امروزه دیگر ساخت و ساز مثل گذشته نیست. در گذشته خانه ها از گل، بتن و چوب ساخته می شد. اما امروز شاهد ظهور مصالح جدید هستیم که در دنیای مدرن امروزی استفاده می شوند. در این مطلب قصد داریم به یکی از پرکاربردترین و اصلی ترین مصالح در ساختمان سازی، یعنی میلگرد بپردازیم. همچنین میلگردهای مختلف را از نظر قیمت از جمله قیمت میلگرد ۱۴ در شهرهای مختلف را بررسی کنیم.

وظیفه میلگرد ساختمان سازی چیست؟‌

میلگرد از مصالحی است که برای ساختن خانه و ساختمان لازم است. بدون میلگرد ساختمان هیچ گونه استحکامی نخواهد داشت. میلگرد از فولاد ساخته می شوند. میلگردها به صورت دایره ای توپر ساخته می شوند که هر شاخه می تواند طول مشخصی داشته باشد. مثلا میلگرد ۱۲ متری یک نوع میلگرد است که برای مصارف خاص استفاده می شود. همان طور که میلگرد از نظر طول شاخه با یکدیگر متفاوت هستند، از نظر قطر نیز با یک دیگر فرق دارند.

میلگرد باعث محکم شدن بتن می شوند. هنگامی که پل یا بنایی ساخته می شود، از میلگرد ها برای استحکام بخشی به بتن ها استفاده می کنند. خود بتن، بسیار محکم و قوی است. اما مقاومت آن در برابر فشار بوده و در مقابل نیروهای چرخشی مانند نیروی ناشی از زلزله، مقاومتی ندارد. از این رو برای این که بنایی محکم و مقاوم ساخته شود، از میلگردها استفاده می شود.

میلگرد 14

انواع میلگردها از نظر ظاهر

از نظر ظاهری دو نوع میلگرد داریم. میلگرد ساده و میلگرد آجدار دو نوع میلگردهایی هستند که در موارد مختلفی کاربرد دارند. برای ساختمان سازی از میلگرد آجدار استفاده می شود و میلگرد ساده اصلا مناسب این کار نیست. به این دلیل که به علت وجود آج در میلگردهای آج دار، میلگردها با بتن ها به خوبی ترکیب شده و می چسبند. بنابراین میزان استحکام زیاد می شود. استفاده از میلگرد در بتن ها از افزایش میزان ترک ناشی از زلزله را کم می کند و امنیت جانی ساکنین را حفظ می کند.

انواع میلگردهای آجدار

همان طور که اشاره کردیم، میلگرد ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته آجدار و ساده تقسیم بندی می شوند. میلگردهای آجدار خود به دو گروه دیگر تقسیم می شوند که در ادامه آن ها را به شما معرفی می کنیم:‌

مطالب خواندنی دیگر:

میلگرد آجدار TMT

این میلگرد با نام ترمودینامیکی هم شناخته می شود. برای ساخت میلگرد آجدار TMT از دمای بالا استفاده می شود. به همین دلیل از نظر میزان محکم بودن، در درجه بالایی قرار دارد. میلگرد TMT در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است. همچنین برای مناطقی که زلزله خیز هستند، از این میلگردها به خاطر استحکام در برابر زلزله استفاده می شود.

میلگرد آجدار HSD

میلگرد آجدار HSD نوع دوم میلگردهای آجدار است که با نام میلگرد با مقاومت بالا معروف است. کمترین قطر این میلگرد ۴ میلی متر و بیشترین قطر آن ۵۰ میلی متر است. این دسته از میلگردهای برای استفاده در بتن ها ساخته می شوند. میلگرد آجدار HSD به خوبی جوش می خورد و استحکام خیلی خوبی هم دارد.

قیمت میلگرد ۱۴ در شهرهای مختلف

قیمت میلگرد ۱۴ در شهرهای مختلف به عوامل مختلفی بستگی دارد. میلگردها با سایزهای مختلفی در شهرهای ایران به فروش می رسند. قیمت میلگرد ۱۴ نیشابور با قیمت میلگرد ۱۴ اهواز ممکن است که تفاوت داشته باشند. به طور کلی ملاک تعیین قیمت نهایی، وزن میلگردهاست.
هر چقدر که تعداد میلگردهای لازم برای یک پروژه زیاد باشد، قیمت تمام شده هم بیشتر می شود. استاندار ساخت میلگردها هم باعث ایجاد تفاوت قیمتی می شود. برای مثال قیمت میلگرد ۱۴ کرمان با استاندارد A3 نسبت به قیمت میلگرد ۱۴ سیرجان با استاندارد A2 فرق دارد. این موضوع در مورد قیمت میلگرد ۱۴ بناب و قیمت میلگرد ۱۴ گلستان نیز صدق می کند.

قیمت میلگرد 14 در کارخانجات مختلف

استانداردهای ساخت میلگرد

هر کشوری برای ساخت میلگرد یک سری استاندارد را ارائه کرده است. برای مثال کشورهای آمریکا، کانادا، بریتانیا و روسیه هر یک برای ساخت میلگردها استانداردهایی را رعایت می کنند. در کشور ما برای ساخت میلگردها از استاندارد روسیه استفاده می شود. به این ترتیب که میلگرد از نظر استاندارد به ۴ دسته زیر تقسیم می شوند:

مطالب خواندنی دیگر:

  •  میلگرد A1
  • میلگرد A2
  • میلگرد A3
  • میلگرد A4

میلگرد A1

این میلگرد همان میلگرد ساده و بدون اج است. میلگرد A1 به خاطر داشتن دو مزیت در آهنگری استفاده می شود. اولی این است که به خوبی جوش می خورد و دومین مزیت هم شکل پذیری خوبی است که میلگرد A1 دارد.

میلگرد A2

برخلاف میلگرد A1 این میلگرد، جوش پذیری خوبی ندارد. این میلگرد در خاموت کاری استفاده می شود. میلگرد A2 آجدار بوده و از فولاد نیمه سخت ساخته می شود. برای ساخت میلگرد A2 از فولاد نیمه سخت استفاده می شود.

میلگرد A3

این میلگرد همانند میلگرد قبلی آجدار است. میلگرد A3 به دو دسته ۴۲۰ و ۴۰۰ تقسیم بندی می شود که نوع ۴۲۰ آن در ساختمان سازی رایج تر است. میلگرد A3 جوش پذیری و همچنین شکل پذیری بالایی ندارد. برای ساخت آن از فولاد نیمه سخت استفاده می شود.

میلگرد A4

این نوع میلگرد به خوبی شکل می گیرد و مقاومت و استحکام آن هم بالاست. از جنس فولاد سخت ساخته می شود و ضد زنگ است. از نظر جوش پذیری هم به خوبی قابلیت جوش کردن را دارد.

قیمت میلگرد 14

بازیافت میلگردها

هنگامی که یک ساختمان یا بنا تخریب می شود، میلگردهای آن از بین بتن ها جدا سازی می شوند. این میلگردها را برای بازیافت جمع آوری می کنند. ابتدا با کمک تجهیزاتی از جمله قیچی، پتک و غیره، میلگردها را خارج کرده و بعد برای بازیافت به محل مورد نظر می برند. برخی از میلگردها که سالم هستند، بعد از جمع آوری در بسته بندی هایی به عنوان میلگرد دست دوم فروخته می شوند.

جمع بندی
میلگردها از جمله مصالحی هستند که برای ساختمان سازی استفاده می شوند. بدون میلگرد، ساختمان مقاوم و محکم نخواهد بود. بنابراین افزایش یا کاهش قیمت میلگردها در هزینه تمام شده ساخت و ساز، تاثیر می گذارد. میلگردها در سایزهای مختلفی ساخته می شوند که قیمت آن ها با یکدیگر فرق می کند. در این مطلب به قیمت میلگرد ۱۴ در شهرهای مختلف اشاره کردیم و همچنین انواع میلگردها و استانداردهایی که در ساخت آن ها رعایت می شود را به شما معرفی کردیم.

شما عزیزان می توانید در صفحه صادرات میلگرد اطلاعات جامعی را در خصوص این فرایند کسب کنید.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق