جدول اشتال میلگرد

آیا تا بحال به این سوال برخورده اید که کاربرد میلگرد ساده چیست یا اینکه کاربرد میلگرد آجدار چیست و یا به طور کلی چه کاربردهایی برای میلگرد وجود دارد؟ میلگرد را می توان یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی در ساخت و ساز دانست، زیرا حجم کمی را اشغال می کند و با قرار گرفتن در کنار هم می تواند بار عظیمی را تحمل کند و همچنین در مقایسه با سایر مواد، هزینه ساخت را می تواند کاهش دهد. نکته مهم در کاربرد میلگرد، انتخاب اندازه و ابعاد آن می باشد تا بتواند بار مورد نظر را در سازه و شرایط واقعی تحمل کند به همین منظور جداولی براساس استانداردها تهیه و ارائه شده تا طراح و مهندس معمار با توجه به شرایط سازه، میلگرد مناسب را انتخاب کند. در این مقاله از شهر آهن به صورت اجمالی به بررسی جدول اشتال میلگرد پرداخته می شود و اطلاعات موجود در آن بیان می گردد.
میلگرد از جمله مصالحی است که کاربرد زیادی در ساخت سازه های مسکونی و غیر مسکونی دارد. به صورت کلی میلگرد به دو دسته میلگرد ساده و میلگرد آج دار تقسیم می شوند. میلگرد ساده دارای سطحی صاف و صیقلی می باشد؛ در صورتی که میلگرد آجدار دارای برآمدگی های منظمی بر روی سطح خود بوده تا سطح اتکای مناسبی برای قرار گرفتن و بسته شدن سایر اجزا از جمله خاموت ایجاد کند. از میلگرد ساده با قطرهای بالا به عنوان ستون در صنعت استفاده می شود در صورتی که از میلگرد آجدار معمولا در ساخت و ساز خانه ها و در ستون ها، سقف و فنداسیون بسیار استفاده می گردد.

اطلاعات موجود در جدول اشتال میلگرد

پیشگام معرفی و استفاده از جداول اشتال، کشور آلمان می باشد و برای اولین بار این جداول را به جهانیان معرفی کرد که در زمینه ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفتند. جدول اشتال میلگرد، جدولی است که اندازه، ابعاد و تحمل بار هر میلگرد را بیان می کند و دارای اطلاعات و داده های ضروری می باشد که طراح با کمک آن ها می تواند گزینه ای مناسب انتخاب کند و ریسک انتخاب نادرست را کاهش دهد تا در صورت بارگذاری و در شرایط واقعی اتفاقی برای سازه رخ ندهد. از جمله اطلاعاتی که در جدول اشتال میلگرد وجود دارد می توان قطر، ممان اینرسی، وزن و نسبت وزن به حجم (وزن مخصوص) را اشاره کرد که طراح برای انتخاب و بررسی تحمل بار کلی سازه ساخته شده از میلگرد، به آن ها نیاز دارد.

اطلاعات موجود در جدول اشتال میلگرد

جدول اشتال میگرد به شرح زیر می باشد:

U2W1GFlached
cm2/mcm3kg/mcm2mm
۳۱۴ ۰٫۰۹۸ ۰٫۶۱۷ ۰٫۷۸۵ ۱۰
۳۷۷ ۰٫۱۷۰ ۰٫۸۸۸ ۱٫۱۳ ۱۲
۴۰۸ ۰٫۲۱۶ ۱٫۰۴ ۱٫۳۳ ۱۳
۴۴۰ ۰٫۲۶۹ ۱٫۲۱ ۱٫۵۴ ۱۴
۴۷۱ ۰٫۳۳۱ ۱٫۳۹ ۱٫۷۷ ۱۵
۵۰۳ ۰٫۴۰۲ ۱٫۵۸ ۲٫۰۱ ۱۶
۵۶۵ ۰٫۵۷۳ ۲٫۰۰ ۲٫۵۴ ۱۸
۵۹۷ ۰٫۶۷۳ ۲٫۲۳ ۲٫۸۴ ۱۹
۶۲۸ ۰٫۷۸۵ ۲٫۴۷ ۳٫۱۴ ۲۰

نحوه استفاده از جدول اشتال میلگرد

نحوه استفاده از جدول اشتال میلگرد بسیار آسان می باشد و براساس قطر و نوع میلگرد، اطلاعات و داده های آن ها در جدول بیان شده است که در نهایت می توان تحمل بار و کارایی میلگرد را براساس داده های جدول مورد بررسی قرار داد. به دلیل متنوع بودن میلگردها نمی توان تمام اطلاعات مربوط به آنها را در ذهن داشت؛ بنابراین همواره نیازمند کتاب ها و جداولی هستیم که با رجوع به آن، اطلاعات مورد نظر را داشته باشیم. تصمیم گیری در مورد اندازه و نوع میلگرد بدون استفاده از این جداول و استانداردها، غیر اصولی و غیر ممکن می باشد و طراح همواره به این جداول نیاز دارد.
به دلیل تنوع در نوع و ابعاد میلگرد به جداول و استانداردها نیازمند می باشیم تا بتوان تصمیمی مناسب و علمی در مورد انتخاب نوع میلگرد اتخاذ کنیم. هدف از استفاده از هندبوک ها و جداول اشتال، انتخاب مناسب و همچنین بهینه می باشد تا سعی کرد با حداقل سازی هزینه ها، نمونه ای انتخاب گردد که بهترین گزینه باشد. همواره مهندسین و طراحان به این جداول احتیاج دارند و باید در دسترس داشته باشند. در زمینه میلگرد نیز جداولی ارائه شده است و استفاده از آن ها بسیار ساده بوده و اطلاعات مفید و ضروری را در اختیار ما قرار می دهند.

 

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل