آنالیز میلگرد ذوب آهن اصفهان

بررسی میلگرد ذوب آهن اصفهان  در جهت شناخت محصولات این کارخانه مفید خواهد بود. زمانی که ما در حوزه فولاد فعالیت می کنیم علاقمندیم سطح کیفیت محصولات مختلفی مانند میلگرد را بررسی کنیم و بدانیم مواد اولیه ای که در تولید آن بکار می رود، باید چه خصوصیاتی را دارا باشد و چه کیفیتی داشته باشد. ساختمانی که از صفر بنا می شود اسکلت بندی آن توسط میلگرد صورت می پذیرد که در سایزهای مختلفی تولید می شود. بنابراین باتوجه به اینکه میلگرد اساس و پایه ستون های قطور ساختمان می باشد و پس از قرار گرفتن در دل زمین، اساس ساختمان پایه گذاری شده حساب می شود و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به منظور آنالیز میلگرد ذوب آهن اصفهان به چند اصل مهم تحلیل میلگرد از جمله روابط و نتایج حاصل از فرمول های تخصصی میلگرد باید توجه نمود. مهمترین عاملی که می بایست به آن دقت نمود خواص فیزیکی و خواص شیمیایی است که عامل اصلی در کیفیت ساخت میلگرد می باشد. از عوامل تأثیرگذار برآنالیز میلگرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استحکام تسلیمی میلگرد ذوب آهن
 • استحکام کششی میلگرد ذوب آهن
 • ازدیان طول میلگرد ذوب آهن

دفتر فروش میلگرد ذوب آهن اصفهان

دفتر فروش میلگرد ذوب آهن اصفهان در همین شهر قرار دارد. هم چنین شهرآهن به عنوان یک شرکت آهن پخش، محصولات این شرکت را توزیع می نماید. فعالیت هایی که شرکت ذوب آهن انجام می دهد عملیات ذوب، ریخته‌گری و نورد فلزات آهنی و فولادهای آلیاژی جهت تولید انواع مقاطع هندسی استاندارد است که هر کدام در بخش های مختلف صنعت کاربرد مخصوص خود را دارد. فرآیند تولید شمش فولادی در این شرکت به صورت کوره بلند بوده که با استفاده از کک درون این کوره انجام می ‌شود. برای بررسی تخصصی و فیزیکی میلگرد ذوب آهن اصفهان به توضیحاتی تکمیلی و تخصصی در ادامه  این متن می پردازیم که هر کدام از این موارد در کیفیت و ساخت میلگرد تاثیر گذار بوده است.

مشخصات میلگرد ذوب آهن اصفهان

استحکام تسلیمی میلگرد چیست؟

به نقطه ای که فشار وارد شود و میلگرد در برابر فشار وارد شده تسلیم می شود استحکام تسلیمی می گویند. مهمترین بخش میگرد که باید به آن دقت کنید همین است، زیرا اگر میلگرد مربوطه در برابر فشار بر نقطه مقاوم نباشد به احتمال زیاد این میلگرد عمر بسیار پایینی خواهد داشت.

استحکام کششی میلگرد چیست؟

اگر نیرویی در یک نقطه ای بر میلگرد وارد شود که نیروی اعمالی به حداکثر خود برسد، نیروی کششی گفته می شود. این فاکتور از عوامل بسیار مهمی است که سهم به سزایی در کیفیت تولید میلگرد دارد.

ازدیان طول میلگرد چیست؟

ازدیان نوعی تغییر شکل است که با توجه به شرایط محیطی به وجود می آید و باعث تغییر شکل میلگرد می شود. این فاکتور نیز مرغوبیت یک میلگرد را نشان می دهد. اگر مواد اولیه ای که در تولید آن استفاده می شود با کیفیت باشد کیفیت ساخت میلگرد نیز افزایش می یابد.
به طور کلی استاندارد فولاد تولیدی ذوب آهن اصفهان به دو دسته تقسیم و تولید می شود:

 1. فولادهای ساختمانی
 2. فولادهای کیفی

در این دو استانداردها، ترکیب شیمیایی فولادهای ساختمانی و مقدار کربن معادل آن ها متفاوت خواهد بود. میزان کربن بر اساس میزان مورد انتظار برای جوش پذیری فولاد و رواداری ترکیب شیمیایی تعیین می گردد. هم چنین تنش تسلیم، مقاومت کششی و درصد ازدیاد طول نسبی و شرایط آزمون خمش سرد میلگرد ساده و میلگرد آجدار  با مندرجات جدول می بایستی مطابقت داشته باشد.

طبقه بندی

علامت مشخصه

درصد ترکیب شیمیایی عناصر (حداکثر مقادیر)

حداکثر کربن معادل %

کربن C

سیلسیم SI

منگنز Mn

فسفر P

گوگرد S

نیتروژن N

میلگرد ساده

س 240

24/0

60/0

81/0

055/0

055/0

-

-

میلگرد آج دار مارپیچ

آج 340

35/0

65/0

1.36

050/0

050/0

-

50/0

آج 350

27/0

60/0

1.66

0.045

0.045

0.014

0.51

میلگرد آج دار جناقی

آج 400

0.40

0.65

1.66

0.050

0.050

-

-

آج 420

0.33

0.60

1.56

0.045

0.045

0.014

0.56

میلگرد آج دار مرکب

آج 500

0.43

0.65

1.88

0.050

0.050

-

-

آج 520

0.35

0.60

1.88

0.045

0.045

0.014

0.61

 

جدول طبقه بندی و علائم میلگرد ذوبی 

طبقه بندی

علامت مشخصه

علامت قبلی

میلگرد ساده

س 24-37

AI

میلگرد آجدار

آج 30-50

AII

میلگرد آجدار

آج 40-60

AIII

میلگرد آجدار

آج 47-70

-

در جدول فوق حرف س نشانه ساده بودن و کلمه آج معرف آجدار بودن میلگرد و اعداد همراه به ترتیب حداقل مقادیر تنش تسلیم و مقاومت نهایی کشش محصول می باشد.

شکل ظاهری (نوع آج) میلگردهای آجدار به شرح زیر می باشد.

میلگرد آجدار A2:

دارای برجستگی های عرض یکنواخت به صورت دو رشته آج مارپیچ هم جهت در دو طرف برجستگی طولی می باشد.

میلگرد آجدار A3:

دارای برجستگی های عرضی یکنواخت در دو طرف برجستگی طولی و به صورت دو نیم مارپیچ یکی در جهت عقربه ساعت و دیگری در جهت عکس آن در دو نیمه طولی میلگرد می باشد.

میلگرد آجدار A4:

مشابه آج میلگرد A3 بوده و فقط جهت تمایز با آن علامت مشخصی بر روی میلگرد و به تناوب در طول آن ایجاد می گردد و به صورت آجی متفاوت با آج محصول عرضه شده به بازار تولید می گردد.

آج میلگرد ذوب آهن اصفهان

خواص شیمیایی میلگرد ذوب آهن

خواص شیمیایی که در کیفیت برتر میلگرد باید دقت کنید استفاده از خواص شیمیایی است که عبارتند از : سیلسیم ، منگنز ، فسفر ، نیکل ، کربن ، گوگرد ، کروم این مواد معدنی اولیه هستند که برای آنالیز میلگرد بسیار حائز اهمیت است.
عملیات ساخت میلگرد در ذوب آهن اصفهان به صورت گسترده انجام می شود و از ابتدای شروع کار این کارخانه تا به حال بازار داخلی و بازار خارجی را در دست داشته است، استاندارد مورد استفاده در کارخانه ذوب آهن اصفهان بر گرفته از استاندارد Gost شوروی سابق و DIN آلمان می باشد. یک میلگرد باید از نظر مشخصات فیزیکی استاندارد باشد و ساخت آن از لحاظ قطر ، مشخصات هندسی آج، ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی با استاندارد مطابقت داشته باشد این استاندارد یکسان است و بر اساس یک سری فرمول ریاضی محاسبه شده است و هر کدام از آنها کاربرد مخصوص به خود را دارد. ترکیب شیمیایی هر نوع از میلگرد به سازنده کمک خواهد کرد تا با انتخاب شمش با ترکیب صحیح به تولید میلگرد با خواص مکانیکی مورد نظر دست یابد. نوع و طرح آج و مشخصات هندسی آن از نظر ارتفاع ، گام ، پهنای زاویه آج در میزان گیرایی میلگرد در بتن بسیار حائز اهمیت است و اگر این موارد به درستی بر روی میلگرد اعمال نشود باعث ضعیف شدن مقاومت میلگرد می شود.

علامت میلگرد ذوب آهن اصفهان

علامت میلگرد ذوب آهن اصفهان در صفحه محصولات این شرکت درج شده است. روند خط تولید میلگرد معمولا با شمش هایی صورت می پذیرد که با سایزهای مختلف تولید شده باشند که هر کدام از این سایزها میلگرد با قطر مختلف تولید می شود. شمش هایی که در ابعاد 120X120 ،125X125 ،140X140 ، 150X150  بعد از آنالیز شیمیایی به تایید واحد کنترل رسیده باشند، مجوز شارژ به داخل کوره جهت تولید پیدا می کنند. عملیات شارژ، توسط میز شارژ اتوماتیک و سیستم پوشر کوره انجام می گیرد. پس از اینکه شارژ شمش ها به داخل کوره انجام شد، یک پروسه دما دهی توسط مشعل دوگانه سوز صورت می پذیرد. عملیات دما دهی توسط سیستم اتوماسیون کوره صورت می پذیرد و دما را تا حدود 1250 درجه سانتی گراد بالا می برد و سپس شمش توسط سیستم سیخ کوره خارج شده و بر روی غلتکهای رافینگ هدایت می گردد. جهت دستیابی به تناژ بالا و سرعت نورد خوب در استندهای نهایی میلگرد با سایزهای 18 ، 20 ، 22 ، 25 ، 28 ، 32 تولید می شود.

متراژ اولیه میلگردها 36 متر است که در بستر خنک کاری شده توسط گیوتین سرد به 12 متر برش داده می شوند و بعد از عملیات برش 12 متری و تایید نهایی کارشناسان فنی واحد کنترل کیفیت میلگردها را به وزن 2 تن بسته بندی شده و لیبل هایی که مشخصات محصول از قبیل: سایز  شماره بندیل، تاریخ تولی، کد شمش مصرفی و غیره در آن درج می شود. در آخر به واحد انبار داری ارسال شده و توسط جرثقیل سقفی در هر قسمت جداگانه برای هر محصول دپو می گردد.

میلگردها از نظر آج به چند دسته تقسیم می شوند که برای آنالیز آن باید دقت کنید که هر کدام را بدرستی در جایگاهی مناسب به کار ببرید:
دسته اول میلگرد آج دوکی 400 است این میلگرد در دو طرف بصورت یکی در میان از خطوط مورب شکل گرفته و آج های آن یک در میان و با فاصله حدود یک سانت فاصله دارد این میلگرد مقاومت نسبتا مناسبی دارد.
دسته دوم میلگرد آج یکنواخت 400 که همانطور از اسمش پیداست آج های آن بسیار نزدیک به هم و بسیار قدرتمند و با مقاومت بالا هستند تولید شده اند کاربرد این میلگردها در جاهایی است که مقاومت و قدرت حرف اول را می زند.
دسته سوم میلگرد آج مرکب است که نوع آج پوششی که بر روی سطح آن شکل گرفته خطوط آن به حالت مورب و با فاصله ای منظم خطوط پایانی آج ها به هم از دو طرف نزدیک می شوند.

مطالب خواندنی دیگر:

فاکتورهای آنالیز میلگرد ذوب آهن اصفهان

فاکتورهایی که باید هنگام آنالیز به آنها دقت کنید عبارتند از آنالیز ابعادی ، ویژگی های مکانیکی ( خمش ) ، ویژگی های مکانیکی ( کشش ) و ترکیب شیمیایی که آنالیز هر کدام از بخش ها را در ادامه بررسی میکنیم.
آنالیز ابعادی میلگرد حاصل موارد زیر است :

 • وزن واحد طول بر اساس kg/m
 • ارتفاع آج عرضی در وسط mm
 • ارتفاع آج عرضی 4/1 از وسط mm
 • پهنای آج عرضی mm
 • گام mm
 • ارتفاع آج طولی mm
 • ویژگی های مکانیکی ( خمش )
 • قطر ماندریل و زاویه خمش
 • ویژگی های مکانیکی ( کشش )
 • استحکام تسلیم بالایی ، استحکام کششی ، نسبت استحکام کششی به استحکام تسلیم بالایی ، درصد از یاد طول بعد از شکست
 • ترکیبات شیمیایی
 • سیلسیم ، منگنز ، فسفر ، نیکل ، کربن ، گوگرد ، کروم
 • در انحنای موضعی میلگرد ذوب آهن اصفهان نبایستی از ۶ میلی متر در هر متر طول و انحنای کل شاخه نبایستی از حاصل ضرب طول شاخه در انحنای موضعی تجاوز نماید.
 • سطح میلگرد بایستی فاقد هرگونه عیوب مضر مانند ترک، پوسته، تاخوردگی، فرورفتگی، برجستگی، حفره و ناخالصی غیر فلزی (آخال) باشد.
 • بر روی میلگردهای آجدار صدمات موضعی منفرد روی برجستگی های به تعداد حداکثر ۳ عدد در هر متر طول مجاز می باشد.

آنالیز میلگرد ذوب آهن اصفهان

علائم حک شده بر روی میلگرد ذوب آهن

 • A3 : CU یا آج ۴۰۰
 • A2 : JU یا آج ۳۴۰
 • A4 : SA یا آج ۵۰۰

مطالب خواندنی دیگر:

میلگردهای ترمکس

میلگردهای ترمکس نیز با علائم زیر مشخص می گردند.

 • CT : میلگردهای A3
 • JT : میلگردهای A2
 • شماره ذوب
 • نمره یا قطر اسمی
 • طول اسمی شاخه ها
 • تعداد بسته ها
 • مشخصات مکانیکی
 • رنگ انتخابی برای مقطع محصول
 • مشخصات فنی شیمیایی
 • نوع علامت حک شده بر روی پلاک های الصاقی

برای اطلاع از قیمت میلگرد و اطلاع از شرایط صادرات میلگرد روی لینک های نارنجی کلیک کنید.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل