میلگرد یکی از مصالح لازم در ساخت پل، ساختمان و بناهای مختلف است. در ساخت و سازها برای این که بتن در مقابل نیروی کششی مقاوم باشد، از میلگرد استفاده می شود. میلگردها در انواع و اشکال مختلفی ساخته می شوند. در این مطلب قصد داریم تا مشخصات و قیمت میلگرد ۱۴ را بررسی کنیم. همچنین به قیمت میلگرد ۱۴ در شهرهای مختلف از جمله قیمت میلگرد ۱۴ زاگرس بپردازیم. ایده استفاده از میلگردهای فولادی به سال ۱۸۰۰ میلادی بر میگردد. اولین کشوری که از میلگردهای فولادی استفاده کرد، کشور آلمان بود. امروزه میلگردها در انواع و اندازه های مختلفی ساخته می شوند که هر یک مشخصات متفاوتی نسبت به دیگری دارد. درصد فولاد استفاده شده و همچنین درصد کربن، باعث ایجاد تفاوت در ویژگی میلگردها می شود.

کاربرد میلگرد چیست‌؟‌

از میلگرد در بتن ها استفاده می شود. بتن، در برابر زلزله مقاومت کافی را ندارد. میلگرد می تواند به عنوان تکیه گاهی برای بتن ها عمل کند و از گسترش ترک و شکستگی جلوگیری کند. برخی از میلگردها به طور خاص فقط برای استفاده در بتن ها ساخته می شود که در همین مقاله آن ها را معرفی می کنیم.

میلگرد 14


مشخصات و قیمت میلگرد ۱۴

میلگرد ۱۴ از نوع میلگرد آجدار است. برای ساخت این میلگرد از استاندارد روسی A3 استفاده می شود. این میلگردها به صورت شاخه ای و در سایزهای ۱۴ تولید و به بازار عرضه می شوند. برای محاسبه وزن و قیمت میلگرد ۱۴ از کیلوگرم استفاده می شود. با توجه به وجود نوسانات در قیمت مواد اولیه، نمی توان عدد مشخصی برای قیمت میلگرد ۱۴ عنوان کرد.
طبیعی است که قیمت میلگرد ۱۴ امروز با قیمت دیروز متفاوت باشد. بنابراین قبل از خرید باید با مرکز فروش تماس بگیرید. برای مثال برای اطلاع از قیمت میلگرد ۱۴ زاگرس باید روزانه قیمت را از وبسایت چک کنید یا این که با کارشناسان تماس بگیرید تا از قیمت روز میلگرد مطلع شوید.


آشنایی با انواع میلگرد

میلگرد ساده و میلگرد آجدار

میلگرد ساده و میلگرد آجدار در ظاهر خود دارای تفاوت هستند. میلگرد ساده آج ندارد، در حالی که میلگرد آجدار، آج دارد. میلگرد آجدار در ساخت و ساز ها به خوبی به بتن ها می چسبد و باعث ایجاد مقاومت بالا می شود. میلگرد های ساده با استاندارد A1 ساخته می شوند. در حالی که میلگردهای آجدار با استانداردهای A2، A3 و A4 ساخته می شوند.

مطالب خواندنی دیگر:

میلگرد اروپایی

این میلگرد در مناطقی که روی گسل بوده و زلزله خیز هستند، استفاده نمی شود. به این دلیل که مقاومت کافی ندارند. میلگردهای اروپایی به دلیل قیمت مناسبی که دارند، پرفروش هستند. بیشترین عنصری که در ساخت میلگرد اروپایی استفاده می شد، عنصر منگنز است. به غیر از منگنز، از سیلیکون و کربن در ساخت میلگرد اروپایی استفاده می شود.

میلگرد فولاد کرین

این میلگرد با نام میلگرد سیاه شناخته می شود. با این که مقاومت خوبی دارد، اما در برابر زنگ زدگی خوب عمل نمی کند. بنابراین در جاهایی که آب و هوای مرطوب دارند، استفاده نمی شود. اگر روی میلگرد فولاد کربن از پوشش اپوکسی استفاده شود، خاصیت زنگ زدگی آن به مقدار قابل توجهی کم می شود.

میلگرد گالوانیزه

همان طور که از نام این میلگرد پیداست، از گالوانیزه استفاده شده است. استفاده از پوشش گالوانیزه در این نوع میلگرد باعث شده تا قیمت آن نسبت به سایر میلگردها، افزایش یابد. از آن جا که میلگرد گالوانیزه از نظر مقاومت در درجه بالایی قرار دارد، در بسیاری از موارد در ساخت و ساز استفاده می شود. برای مثال در قسمت سقف ها از این میلگردها استفاده می شود.

میلگردهای کامپوزیتی

میلگردهای کامپوزتی نارسانا بوده و همچنین در برابر نیروی ناشی از زلزله درجه استحکام بالایی دارند. از نظر زنگ زدگی هم نسبت به سایر میلگردها مانند میلگرد فولاد کربنی، برتری دارد. میلگردهای کامپوزیتی برخلاف سایر میلگردهای فولادی، سبک وزن هستند.

میلگردهای کامپوزیتی در چه جاهایی کاربرد دارند؟‌

با توجه به این که میلگردهای کامپوزیتی از نظر بسیاری موارد، نسبت به میلگردهای فولادی مزیت دارند، کاربردهای متعددی دارند. در تصفیه خانه، می توان از این نوع میلگرد استفاده کرد. در حال حاضر در بخش تاسیسات فاضلاب در تصفیه خانه از میلگرد کامپوزیتی استفاده می شود. پارکینگ ها از مکان هایی هستند که برای آرماتور بندی کف، از میلگرد کامپوزیتی استفاده می شود. برای ساخت دیواره هایی که به صورت موقت در تونل های مترو ایجاد می شوند، از این نوع میلگرد استفاده می شود.

آشنایی با میلگرد

میلگردهای دست دوم

برخی از میلگردها هستند که تحت عنوان میلگردهای دست دوم به فروش می رسند. این میلگردها از ساختمان هایی که تخریب شده اند، وسط کارگران جمع آوری شده و حالا برای فروش آماده شده اند. برخی از این میلگرد ها برای بازیافت به کارخانه می روند و برخی دیگر بسته بندی شده و فروخته می شوند.

مطالب خواندنی دیگر:

خاموت و میلگردهای عرضی

به طور کلی میلگردها به دو صورت می توانند در سازه ها مورد استفاده قرار بگیرند. یکی به صورت عرضی است که به آن خاموت گفته می شود و دیگری به صورت طولی است که به آن میلگرد طولی گفته می شود. خاموت ها در سایزهای مختلفی ساخته می شوند. اما سایزهایی که استفاده آن ها بیشتر متداول است، ۸ و ۱۰ هستند. خاموت ها انواع مختلفی دارند. خاموت می تواند با دست ایجاد شود که به آن خاموت سنتی می گوییم. همچنین اگر خاموت به دستگاه های مخصوصی ساخته شود، به آن خاموت مارپیچ گفته می شود. نوع دیگری از خاموت وجود دارد که با دستگاه های خاموت مارپیچ ساخته می شود، با این تفاوت که در یک سمت آن مربع وجود دارد. به این دسته از خاموت ها، خاموت ربات گفته می شود.


جمع بندی

میلگرد جزو مصالح لازم برای ساخت و ساز است. بدون میلگرد، ساختمان هیچ گونه مقاومتی در برابر نیروهای چرخشی مانند نیروهای ناشی از زلزله ندارد. میلگرد نقش تکیه گاه را در بتن ها ایفا می کند. در این مطلب ضمن بررسی مشخصات و قیمت میلگرد ۱۴ به کاربردهای میلگرد، انواع آن و استانداردهایی که برای ساخت میلگرد استفاده می شود، پرداختیم.

جهت دریافت اطلاعات در مورد نحوه و شرایط صادرات به صفحه ی صادرات میلگرد مراجعه کنید.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق