جمال انصاری رییس سازمان تعزیرات حکومتی می‌گوید: نیمی از شرکتهای فولادی به لحاظ عدم عرضه مناسب یا عدم انجام تعهدات عرضه‌ای خود باعث آشفتگی بازار و افزایش قیمت‌ها در لایه های مختلف فولادی شده‌اند، از سوی سازمان حمایت به تعزیرات معرفی شده‌اند و پرونده آنها در شعب ویژه در حال رسیدگی است.

انصاری در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار توضیح داد: ماحصل نظارت و مداخله همه دستگاه‌های مرتبط با فولاد نشان می دهد نیمی از شرکتهای فولادی تعهدات موضوعی خود را نسبت به سطوح پایین دستی اعم از تولیدکننده و توزیع کننده رعایت نکردند و تعزیرات مصمم است که با تمام متخلفان حوزه فولاد برخورد قانونی و حقوقی کند. بین تولید لوازم خانگی و خودرو با فولاد وابستگی وجود دارد و هر چقدر بازار فولاد مبتنی بر یک نظم بخشی مشخصی نباشد، تاثیر منفی بر بازار خودرو و لوازم خانگی وجود خواهد داشت.

رییس سازمان تعزیرات حکومتی درباره تنظیم بازار فولاد گفت: رفتار شرکت‌های فولادی باید هماهنگ با سیاست‌های دولت برای تنظیم بازار هماهنگ باشد تا خود کار تنظیم گری بازار را در راستای تامین منافع خود انجام دهند. این جلسه درباره محور سطح مداخله دولت در قیمت گذاری‌ها است. در نظام‌های حقوقی دیدگاه های مختلفی وجود دارد و برخی به مداخله حداکثری و برخی دیگر به مداخله حداقلی اعتقاد دارند.

او ادامه داد: در نظام حقوقی ما که برگرفته از اسناد بالادستی است سطح مداخله دولت یک سطح متوسط است و دولت در زمینه کالاها و خدمات اساسی که جامعه شمول اجتماعی بیشتری دارد باید در قیمت گذاری مداخله کند و اگر مداخله در قیمت گذاری تثبیتی باشد، پس نظارت در لایه های تولیدی، توزیعی و برخوردی باید حتما اتفاق بیفتد.

انصاری بر این باور است: اعتقاد ما این است که مداخله در بعضی مقیاس‌ها و مصادیق اختصاصی نباید وجود داشته باشد، چون مداخله ما در برخی جاها ممکن است کمکی به تعدیل و روان سازی قیمت خدمات نکند و باعث تنش در خدمات شود.