد تا نوع و ابعاد تیرآهن مناسب انتخاب شود.

آیا تیرآهن‌های سنگین‌تر همیشه مقاوم‌تر هستند؟

خیر، لزوماً تیرآهن سنگین‌تر مقاوم‌تر نیست. بسته به طراحی سازه ممکن است تیرآهن سبک‌تر انتخاب شود.

چگونه می‌توان اصالت تیرآهن خریداری شده را تشخیص داد؟

برای تشخیص اصالت و کیفیت تیرآهن خریداری شده، لازم است چند نکته مورد بررسی قرار گیرد. ابتدا باید برند تیرآهن چک شود. برندهای معتبر مانند ذوب آهن اصفهان نشانه کیفیت بالاتر هستند. سپس وزن واقعی تیرآهن باید تقریباً مطابق با وزن استاندارد آن اندازه باشد تا مشکوک نباشد. همچنین تعداد تیرآهن‌های دریافتی باید با تعداد سفارش مطابقت داشته باشد. کارخانجات سازنده معتبر هم نشانه کیفیت هستند. در نهایت بازرسی ظاهری تیرآهن از نظر زنگ زدگی، ضربه و آسیب‌دیدگی می‌تواند مشخص کند که آیا از کیفیت مطلوبی برخوردار است یا خیر. با توجه به این موارد می‌توان اصالت و کیفیت تیرآهن خریداری شده را تأیید نمود.

چرا تیرآهن ذوب‌آهن گران‌تر از بقیه است؟

تیرآهن ذوب‌آهن به دلیل کیفیت بالاتر، استانداردهای سخت‌گیرانه‌تر و برند معتبر حدود 10 تا 15 درصد گران‌تر از بقیه عرضه می‌شود.

آیا تیرآهن‌های وارداتی مانند کره و روسیه از کیفیت خوبی برخوردارند؟

بله، تیرآهن‌های کره‌ای و روسی از لحاظ وزن و کیفیت تقریباً مشابه تیرآهن ذوب‌آهن هستند و می‌توان به آنها اعتماد کرد.