نگاهی-به-آخرین-وضعیت-فلزات-در-چین

اقتصاد آنلاین در این گزارش آخرین تحولات بازار فلزات چین را که شامل انتظار رکوردشکنی تولید فولاد چین در سال جاری، افت موجودی فلزات اساسی در انبارهای بورس شانگهای و تداوم آربیتراژ منفی برای مس، آلومینیوم و روی بین بورس فلزات لندن و بورس شانگهای می‌شود را بررسی کرده است.

اقتصاد آنلاین - صدرا خلف؛ بنا به گزارش یک موسسه تحقیقاتی وابسته به دولت چین، تولید فولاد خام چین در سال جاری میلادی به رکورد 923 میلیون تن خواهد رسید، این در حالی است که انتظار می‌رود در سال آینده این رقم به 900 میلیون تن کاهش یابد.

میزان تولید فولاد خام چین در سال گذشته میلادی 831 میلیون تن بوده است که افزایش چشمگیر مقدار آن در سال جاری و احتمال رسیدن تولید به سطح 923 میلیون تن به دلیل استفاده از ظرفیت خالی فولاد سازان بزرگ چین بوده است. بالا رفتن میزان تولید فولاد در چین پس از آن صورت می‌گیرد که دولت چین در پی بیشتر شدن آلودگی هوا در استان‌های صنعتی چین نظیر هبی، اقدام به ممنوع کردن تولید فولاد و یا کاهش چشمیگر تولید در این استان‌ها کرد. تدابیر یاد شده باعث شد تا سایر تولیدگنندگان فولاد از ظرفیت خالی خود استفاده کرده و یا با افزایش ظرفیت اقدام به بالا بردن سطح تولید کنند.

بنا به پیش‌بینی موسسه MPI، مصرف فولاد خام چین در سال جاری 820 میلیون تن خواهد بود که این میزان در سال آینده تحت تاثیر کاهش یافتن تقاضا در بخش‌های املاک، خودرو و انرژی به 800 میلیون تن کاهش خواهد یافت.

انتظار می‌رود چین در سال جاری هزار و 206 میلیارد تن سنگ آهن مصرف کند که این میزان رشد تقریبی 1.6 درصدی را نسبت به سال میلادی گذشته نشان می‌دهد. اما در سال آینده تحت تاثیر انتظار کاهش تولید فولاد خام، میزان مصرف سنگ آهن نیز به 1.147 میلیارد تن کاهش خواهد یافت.

چین در ماه نوامبر 86.25 میلیون تن سنگ آهن وارد کرده است که افت ماهیانه 2.4 درصدی نسبت به ماه اکتبر و افت 8.8 درصدی سالیانه نسبت به نوامبر 2017 را نشان می‌دهد.

در زمینه صادرات فولاد خام، موسسه MPI انتظار دارد که چین در سال 2019 به صورت خالص 55 میلیون تن محصولات فولادی صادر کند که افت 1.2 میلیون تنی را نسبت به سال جاری نشان می‌دهد.

افزایش عرضه فولاد در بازار چین، خود را در قیمت محصولات فولادی نشان داده است به صورتی که قیمت میلگرد در معاملات آتی بورس شانگهای در روز جاری به 482 دلار در هر تن رسیده است که از زمان رسیدن به پیک 7 سال اخیر خود در اواخر ماه اوت، 18 درصد افت قیمتی را تجربه کرده است.

در حوزه فلزات اساسی طبق روال هفتگی، نشریه متال بولتن اقدام به انتشار وضعیت انبارهای بورس شانگهای کرده است.

بنا بر اعلام این موسسه موجودی فلزات اساسی انبارهای بورس شانگهای در هفته گذشته عموما کاهشی بودند که در این میان موجودی مس 60 درصد کمتر از سقف سالانه خود در ماه مارس است.

موجودی مس قابل تحویل در انبارهای بورس شانگهای با کاهش پنج درصدی و به 123،879 تن رسیده است.

موجودی این کامادیتی در بورس شانگهای در تاریخ 23 مارس به 307 هزار و 435 تن بود که از آن زمان تاکنون کاهشی 60 درصدی داشته است. 

کاهش عرضه کاتد مس در بازار داخلی چین منجر به افزایش پرمیوم قراردادهای تحویل آتی مس در بورس شانگهای شده است که این امر منجر شده تا فعالان بازار مس به منظور استفاده از این وضعیت اقدام به خروج این کالا از انبارها کنند.

کاهش عرضه کاتد مس در بازار داخلی چین به دلیل صادرات این محصول از جانب اسملترهای چینی به منظور استفاده از فرصت آربیتراژ بین بورس شانگهای و بورس لندن بوده است. 

برای مثال موجودی مس در انبارهای گمرک منطقه آزاد شانگهای که به منظور صادرات مورد استفاده قرار می‌گیرد، در ماه نوامبر با رشد 4 درصدی به حدود 405 هزار تن رسیده است؛ این در حالی است که در پنج ماه گذشته این روند به صورت متوالی کاهش یافته بود. 

متال بولتن همچنین اقدام به انتشار آخرین برآورد اختلاف قیمت فلزات اساسی بین بورس فلزات لندن و بورس شانگهای تا پایان هفته گذشته نموده است. بر اساس این گزارش، به استثنای نیکل، سایر فلزات با آربیتراژ منفی برای واردات به چین مواجه بوده‌اند.