خسارت-زلزله-کرمانشاه؛۵هزارمیلیارد-افزایش-میلگرد-بازیافتی-دربازار

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت:عرضه میلگرد تولید شده از محل بازیافت آهن قراضه که کیفیت پایینی دارد در بازار افزایش یافته است.

محمد شکرچی زاده در نشست خبری گرامیداشت سالگرد زلزله منجیل و رودبار در سال ۶۹ با بیان اینکه سال گذشته حریم گسل های شهرهای تهران، تبریز و کرمان نهایی و در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شد، گفت: بر اساس این مصوبه برای ساخت و ساز در حریم گسل ها محدودیت ایجاد می شود و آیین نامه مربوطه نیز در دست تهیه است که به زودی ابلاغ خواهد شد.

وی با اشاره به خساراتی که به ساختمان های مسکن مهر در زلزله های اخیر وارد آمد، افزود: این زلزله ها نشان داد که خسارات عمدتا به دیوارهای میانی و غیرسازه ای وارد شده است. علت آن این بود که آیین نامه ۲۸۰۰ که مربوط به مقررات ضدزلزله بودن ساختمان است بیشتر به اسکلت سازه توجه داشت و دیوارهای غیرسازه ای را چندان اهمیت نمی داد. به همین دلیل اخیرا آیین نامه ای با عنوان الحاقیه آیین نامه ۲۸۰۰ تدوین شد و تا پایان تیر ماه از سوی وزیر راه و شهرسازی ابلاغ می شود.

به گفته شکرچی زاده این آیین نامه دستورالعمل راهنمای طراحی دیوارهای غیرسازه ای است که با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان تهیه شده است و پس از ابلاغ لازم الاجرا می شود. با اجرای این آیین نامه بخش عمده ای از خسارات مربوط به تخریب دیوارهای غیرسازه ای در زلزله ها کاهش خواهد یافت.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به یکی دیگر از برنامه های این مرکز در خصوص کاهش خسارات و خطرات ناشی از زلزله اشاره و تصریح کرد: این مرکز با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با کمک یک شرکت دانش بنیان شیر قطع کن اتوماتیک گاز را طراحی و تولید کرد که هم اکنون به تولید انبوه رسیده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

وی درباره تکمیل شبکه شتاب نگاری زلزله اظهار داشت: پس از رفع تحریم ها در دوره ای که برجام به امضا رسید قرارداد خرید ۳۰۰ دستگاه شتاب نگار از یک کشور اروپایی به امضا رسید که تاکنون ۲۰۰ دستگاه خریداری، وارد و تعدادی از آنها در چند شهر نصب شده است.

شکرچی زاده  ادامه داد: در تهران نیز چند دستگاه با همکاری شهرداری تهران در حریم گسل ها نصب شده و این دستگاه ها به سیستم آنلاین اعلام زلزله متصل شده است. هفته آینده سامانه هشدار سریع که بر اساس همین دستگاه های شتاب نگاری طراحی و نصب شده است با حضور شهردار تهران و وزیر راه و شهرسازی رونمایی خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی احتمال اینکه خرید دستگاه های جدید شتاب نگار پس از خروج آمریکا از برجام با مشکل مواجه شود وجود دارد. به خصوص که ما به چند هزار دستگاه شتاب نگار زلزله نیاز داریم به همین دلیل قرار است در آینده به مرور تولید دستگاه شتاب نگار زلزله را در داخل کشور آغاز کنیم.

وی از دیگر اقدامات مرکز تحقیقات در راستای کاهش خسارات ناشی از زلزله را توجه به افزایش تاب آوری بیمارستان ها در برابر زمین لرزه عنوان کرد و افزود: زلزله کرمانشاه نشان داد هم بیمارستان های قدیمی و هم بیمارستان های نوساز ما در برابر زلزله مقاومت ندارند و حتی در زلزله سرپل ذهاب تخریب بیمارستان نوساز، خسارات را افزایش داد. از همین رو بر کنترل کیفی ساخت بیمارستان ها متمرکز شده ایم.

شکرچی زاده ادامه داد: در همین راستا مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با سازمان مجری ساختمان های دولتی و عمومی که متولی احداث بیمارستان ها است، تفاهم نامه همکاری امضا کرد و ضوابط ساخت بیمارستان را نهایی کرده ایم. این دستورالعمل در ساخت بیمارستان های آتی مورد استفاده قرار می گیرد، بر اساس این ضوابط نباید هنگام زلزله کوچکترین آسیبی به بیمارستان ها وارد شود و حتی از ترک برداشتن آن نیز باید جلوگیری به عمل آید چون بیشتر دستگاه های موجود در بیمارستان ها به دیوارها نصب شده اند حتی آسانسور بیمارستان هنگام زلزله باید مورد استفاده قرار گیرد.

وی به بحث کنترل کیفی مصالح ساختمانی به عنوان یکی دیگر از فعالیت های مرکز تحقیقات اشاره کرد و یادآور شد: مهمترین نگرانی ما افزایش مصالح بی کیفیت به خصوص میلگردهای ذوبی در بازار است. این میلگردها که از محل ذوب و بازیافت آهن قراضه تولید می شود به شدت شکننده بوده و ساختمان را در برابر زلزله شدیدا آسیب پذیر می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران یکی دیگر از مصالح ساختمانی بی کیفیت را بتن تولید داخل عنوان کرد و افزود: زلزله استان کرمانشاه نشان داد کیفیت بتن ما علیرغم آنکه شرکت های تولیدکننده گواهی استاندارد دارند از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و بخش مهمی از خسارات زلزله کرمانشاه به خاطر کیفیت پایین بتن بود. امیدواریم همکاری ما با سازمان ملی استاندارد بیشتر شود تا کیفیت بتن ارتقا یابد.

 به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی زلزله استان کرمانشاه ۵ هزار میلیارد تومان خسارت در بر داشت.