02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

تفاوت آهن اصفهان با اهواز

تفاوت آهن اصفهان با اهواز به خاطر شرکت های فولاد و آهن معروف در این دو شهر مهم و با اهمیت است. شهرهای اصفهان و اهواز در دوره فعلی ما به عنوان دو قطب اصلی تولیدات آهن کشور به شمار می‌روند، اما به تبع تولیدات آهن آلات این دو استان با هم تفاوت هایی دارند که باعث شده است که در این مطلب از شهر آهن بررسی تفاوت آهن اصفهان با اهواز بپردازیم. البته قبل از همه چیز نکته ای که باید بدانید این است که برای مقایسه بهتر این دو مورد، بهتر است که ابتدا مواردی را در خصوص آهن آلات تولید این دو استان بدانید. همچنین موضوع بسیار مهم را از یاد نبرید که بیشترین تفاوت صنایع تولید آهن آلات اهواز و اصفهان، در بخش تولید ورق فولادی می باشد. در ادامه به صورت مختصر خصوصیات ورق های فولادی تولید شده توسط هر کارخانه را در اختیار شما قرار می دهیم:

  • ورق تولیدی توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان: شرکت فولاد مبارکه اصفهان به به طور متوسط ۵۰ درصد از ورق فولادی مورد نیاز کشور را تامین می کند و در رده اول تولید ورق فولادی کشور قرار دارد. وزن هر برگ ورق تولید شده توسط شرکت فولاد مبارکه بین ۱۷۶.۶۳ تا ۲۸۲۶ کیلوگرم می باشد، طول این ورق ها ۶ متر و عرض آنها بین ۱.۲۵ تا ۱.۵ متر است. همچنین ورق های تولیدی فولاد مبارکه دارای استاندارد های مختلفی هستند که هر یک از این استانداردها نشان دهنده این است که ورق مورد نظر شما برای چه کاربردی مناسب است. ورق های تولیدی توسط این شرکت  به دو دسته ورق سرد و ورق گرم تقسیم می‌شود که هر کدام از این موارد مزایا و ویژگی‌های خود را دارند که افراد فعال در زمینه آهن آلات به تفاوت این دو نوع ورق واقف هستند.
  • ورق تولیدی توسط شرکتهای اهواز: شرکتهای تولید ورق فولادی در اهواز عبارتند از فولاد کاویان و فولاد اکسین خوزستان. ورق های تولید شده توسط شرکت فولاد کاویان تقریبا تفاوتی با ورق های تولید شده توسط شرکت فولاد مبارکه ندارند؛ اما شرکت فولاد اکسین خوزستان محصولات خود را با اندکی تفاوت روانه بازار می‌کند. با این که طول هر کدام از ورق های تولید شده توسط شرکت اکسین اهواز هم ۶ متر می باشد، ضخامت آن ها بین ۱۰ تا ۷۰ میلیمتر و عرض همه آنها ۲ متر است.

 تیر آهن کارخانه اهواز

تفاوت تیرآهن ها

تفاوت تیرآهن ها در صنایع مهم است. دلایل زیادی در این امر وجود دارد؛ دانستن تفاوت تیرآهن ها و شناخت آن ها، به شما کمک می‌کند که تیرآهن های مورد نیاز خود را ساده تر پیدا کنید و انتخاب عاقلانه تری داشته باشید. به طور کلی تیرآهن های موجود در بازار به سه دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه این سه دسته را با هم بررسی خواهیم کرد:

  • تیرآهن IPE: این تیر آهن که به نام تیر آهن معمولی و استاندارد نیز شناخته می شود به شکل I است و در بازار ایران وجود دارد. این تیرآهن ها که طبق استانداردهای اروپا تولید شده اند، دارای بال هایی با ضخامت خط ثابت می باشند.
  • تیرآهن INP: این نمونه تیرآهن از نظر ظاهری همانند نمونه قبلی می باشد، دارای این تفاوت است که ضخامت بال آن با فاصله گرفتن از مرکز تیراهن کاهش پیدا میکند و باید بدانید که این نمونه تیرآهن طبق استانداردهای کارخانجات چین و روسیه ساخته می شود.
  • تیرآهن IPB:  شکل ظاهری این تیرآهن ها مانند H می باشد و به آنها تیرآهن عریض هم می گویند، چرا که طول بال های این نمونه تیرآهن نسبت به دو نمونه قبلی که برای شما توضیح دادیم بیشتر است.نکته ای که در موردهمه تیرآهن ها باید بدانید این است که اگر یک تیر آهن دارای وزنه سنگینی باشد با علامت v و اگر سبک باشد با علامت L آن را تشخیص می دهند. این حروف به صورت کوچک در ادامه نام سه نوع تیرآهن که در قسمت بالا ذکر کردیم می آید.

 انواع تیر آهن هاش یا اچ

تفاوت تیر آهن اصفهان و اهواز

تفاوت تیر آهن اصفهان و اهواز در چیست؟ در قسمت بالا گفتیم که تفاوت تیرآهن ها بستگی به استانداردی دارد که پیراهن را بر اساس آن می سازند، پس اگر بخواهیم اصولی به این قضیه نگاه کنیم هیچ تفاوتی بین تیرآهن های تولیدی اهواز و اصفهان نباید وجود داشته باشد. اما با این حال می‌بینیم که محصولات این دوستان کمی با هم تفاوت دارند که در ادامه اشاره مختصری به آن خواهیم کرد. تفاوت این تیرآهن های تولیدی در اصفهان و اهواز در استفاده از آلیاژ ها و نوع تیرآهن تولیدی توسط شرکت های مختلف می باشد. برای فهم بهتر این موضوع به این مسائل دقت داشته باشید که: تیرآهن سایز ۱۴ تولید شده توسط شرکت کوثر اهواز، به ازای هر شاخه ۳۳۱ کیلوگرم است و قیمت هر شاخه این تیر آهن ۵۳۰۰ تومان می باشد‌. از طرفی قیمت تیرآهن سایز ۱۴ تولید شده توسط شرکت ذوب آهن اصفهان ۴۸۰۰ تومان است و وزن آن نیز۱۵۵ کیلوگرم می باشد.

 تیر آهن اچ ذوب آهن اصفهان

تشخیص تیرآهن اصفهان

تشخیص تیرآهن اصفهان برای تمامی شرکت ها و متخصصین فولاد و آهن مهم و با اهمیت است. از آنجایی که در کشورمان تیرآهن اصفهان بیشترین محبوبیت را در بین فعالان در حوزه آهن آلات دارد، شناخت تیرآهن اصفهان نیز برای همه این افراد خیلی مهم است. راحت ترین و ساده ترین راه که محصولات تولید شده توسط شرکت ذوب آهن اصفهان را از سایر تیرآهن ها متمایز می کند، برند این شرکت (ESCO) است که بر روی محصولات آن حک شده. همچنین به یاد داشته باشید که تیرآهن های تولید شده توسط کارخانه های ذوب آهن اصفهان طبق استاندارد IPE ساخته شده اند. وزن استاندارد هر تیرآهن تولید شده توسط شرکت ذوب آهن اصفهان، بیشتر از وزن تیرآهن های مشابه تولید شده توسط سایر کارخانه ها می باشد. پیراهن های تولید شده در اصفهان در سایزهای بین ۱۴ تا ۳۰ روانه بازار می‌شوند که هرکدام دارای قیمت مشخصی هستند که در سایت ذوب آهن اعلام شده. در چنین شرایطی اگر متوجه شدید که تیرآهنی که گفته می‌شود تولید اصفهان است.

اصفهان آهن برندی شناخته شده در سطح ایران و دنیا است و کمتر کسی است که نام برندهای تولید و پخش اصفهان را در زمینه اصفهان نشنیده باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
15 امتیاز

از آخرین مقالات و رویدادهای شهرآهن مطلع شوید

لطفا جاوا اسکریپ را فعال نمایید