ورق گالوانیزه گرم بیش از ۱۵۰ سال است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برای محافظت از ورق ها و مقاطع فولادی در برابر خوردگی، معمولاً آن ها را طی فرآیند نورد گرم تولید می کنند و بهترین راه حفاظت از ورق های فولادی کربنی در برابر زنگ زدگی، تولید ورق های گالوانیزه با روکش گالوانیزه گرم می باشد. در حالت کلی، اصلی‌ترین مزیت ورق گالوانیزه گرم، مقاومت آن در برابر خوردگی می باشد. در ادامه روش هایی که خط تولید ورق گالوانیزه گرم و ویژگی‌های پوشش آن ها را بررسی خواهیم کرد و در آخر متوجه می شوید که ورق گالوانیزه گرم چیست.


روش های تولید ورق گالوانیزه گرم

یکی از مرسوم ترین روش هایی که در خط تولید ورق گالوانیزه گرم این محصول، تولید به روش غوطه وری گرم است. در این روش ورق مورد نظر داخل روی مذاب غوطه ور می شود که دمای آن حدود ۴۵۰ درجه سانتیگراد است. برای تولید پوشش گالوانیزه دو روش مرسوم وجود دارد:

روش سندزیمیر یا sz

در این روش، قبل از غوطه ور شدن ورق در مذاب روی، فرآیند حرارتی آنیل روی آن انجام می شود. میزان غلظت آلومینیوم در این روش  ۰.۱ الی ۰.۳ درصد وزنی است.

فرایند کوک نورتمون یا CN با غلظت آلومینیوم کمتر از ۰.۱

در خط تولید ورق گالوانیزه گرم اغلب به این روش انجام می شود، چرا که معمولاً در روش CN قبل از هر کاری ورق ها طی فرایند تمیزکاری از تمامی ذرات جامد براده های آهن و چربی ها پاک سازی خواهند شد. این فرایند موجب می‌شود که علاوه بر افزایش چسبندگی پوشش، حمام مذاب روی نیز آلوده نشود. البته در روش‌های جدید در فرآیند پاکسازی از سیستم برس کاری قلیایی و تمیز کاری الکترولیتی نیز استفاده می‌شود.

در روش برشکاری قلیایی برای تمیز کردن سطح ورق، از هیدروکسید سدیم با غلظت ۱.۵ الی ۲.۵ درصد استفاده می شود. در ادامه ورق ها به مرحله پاکسازی الکترونیکی وارد می‌شوند. در این مرحله، تمامی موادی که چسبندگی بالایی دارند، از سطح مورد نظر جدا شده و برای خشک کردن ورق، آن را از یک محفظه بزرگ با فشار پایین هوا عبور می دهند. این عملیات سبب می گردد که از اکسیداسیون محصول جلوگیری شود.

در روش sz، ورق ها طی فرایند پاکسازی در معرض اتمسفر احیایی قرار می گیرند. این فرآیند به منظور پاک کردن آلودگی های سطحی آلی و اکسیدهای موجود روی ورق انجام می شود. با وجود اینکه در این مرحله سطح مورد نظر کاملا از مواد اکسید شده پاکسازی می‌شود، اما ممکن است برخی از آلیاژ ها که در برابر زنگ زدگی و اکسید شدن مقاومت بالایی ندارند، در زیر سطح لایه اکسید شوند.

ورق گالوانیزه گرم


نحوه عملکرد خط تولید ورق گالوانیزه گرم

ورق گالوانیزه گرم در صنعت خودروسازی کاربرد فراوانی دارند، به همین جهت لازم است که از قابلیت شکل پذیری برخوردار باشند، از این رو، با دمای ۷۰ درجه سانتیگراد مجددا تبلور می شوند که این دما، پایین تر از دمای آنیل ورق فولادی نورد و سرد شده است. در ادامه این ورق ها را به پاتیل های حاوی فلز مذاب می فرستند. فرایند گرمادهی در پاتیل های اولیه معمولاً به وسیله شعله های گاز انجام می شد، اما مدل‌های جدید آن ها به گونه‌ای است که با نسوز های سرامیکی آستر کشی شده اند و فرایند گرمادهی از طریق القای الکتریکی انجام می شود. جنس تمامی تجهیزات این کوره ها از فولادهای ضدزنگ است، چراکه با مقاومت آن ها در برابر اکسید شدن و خوردگی بالا باشد. این تجهیزات شامل یاتاقان ها، غلتک ها و مواردی از این قبیل هستند.

برای پوشش دادن ورق های گالوانیزه گرم، لایه ای از پوشش مذاب روی سطح آن ها قرار می گیرد. به منظور کنترل کردن ضخامت پوشش، ورق را از میان قالب های خشک کن عبور می دهند و با دمش گاز میزان ضخامت آن را کنترل می کنند. این عملیات باعث می‌شود که تمامی فلزات اضافه روی پوشش آن حذف گردند. گازهای مورد استفاده در این فرایند شامل گازهایی مانند بخار یا نیتروژن هستند. برای بالا رفتن سرعت تولید این محصولات و همچنین کنترل و ضخامت آن ها، از ابزارهای اندازه گیری دقیق تر مانند اشعه ایکس نیز استفاده می شود.

در برخی از کارخانجات جهت کاهش اکسیداسیون حمام ،تمامی نواحی اطراف پاتیل و خشک کن را با گاز نیتروژن پر می کنند. این فرآیند باعث می‌شود که تولید محصول دقت بیشتری داشته باشد و از معایب سطح آن کاسته شود. جهت کاهش دمای ورق نیز از هوای فشرده استفاده می شود. این فرآیند بعد از فرایند پوشش دهی صورت می گیرد. همچنین این کار باعث می شود که از آسیب دیدگی ورق در تماس با غلطک جلوگیری شود. در ادامه ورق ها طی چند فرآیند دیگر مانند گانوانیل قرار می‌گیرند و بعد از آن، به شکل کناف و ورق های طویل در خط بسته بندی آماده شده و روانه بازار می‌شوند.

ویژگی های ورق گالوانیزه گرم


کاربرد های ورق گالوانیزه گرم

  • قطعات ماشین آلات کشاورزی، خودرو و اجزای داخلی ماشین ها
  • قطعات لوازم خانگی از قبیل ماشین لباسشویی، کولر، یخچال، ماکروفر و...
  • ساخت سقف های فلزی
  • سینی کابل
  • تابلو های برق و پانل ها
  • مخازن ذخیره آب

ورق گالوانیزه از جمله متریالی است که در ساخت سوله مورد استفاده قرار می گیرد. شما عزیزان می توانید همواره آخرین قیمت لوازم سوله را در سایت شهرآهن مشاهده و در صورت نیاز اقدام به ثبت سفارش نمایید. در شهرآهن لوازم سوله با مناسبترین قیمت عرضه می شود. برای اطلاع از قیمت ورق سیاه و یا قیمت ورق روغنی با کارشناسان شهر آهن در تماس باشید.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل