میلگرد یکی از مهمترین و پر استفاده ترین ابزار آلات لازم برای ساختمان سازی است. به علاوه به دلیل تنوع بالای این محصول، همچنین می توان آن را در صنایع دیگری مورد استفاده قرار داد. با توجه به تقاضای زیادی که در این صنعت وجود دارد؛ اما همه امکان خرید این میلگردها با قیمت های موجود در بازار را ندارند. جهت فراهم شدن امکان خرید میلگرد فولادی برای اقشار مختلف جامعه، دولت در اقدامی تدابیری برای خرید میلگرد با نرخ دولتی اندیشیده است. کلیه این اقدامات در جهت برقراری تعادل در بازار و جلوگیری از فعالیت های سودجویانه بعضی از افراد فرصت طلب انجام می شود. اگر به دنبال خرید میلگرد دولتی مقرون به صرفه و با قیمت های منصفانه هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.


میلگرد چیست و چه کاربردهایی دارد؟

میلگرد نوعی پروفیل تو پر با سطح مقطع دایره ای شکل است که با اجناس، انواع و کاربردهای مختلفی در بازار موجود است. رایج ترین نوع میلگرد، نوع فلزی آج دار آن است که بیشتر در ساختمان سازی و برج سازی کاربرد دارد. یکی از معمول ترین و پر استفاده ترین انواع میلگرد از لحاظ جنس را می توان میلگرد فولادی دانست؛ اما انواع دیگری از میلگرد هم وجود دارند که در صنایع مختلف از آن ها استفاده می شود که می توان به انواع میلگرد ساده و میلگرد آجدار اشاره کرد. پیش از ارائه توضیحات درباره توزیع میلگرد دولتی، ابتدا انواع و اقسام میلگرد را به شما معرفی می کنیم.

میلگرد دولتی

انواع میلگرد

میلگردها بسته به طول، قطر و جنس به چند دسته مختلف تقسیم می شوند. انواع میلگردها در یک دسته بندی کلی عبارتند از:

میلگرد اروپایی

عمدتا از جنس منگنز ساخته شده است؛ اما در ترکیب آن مواد دیگری مانند کربن، سیلیکون و... هم وجود دارند. این نوع میلگرد، مقاوم ترین میلگرد در برابر خم شدگی به حساب می آید.

مطالب خواندنی دیگر:

میلگرد پایه سیاه

مقاومت کمتری نسبت به سایر انواع میلگردها دارد. این میلگرد از جنس فولاد کربن دار ساخته شده است. بزرگترین نقطه ضعف این میلگرد را می توان فرسایش زیاد آن دانست؛ به طوری که اگر این میلگردها دچار فرسایش شوند، به احتمال زیاد بتن های اطراف آن ها هم خواهند شکست.

میلگرد گالوانیزه

مقاومت بیشتری نسبت به میلگردهای اپوکسی داشته و از این نوع میلگرد گران تر هستند.

مطالب خواندنی دیگر:

میلگرد اپوکسی

پوشش داده شده به علت مقاومت بالایی که در برابر زنگ زدگی دارند، به طور وسیع در ساختمان سازی های نوین مورد استفاده قرار می گیرند.

میلگرد ضد زنگ فولادی

گران ترین و بهترین نوع میلگرد برای استفاده در انواع پروژه ها است. 

مطالب خواندنی دیگر:


میلگردها از نظر شکل ظاهری چه انواعی دارند؟

میلگردها از لحاظ شکل داخلی به دو دسته ساده و آج دار تقسیم می شوند که نوع آج دار میلگردها کاربرد وسیع تر و گسترده تری دارد.

ارائه بسته های میلگرد دولتی با قیمت های مناسب

به علت افزایش شدید قیمت مصالحی مانند سیمان و میلگرد، تصمیم دولت بر آن شد که جلسه ای برای تنظیم قیمت این مصالح و ارائه بسته های میلگرد دولتی با قیمت های مناسب برگزار شود. در این جلسه که مدیران وزارت صمت و نایب رییس مجلس در آن حضور داشتند، مسائل مربوط به افزایش بی رویه قیمت مصالح ساختمانی از جمله میلگرد مطرح شد. بررسی افزایش قیمت این اقلام ساختمانی موجب شد که دولت مردان از این بابت احساس نگرانی کنند؛ زیرا این مصالح به طور عمده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و آینده عمران و آبادانی کشور در گرو موجود بودن این اقلام با قیمت های به صرفه و مناسب است. در این جلسه بنا شد تصمیماتی برای متعادل کردن قیمت ها در بازار اتخاذ شود.

برای تثبیت قیمت مصالحی مانند میلگرد در بازار، تصمیم گرفته شد که مصالح پر استفاده که انبوه سازان با آن ها سر و کار زیادی دارند، در بسته هایی به نرخ دولتی و ارزان در اختیار متقاضیان قرار بگیرد. دولت امیدوار است که با اجرایی کردن این طرح و ارائه سیمان و میلگرد دولتی بتواند در عین حال که امکان استفاده از این اقلام را برای اقشار مختلف جامعه فراهم می کند از ادامه این افزایش قیمت ها جلوگیری کند.


شرایط خرید میلگرد دولتی با جواز

خرید میلگرد دولتی ارزان قیمت تحت شرایط خاصی امکان پذیر است. از جمله شروط بسیار مهم خرید و استفاده از میلگرد دولتی و سایر مصالح ساختمانی با نرخ ارزان، می توان به داشتن جواز ساختمان سازی به نرخ دولتی اشاره کرد. شرایط خرید میلگرد دولتی با جواز، برای جلوگیری از فعالیت سودجویان در بازارهای سیاه فراهم شده است. به این صورت، دولت تا حد امکان از خرید بسته های مصالح ساختمانی به نرخ دولتی و فروش آن ها با قیمت های بالاتر در بازار آزاد جلوگیری می کند.

خرید میلگرد با ارز دولتی

خرید میلگرد از بورس کالا

بورس کالا یکی از زیر مجموعه های سازمان بورس و اوراق بهادار است که در سال ۱۳۸۲ به منظور برقراری تعادل در قیمت های بازار تشکیل شد. به دلیل افزایش بیش از حد قیمت اقلام ساختمانی مانند میلگرد، بسیاری از افراد سعی دارند که از طریق این سازمان برای خرید میلگرد با قیمت های مناسب اقدام کنند. متقاضیان می توانند برای خرید میلگرد از بورس کالا به صورت زیر اقدام کنند:

  • مراجعه به یک کارگزاری مناسب جهت دریافت کد بورسی
  • داشتن مدارک لازم برای ثبت نام
  • دریافت کد بورسی
  • تکمیل فرم درخواست دریافت میلگرد
  • واریز مبلغی از هزینه دریافت میلگردها
  • خرید میلگرد توسط کارگزاری
  • ارائه فاکتور خرید به خریدار
  • پرداخت مابقی هزینه میلگردها
  • کسر کارمزدهای مربوط به انبارداری، معامله و کارگزاری
  • تحویل اجناس به آدرس ثبت شده توسط خریدار

نتیجه گیری

میلگرد یکی از مهم ترین و رایج ترین اقلام در ساختمان سازی و صنعت است که گرانی آن با افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید و اجاره توسط مردم همراه خواهد بود. برای ایجاد ثبات در بازار میلگرد و سایر مصالح، دولت اقدام به تهیه بسته هایی با قیمت های کمتر و ارائه آن ها به متقاضیان کرده است. البته فروش میلگرد دولتی تحت شرایط خاصی انجام می شود تا افراد سودجو اقدام به سو استفاده از این موضوع و فروش این میلگردهای دولتی با قیمت بالاتر در بازار نکنند.

برای اطلاع از قیمت میلگرد و شرایط صادرات میلگرد روی لینک های نارنجی کلیک کنید.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق