گالوانیزاسیون یک راه مناسب برای محافظت از فلزات است. همانطور که می دانید فلزها و در نتیجه سازه هایی که از فلز ساخته می شوند در برابر آسیب های ناشی از آتش سوزی و طوفان و باران های شدید و حتی سیل از مقاومت بالایی برخوردار هستند، اما تنها مشکلی که وجود دارد این است که رطوبت تهدید بزرگی برای فلزات است. به همین دلیل با استفاده از گالوانیزاسیون می توان فلز مادر را با استفاده از لایه ای محافظ پوشش داد و مانع خوردگی و زنگ زدگی آن شد. در این مقاله ما قصد داریم در مورد ورق گالوانیزه و همچنین قیمت ورق گالوانیزه در شهرهای مختلف و عوامل تأثیرگذار بر قیمت آن صحبت کنیم. لطفا با ما همراه باشید.


ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه، آهنی است که با لایه محافظی از جنس فلز روی پوشش داده شده است. با استفاده از روش اقتصادی گالوانیزاسیون و تولید ورق های گالوانیزه می توان از فولاد در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت کرد. در واقع در این فرایند فلز سطحی فنا می شود و به این ترتیب مانع از زنگ زدگی فلز مادر خواهد شد. گالوانیزه کردن فولاد با استفاده از روش های مختلفی امکان پذیر است. یکی از راه های مناسب و کاربردی برای گالوانیزه کردن این است که ورق های آهن را در حوضچه های از فلز محافظ که به صورت مذاب درآمده است، غوطه ور کنیم.

میزان پوشش و ضخافت فلز پوشش دهنده روی فلز متفاوت است و هر چقدر ضخامت فلز پوشش دهنده بیشتر باشد، میزان محافظت از فلز مادر و در نتیجه طول عمر آن افزایش خواهد یافت. میزان پوشش در ورق های گالوانیزه با توجه به جرم فلز پوشش دهنده (فلز روی) مشخص می شود و از 100 تا 350 گرم بر متر مربع متغیر است. ضخامت ورق های گالوانیزه موجود در بازار از 18/0 تا 6 میلی متر است. پوشش روی در ورق گالوانیزه علاوه بر هدف اصلی آن یعنی محافظت از آهن، باعث صاف و صیقلی شدن ورق هم می شود و به همین دلیل کاربردهای بسیاری دارد. مهم ترین کاربرد ورق های گالوانیزه در ساخت گلخانه ها و سقف های شیروانی و نمای بیرونی ساختمان است؛ زیرا به خوبی می تواند از ساختمان در برابر رطوبت و زنگ زدگی محافظت کند.

قیمت ورق گالوانیزه

تولیدکنندگان داخلی و خارجی ورق گالوانیزه

ورق های گالوانیزه ای که در حال حاضر در بازار وجود دارند و در حال خرید و فروش هستند، در دو دسته کلی تولید کارخانه های داخلی و تولیدات خارجی قرار می گیرند. برخی از مهم ترین کارخانه های تولید کننده ورق گالوانیزه داخلی عبارتند از:

 • ورق گالوانیزه اصفهان
 • ورق گالوانیزه شهرکرد
 • ورق گالوانیزه امیرکبیر کاشان
 • ورق گالوانیزه سمنان

تعدادی از ورق های گالوانیزه ای که در کشورهای خارجی تولید و وارد ایران می شوند عبارتند از:

 • ورق گالوانیزه امارات
 • ورق گالوانیزه چین
 • ورق گالوانیزه جین دال هند
 • ورق گالوانیزه تایوان

 

مزایای ورق گالوانیزه

ورق های گالوانیزه برای ساخت قطعات و ابزارهایی که ممکن است دچار زنگ زدگی و خوردگی شوند استفاده می شود و مزایای بسیاری دارد. برخی از مهم ترین مزیت های ورق های گالوانیزه عبارتند از:

 1. به کار گرفتن از ورق های گالوانیزه باعث افزایش عمر مفید وسایل و قطعات می شود و در نتیجه نیاز به تعویض و تعمیر کاهش می یابد و از نظر اقتصادی به صرفه است.
 2. ورق های گالوانیزه را به راحتی می توان جوشکاری کرد و همچنین امکان رنگ پذیری و پرس کاری دارند.
 3. ورق های گالوانیزه در مقابل عوامل طبیعی مخرب بسیار مقاوم هستند و آسیب نمی بینند.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت ورق گالوانیزه در شهر های مختلف

عوامل تأثیرگذار بر قیمت ورق گالوانیزه

به طور کلی قیمت ورق گالوانیزه به عوامل متعددی بستگی دارد. برخی از فاکتورهای تأثیر گذار بر قیمت ورق گالوانیزه عبارتند از:

 1. کیفیت کارخانه تولید کننده
 2. ضخامت ورق گالوانیزه
 3. نوسانات ارزی

قیمت ورق گالوانیزه در شهرهای مختلف

قیمت ورق گالوانیزه در شهرهای مختلف متفاوت است و همانطور که اشاره شد به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان نمونه یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت ورق گالوانیزه نوسانات ارزی است. زمانی که قیمت دلار بالا می رود، صادرات ورق هم رونق می گیرد و در نتیجه بازار داخلی کشور با کمبود محصول مواجه می شود و از طرفی قیمت مواد اولیه هم بیشتر می شود و این موارد بر قیمت نهایی ورق گالوانیزه تأثیر می گذارد و باعث افزایش آن می شود. در این بخش به بررسی قیمت ورق گالوانیزه در شهرهای مختلف می پردازیم.

قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد

ورق گالوانیزه ای که در کارخانه شهرکرد تولید می شود در بدنه خودروها مورد استفاده قرار می گیرند. خودروهایی که بدنه آن ها با این ورق های گالوانیزه پوشانده شده بسیار با دوام هستند و از مقاومت بالایی برخوردارند و همچنین رنگ پذیری بالایی دارند. قیمت ورق گالوانیزه شهر کرد هم به عوامل متعددی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • قیمت ارز در آن روز
 • وضعیت بورس
 • میزان واردات و صادرات
 • رنگی یا بدون رنگ بودن ورق گالوانیزه
 • کیفیت ورق گالوانیزه
 • ضخامت و ابعاد ورق گالوانیزه

قیمت ورق گالوانیزه در شهر های مختلف

قیمت ورق گالوانیزه مشهد

ورق گالوانیزه مشهد تنوع بالایی دارد و در صنایع گوناگونی استفاده می شود و کاربردهای متفاوتی دارد. همین مسأله باعث به وجود آمدن قیمت های متفاوتی برای ورق گالوانیزه مشهد می شود. نوسان در قیمت مواد اولیه و همچنین هزینه حمل و نقل از عوامل تأثیرگذار در قیمت ورق گالوانیزه مشهد هستند.

قیمت ورق گالوانیزه امیرکبیر کاشان

کارخانه امیرکبیر کاشان جز اولین کارخانه های تولید کننده ورق گالوانیزه در ایران است و مدل های متنوعی از ورق گالوانیزه با ابعاد و ضخامت های مختلف را تولید می کند. قیمت ورق گالوانیزه امیرکبیر کاشان براساس ضخامت و عرض رول ها و در نتیجه وزن آن ها مشخص می شود.

قیمت ورق گالوانیزه سمنان

کارخانه نورد لوله سمنان که عمده فعالیت آن در زمینه تولید لوله و پروفیل از جنس فولاد است، ورق های گالوانیزه نیز تولید می کند. قیمت ورق گالوانیزه سمنان به فاکتورهایی از جمله نوسانات ارزی و میزان صادرات و ضخامت ورق گالوانیزه بستگی دارد. به همین علت قیمت ورق گالوانیزه به صورت روزانه اعلام می شود.

قیمت سیم مفتول گالوانیزه تهران

سیم مفتول گالوانیزه، سیم مفتولی است که فراید گالوانیزاسیون روی آن انجام شده است. سیم مفتول گالوانیزه با وجود انعطاف پذیری از مقاومت بالایی نیز برخوردار است. قیمت سیم مفتول گالوانیزه تهران به عوامل متعددی از جمله جنس ماده اولیه و میزان انعطاف پذیری وابسته است.


جمع بندی

هدف از نگارش این مقاله ارائه توضیحاتی در مورد ورق گالوانیزه بود که امروزه در صنایع مختلف و برای محافظت از خوردگی آهن کاربرد دارد. همانطور که اشاره شد ایران در زمینه تولید ورق گالوانیزه بسیار موفق است و کارخانه های بسیاری تولید کننده ورق گالوانیزه هستند. قیمت ورق گالوانیزه در شهرهای مختلف با هم فرق دارد و به عوامل متعددی از جمله کیفیت و ضخامت ورق گالوانیزه بستگی دارد.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق