انواع میلگرد

مصالح فلزی زیادی در ساخت سازه و ساختمان نقش دارند که میلگرد، یکی از آن هاست. جنس آن از فولاد بوده و تولید آن بسیار متنوع است. در صنایع مختلف انواع زیادی از آن تولید می شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع میلگرد آشنا کرده و کاربرد آن ها را برای شما توضیح دهیم. همچنین بررسی قیمت میلگرد در شهرهای مختلف ایران نیز مورد بررسی قرار خواهند گرفت. شما عزیزان می توانید برای مشاهده قیمت میلگرد میانه به صفحه اختصاصی که برای محصولات این کارخانه در سایت شهرآهن درنظر گرفته شده است مراجعه نموده و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره تنوع محصولات کارخانه فولاد آذربایجان میانه با کارشناسان شهرآهن تماس بگیرید.


میلگرد چیست؟

آیا تا بحال به این سوال برخورده اید که میلگرد ساده چیست، میلگرد آجدار چیست و یا به طور کلی چه تعریفی برای میلگرد وجود دارد؟ میلگرد که به آن آرماتور فولادی نیز گفته می شود میله های فلزی است که بیشتر ناصاف و بلند بوده و از مهم ترین مواد بکار رفته در ساخت سازه به شمار می آیند. میلگرد در کنار بتن باعث سرپا نگهداشتن سازه ها می شوند. وقتی کار ساخت ساختمان به پایان می رسد، بعد از بهره برداری فشار زیادی بر آن تحمیل می شود. نیروی جاذبه، وزن ساکنان ساختمان، نیروی جانبی مثل زلزله و باد همواره بر سازه فشار تحمیل می کنند. بتن قادر است فشار وارد بر سازه را تحمل کرده و در برابر آن به خوبی مقاومت کند. اما در مقابل نیروی کششی زیاد مقاوم نیست. نیروهایی که با حرکات نامحسوس ساختمان به بتن وارد می شود سبب کشیدگی آن از چند سو و شکستگی می شود. وقتی مهندسین پی بردند که اگر میله های فولادی در بتن جاسازی شوند، مقاومت افزایش یافته و مشکل برطرف می شود، در این زمان میلگرد پا به عرصه وجود گذاشت.

قیمت میلگرد در شهرهای مختلف ایران


انواع میلگرد

به طور کلی دو نوع کلی میلگرد وجود دارد. نوع میلگرد ساده و آجدار. میلگردی که سطح آن ناصاف بوده و دفرمیته است، میلگرد آجدار نام دارد. این نوع از میلگردهای مهم و پرکاربرد است. برای اینکه امکان چسبندگی فولاد و بتن بیشتر شود، برجستگی و برآمدگی هایی روی بدنه میلگرد صورت می گیرد که موجب افزایش مقاومت بتن در مقابل فشار و کشش می شود. آج میلگرد با توجه به نوع کاربرد آن به صورت دوکی شکل، یکنواخت یا مرکب است. چون ضریب انبساط حرارتی (مقدار بازشدگی در زمان حرارت) میلگرد با بتن همخوانی دارد از آن در بتن استفاده می شود. میلگرد ساده در جوشکاری و آهنگری کاربرد دارد. از میلگردهای آجدار a2 و a3 نیز در سیویل ساختمانی، صنعتی و خاموت زنی استفاده می شوند. میلکرد در کارخانه های معتبر و با برندهای متفاوت تولید شده و به بازار عرضه می شود. قیمت میلگرد در شهرهای مختلف متفاوت است؛ به عنوان مثال قیمت میلگرد بناب با قیمت میلگرد ابرکوه مشابه نبوده و تفاوت دارد.


چه عواملی بر قیمت میلگرد تأثیرگذارند؟

میلگرد نیز همانند سایر محصولات و کالاها به هیچ وجه قیمت ثابتی نداشته و از آن جا که این محصول بسیار زیاد در صنایع مختلف مصرف می شود، تغییر ناگهانی هزینه آن می تواند تأثیر شگرفی در محاسبات داشته باشد. پس می توان نتیجه گرفت قیمت آن عامل تعیین قیمت در سازه هاست. همواره قیمت میلگرد بر اساس اعلام کارخانه های تولید کننده آن انجام می شود که برای آگاهی از قیمت میلگرد ابهر باید منتظر اعلام کارخانه شد. برای آگاهی از قیمت میلگرد اهواز بهترین کار استعلام قیمت کارخانه ای آن است. البته سایت های مختلف و مراکز آهن نیز آرشیوی از قیمت میلگرد در شهرهای مختلف ایران را دارند که قیمت میلگرد انبار تهران یکی از آن هاست. همچنین خریداران می توانند اخبار مربوط به قیمت میلگرد تبریز، قیمت میلگرد تهران، قیمت میلگرد پرشین قزوین، قیمت میلگرد هشترود، قیمت میلگرد اصفهان، قبمت میلگرد کرمان، قیمت میلگرد نیشابور و... را به صورت لحظه ای از سایت های معتبر دنبال کنند. برای مثال با سرچ کردن عنوان قیمت میلگرد قزوین به روز در گوگل، می توانید نوسانات قیمتی مربوط به آن را دنبال کنید. اگر به دنبال پاسخ برای سوالاتی همچون دلایل و درصد احتمال افزایش یا کاهش قیمت میلگرد امروز در بازار آهن و فولاد هستید می توانید در سایت شهرآهن به دنبال جواب باشید و یا از کارشناسان شهرآهن در این زمینه مشاوره بگیرید.


عوامل موثر بر نوسان قیمت میلگرد در شهر های ایران

عواملی سبب می شوند که قیمت آن نوسانات زیادی را تجربه کند. برخی از عوامل موثر بر قیمت آن عبارتند از:

نرخ ارز و نوسانات مربوط به آن

از عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد در بازار کشور است. همه محصولات ساختمانی و فولادی به نوعی تحت تأثیر نرخ دلار و نوسانات ارزی هستند.

قیمت جهانی فولاد

نیز یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین قیمت میلگرد است. کاهش قیمت فولاد در بازار جهانی نیز بر روی قیمت میلگرد بسیار اثرگذار است.

عدم تناسب بین عرضه و تقاضا

نیز در افزایش قیمت آن موثر است. اگر عرضه به اندازه تقاضا کافی نباشد کالا با کمبود مواجه شده و از اینرو با افزایش قابل توجه قیمت روبرو خواهد شد.

آرماتور فولادی

تورم سالانه

نیز در افزایش نرخ کالای تولیدی بی تأثیر نیست. هر چقدر تورم سالانه افزایش یابد به همان نسبت نیز حق الزحمه کارگران و دستمزد آن ها افزایش می یابد. این امر نیز از دلایل افزایش قیمت میلگرد و محصولات فولادی خواهد بود.

قیمت مواد خام

که در ساخت میلگرد دخیل است، تأثیر زیادی بر روی قیمت نهایی آن دارد. هر چقدر قیمت بیلت و سنگ آهن بیشتر افزایش یابد، به همان اندازه نیز قیمت میلگرد با افزایش روبرو خواهد شد.

هزینه حمل و نقل

مواد خام و محصول نهایی نیز عامل موثری بر افزایش یا کاهش قیمت آن خواهد داشت. این هزینه تا حد زیادی تابع قیمت نفت و انرژی است. هر چقدر هزینه سوخت بیشتر باشد، بالطبع هزینه حمل و نقل نیز رشد چشمگیرتری خواهد داشت.


مراحل ساخت میلگرد

وقتی شمش فولادی در کوره با 1100 درجه سانتیگراد حرارت داده می شود به صورت مذاب در می آید. سپس جک هیدرولیکی در ردیف های معین آن را به درون کوره هدایت کرده و برای نورد آماده می شوند. با استفاده از غلتک های موجود در دستگاه نورد در سه مرحله به فولاد فشار وارد شده و تحت کشش قرار می گیرد. در اینجاست که فولاد به قطر استاندارد و مورد نظر در می آید. با به پایان رسیدن مراحل نورد، میلگردها به استندهای آج زنی ارسال می شوند. آج زنی در مرحله نورد انجام شده و میلگرد آجدار A2 تهیه می شود. برای تهیه انواع دیگر میلگرد، بعد از خنک شدن آج زنی در دمای محیط انجام می گیرد.

مطالب خواندنی دیگر:


میلگرد آجدار چه کاربردی دارد؟

این نوع میلگرد بسیار پرکاربرد بوده و از آن در موارد متعددی استفاده می شود. برخی از موارد عبارتند از:

 • ساخت دیوارهای بتنی مختلف
 • ساخت فونداسیون هایی همچون شالوده یا پی
 • ساخت انواع تیر
 • ساخت ستون های متفاوت
 • ساخت شناژ ایستاده در ساختمان آجری
 • ساخت سقف های بتن آرمه
 • ساخت تونل ها در زیرزمین و روی زمین
 • ساخت سد بتنی دو قوسی و تک قوسی
 • ساخت پایه برق فشار قوی

تولید میلگرد بر اساس استاندارد چیست؟

میلگرد آجدار یکی از انواع میلگرد است که در ایران مطابق با جدول استاندارد میلگرد روسی تولید می شود.

 • میلگرد ساده نرم و فاقد آج
 • میلگرد با آج ساده و نیمه سخت
 • میلگرد با آج پیچیده جناقی و سخت
 • میلگرد با آج پیچیده مرکب و سخت

با توجه به اینکه میلگرد های تولید شده تا چه اندازه به استاندارد های میگل نزدیک باشد، قیمت متفاوتی خواهند داشت.


نتیجه گیری
میلگرد در کارخانجات مختلفی تولید و به متقاضیان خرید آن عرضه می شود. کارخانه ذوب آهن یکی از مهم ترین کارخانه های مطرح در سطح کشور است. بخش عمده ای از میلگرد مورد نیاز کشور توسط این کارخانه تأمین و روانه بازار می شود. در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کاملی در خصوص میلگرد در اختیار شما قرار داده و به بررسی قیمت میلگرد در شهرهای مختلف ایران مانند قیمت میلگرد هشترود قزوین و قیمت میلگرد فولاد مبارکه اصفهان بپردازیم. از دیگر میلگردهای تولید شده در ایران می توان به میلگرد البرز تاکستان اشاره کرد.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل