02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

امروز قصد داریم نحوه تولید ورق گالوانیزه در کارخانه فولاد مبارکه را بررسی کنیم. در ابتدا با بخش های خط گالوانیزه این مجتمع آشنا خواهیم شد. در ادامه خواهیم فهمید که در خط تولید کننده ورق آهن نیز چه می گذرد.

بخش های مختلف خط تولید ورق گالوانیزه

کوره

در خط تولید کننده ورق آهن ابتدا به کوره وارد می شوند، سپس عملیات لازم روی آن ها اعمال شده و وارد حوزه های مذاب روی خواهند شد.

مشعل ها

156 عدد مشعل در خط گالوانیزه مجتمع فولاد مبارکه تعبیه شده است. این مشعل ها در دو طرف خط گالوانیزه قرار دارند.

هم دمایی

در مرحله هم دمایی، دمای ورق ها از طریق گرمکن ها حفظ می‌شود. این حفظ دما جهت آنیل شدن آهن است.

سرمایش

پس از مرحله آنی شدن، دمای آهن به 500 درجه سانتیگراد یا کمتر کاهش می یابد.

هموژنیزه

در مرحله هموژنیزه دمای کوره باید ثابت نگه داشته شود. این عمل جهت همگن شدن دما در ورق ها صورت می گیرد.

داکت اسنوت

داکت اسنوت از طریق انجام ایزوله اتمسفری کوره به مواد مذاب وارد می شود. گازهای هیدروژن و نیتروژن با ضرایب مشخصی در داکت اسنوت وجود دارند. ترکیب گازها در داخل داکت اسنوت به صورت صفر درصد هیدروژن و 100 درصد نیتروژن یا 20 درصد هیدروژن و 80 درصد نیتروژن است.

Galvanized sheets

غلتک ها و اجزا ایجاد کشش در تولید ورق گالوانیزه

غلتک های موجود در خط تولید ورق گالوانیزه جهت تنظیم کشش ورق ها به کار برده می شوند. در بخش های مختلف، با توجه به نیازهای موجود از غلتک های مختلفی استفاده شده است که در ادامه آنها را تشریح می کنیم:

حوضچه های مذاب

دمای مورد نیاز حوضچه های مذاب از طریق دو عدد الکترود به روش القای حرارت تامین می شود. مذاب روی و ترکیبات آن در حوضچه های مذاب قرار دارند.

جت های هوا

ضخامت ورق های گالوانیزه از طریق جت های هوا تنظیم می شود. مواد اضافی در خط تولید ورق های گالوانیزه پس از خروج از حوضچه های مذاب از طریق جت های هوا جدا خواهند شد.

بخش کروماته کردن

کروماته کردن با هدف جلوگیری از خوردگی پوشش ورق های گالوانیزه انجام می شود.

اندازه گیری ضخامت ورق ها

تولید کننده ورق آهن برای اندازه گیری ضخامت ورق های گالوانیزه از حسگر مادون صوت استفاده می شود. ضخامت ورق های گالوانیزه بعد از خنک کاری اندازه گیری شده و نتایج به دست آمده به اتاق کنترل گزارش می‌شود.

خط تولید کننده ورق آهن چه محدوده هایی دارد؟

کوره

در کوره های مجتمع فولاد مبارکه، سیستم دمایی بر اساس ضخامت مواد تنظیم می شود. محدودیت های موجود در سیستم دمایی کوره، پایین آمدن سرعت خط تولید ورق های گالوانیزه را به دنبال خواهد داشت.

DQ

در این مرحله ورق ها تا دمای 780 درجه سانتیگراد جهت آنیل شدن گرم می‌شوند. با اعمال این میزان حرارت روی ورقه ها، تحمل کشش آن ها بیشتر خواهد شد. در صنعت قطعه سازی از ورق های منعطف استفاده می شود.

CQ

در این روش، خواص مکانیکی آهن نسبت به روش های قبلی سخت تر است، چراکه ورق ها تحت حرارت 730 درجه سانتیگراد قرار می گیرند. در صورتی که سطح ورق ها خراب یا کثیف باشد، سرعت خط تولید ورق های گالوانیزه بسیار پایین می آید.

مشعل ها

از آنجا که محدودیت های موجود در کوره ها، روی سرعت خط تولید تاثیر زیادی می‌گذارد، بهتر است ظرفیت کوره ها جهت وارد کردن حرارت به ورق گالوانیزه بالا باشد. در مواقعی که ورق های گالوانیزه ضخیم باشند، محدودیت های موجود در ظرفیت کوره ها روی سرعت خط تولید تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت.

محدودیت در کشش

جهت تنظیم میزان کشش ورق ها از دو عدد غلتک در خروجی و بعد از جت استفاده می شود. در صورت بالا بودن دمای کوره و پایین بودن مقاومت کششی ممکن است ورق های گالوانیزه از هم گسسته شوند. غلتک های داخل حوضچه باعث می شوند که کشش و انعطاف پذیری ورق افزایش پیدا کند. این روند سبب می شود که کیفیت سطح پوشش ورق گالولنیزه ارتقاء یابد. برای جلوگیری از پاره شدن ورق های گالوانیزه میتوان از غلتک hot bridle در خروجی کوره استفاده کرد.

شرایط کاری جت

پارامترهای مهمی در محدوده کاری جت تاثیر می گذارند، از جمله این پارامترها می‌توان به فاصله نازل تا ورق فشار هوا در قسمت های پشتی نازل و دهانه نازل اشاره کرد.

Galvanized sheets2

چرا ورقه ها هنگام خروج از مواد مذاب کج می شوند؟

کج شدن ورقه ها هنگام خروج از مواد مذاب و تاثیرگذاری جت‌های هوا روی آن ها باعث می‌شود که ناهمواری های زیادی روی سطح این ورقه ها پدیدار شود. این مسئله به علت پایین بودن ظرفیت کشش ورق ها به وجود می آید. با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات مدرن می توان ظرفیت کششی ورق ها را در خط تولید ورق گالوانیزه را بالا برد. کارشناسان ابتدا بر این باور بودند که پاره شدن ورقه ها به علت نحوه قرار گیری نادرست غلتک ها اتفاق می‌افتد، اما بعدها ثابت شد که این فرض اشتباه بوده و لازم است هنگام تولید ورق های گالوانیزه، استاندارد های دیگری را نیز پیاده سازی کرد.

در فرایند گالوانیزه کردن چه مقدار روی مصرف می شود؟

بر اساس آمارهای جهانی مصرف روی در فرآیند گالوانیزه کردن 731.9 میلیون تن در سال است. تا سال 2003 صنعت گالوانیزه در 61 کشور جهان رواج یافت. تعداد خطوط گالوانیزه در این سال حدوداً 362 خط بوده و در سال 2006 به 492 خط گالوانیزه افزایش پیدا کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
6 امتیاز

از آخرین مقالات و رویدادهای شهرآهن مطلع شوید

لطفا جاوا اسکریپ را فعال نمایید