پایگاه خبری فولاد ایران - تولیدکنندگان و صنایع وابسته به اقتصاد بزرگ چین در حال آماده شدن جهت مواجهه با شوک انتشار ویروس کرونا در چین هستند و میزان وابستگی خود به تولید کنندگان چینی را برآورد می کنند. دومین اقتصاد بزرگ جهان هنوز فعالیت کاری خود را شروع نکرده است. کارخانه ها در 14 استان این کشور که 70 درصد از تولید ناخالص داخلی چین را پوشش می دهند و 80 درصد از صادرات آن را به عهده دارند، طبق دستور تا روز دوشنبه تعطیل هستند. این ویروس جان بیش از 420 نفر را در چین گرفته و باعث آلوده شدن افراد در سرتاسر کشور شده است، ضمن اینکه بیش از 25 کشور از روز سه شنبه ورود این بیماری را تأیید کرده اند. مقامات کشورهایی مثل امریکا، سنگاپور و ویتنام در تلاش برای مهار گسترش این بیماری، تردد هوایی به داخل و از چین به خارج را محدود کرده اند. این در حالی است که تردد بین مرزی مردم چین نیز محدود شده است. 

 

تیم هوکسلی، رییس شرکت حمل و نقل ماندارین در هنگ کنگ گفت: "هر چیزی که حرکت آزاد کالا یا افراد را محدود کند، برای حمل و نقل بد است. کاهش تقاضا در چین در حال حاضر در قیمت کالاها و نرخ حمل و نقل تاثیر گذاشته و مشخص نبودن زمان این روند، تصمیم گیری را بسیار دشوار کرده است. "

 

به گزارش فولاد ایران، با توجه به اینکه این ویروس، هرچند با سرعت کمتری نسبت به گذشته همچنان در حال گسترش است، برخی از افراد در مورد آغاز به کار مجدد تولید از روز دوشنبه دچار تردید هستند. شمار زیادی از کارکنان مهاجر در مناطقی از چین به دام افتاده اند که تعداد آنها به بیش از 60 میلیون نفر می رسد، این در حالی است که بسیاری دیگر در مناطقی که به طور غیر رسمی توسط مقامات محلی بسته شده اند، مشغول به کار بوده اند.

 

طبق گزارش بلومبرگ، 20 درصد تقاضای نفت در چین کاهش یافته و قیمت آهن آلات به دنبال تقاضای ضعیف صنایع به شدت سقوط کرده است. این بدان معنی است که خوشبینی بهبود شرایط پس از امضای فاز اول قرارداد تجاری بین امریکا و چین رنگ باخته است.

 

در حالی که تولید تا حد زیادی در اوایل سال نو چینی خوب بود اما اختلال در تدارکات، این روند را درگیر کرده است. گفته شده برخی از کارخانه های آلومینیوم در معرض خطر کمبود سوخت قرار دارند. از طرف دیگر، کارخانه های متکی به تولیدات و نیروی کار چینی نیز در مورد تامین مواد اولیه مورد نیار خود دچار مشکل هستند، مشکلی که با شیوع بیشتر بیماری وخیم تر خواهد شد. 

منبع: South China Morning Post

ترجمه: ف. اسکندرخو