تیرآهن

تیر آهن یکی از اصلی ترین ملزومات در صنعت ساختمان سازی به شمار می رود که از فرآورده های مهم تشکیل شده از سنگ آهن است. کارخانه های مهم زیادی در شهرهای ایران وجود دارند که این محصول را با بهترین کیفیت تولید می کنند. البته، یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از خریداران تیرآهن، قیمت تیر آهن است تا بتواند بهترین کیفیت را با مناسب ترین قیمت از کارخانه ای دریافت کند و در مصالح خود به کار ببرد که هم در هزینه هایش صرفه جویی شود و هم به سودآوری برسد. ما در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی تیرآهن و ویژگی های آن به بررسی قیمت تیرآهن در شهرهای مهم ایران بپردازیم.


نقش تیر آهن در صنعت ساختمان سازی

از آهن در حوزه های صنعتی مختلف استفاده می کنند؛ اما آن چه مهم تر است آلیاژهای مختلف آن است که تیر آهن یکی از این محصولات به شمار می رود. نقش اصلی تیر آهن دفع فشارهای کششی و تنفسی بر سازه است. یک ساختمان برای به دست آوردن استحکام لازم به تیر آهن نیاز دارد که انواع آن در بازار به فروش می رسد.


انواع تیر آهن بر اساس کاربرد

از تیر آهن برای مصارف صنعتی مختلفی استفاده می شود؛ اما نقش اصلی تیر آهن در صنعت ساختمان سازی است. انواع تیر آهن بسته به نوع کاربردشان شامل موارد زیر می شود:

تیر آهن لانه زنبوری

علت نامگذاری این نوع تیرآهن به دلیل وجود حفره های تو خالی شبیه به لانه زنبور است که از داخل این حفره ها تاسیسات لوله، برق و غیره را رد می کنند. از اصلی ترین ویژگی های تیرآهن های لانه زنبوری این است که این تیر می تواند خمش و کشش بیشتری را با خیز کمتری تحمل کند. برخی از مصرف کنندگان عدم تحمل این نوع تیرآهن در محل تکیه گاه ستون را از نقاط ضعف این تیر آهن می دانند.

تیر آهن لانه زنبوری

کفی ستون

این نوع تیر آهن برای متصل کردن نبشی به ستون ها استفاده می کنند که به دلیل برش و خمش مناسب به عنوان یک بستر هم می توان از آن ها استفاده کرد و از تحمل بار بالایی برخوردار است.

ستون ها

بیشتر در ساخت ساختمان چند طبقه به کار می رود که می توانید از آن به عنوان ستون استفاده کنید. در صنعت ساختمان سازی این نوع تیرآهن را طوری می سازند که از سقف طبقه بالا بیرون بزند تا بتواند این ستون را به ستون طبقات بعدی متصل کند.

شاه تیر

این نوع تیرآهن، روی ستون ها با کمک پلیت ها به همدیگر اتصال داده می شوند. به این دلیل به این نوع تیرآهن، شاه تیر می گویند که مانند یک تیر افقی فولادی به ستون ها وصل می شود و می تواند تیرک های میانه هر طبقه در جای خود مستحکم نگه دارد.

تیرک های میانی

این نوع تیر آهن ها از ستون ها کوچک تر هستند که به آن تیر آهن کوچک هم می گویند. تیرک های میانی در قسمت بالا و پایین تیرها و تیرآهن ها تعبیه می شوند و می توانند فشار و نیروهای وارده را دفع و تحمل کنند.

تیرهای باریک کرومیت

این نوع تیرها از تیرک ها کوچک تر، باریک تر و طویل هستند که یک سطح نشیمن گاه دارند که صنعت ساختمان سازی روی تیر اصلی، به صورت محکم بسته می شود.

تیرآهن خرپا

این نوع تیرآهن در ساختن خرپا و تیرهای تراسی به کار می رود که با هر نوع سقفی تطابق دارند و بسیار متنوع هستند. این تیر آهن، تیرهای تراس را در کنار هم متصل نگه می دارد. از این خرپاها برای ساخت سقف انبار سوله و غیره استفاده می شود.

تیرآهن خرپا


انواع تیر آهن از لحاظ ظاهری

تیر آهن ها از لحاظ پهنا و طول با یکدیگر متفاوت هستند و به سه دسته اصلی تقسیم می شوند و هم چنین با استانداردهای مختلف و علائم اختصاری خاص خود تولید و به بازار عرضه می شوند که به شرح زیر هستند:

طبق استاندارد اروپا و ایران (IPE)

به شکل I است که از ضخامت یکسان و یک پارچه ای در قسمت بال برخوردار است و در ارتفاع 80-600 میلی متر ساخته می شود. محصولات کشورهای اروپایی و ایران بیشتر از این نوع می باشند. بارزترین مشخصه تیرآهن IPE اینست که اگر از دو سر تیرآهن به آن بنگرید، ضخامت بالهای آن در ابتدا و انتها کاملاً یکنواخت می باشد. بطور معمول نقشه ساختمان هایی که توسط مهندسین کشورمان تهیه می گردد بر اساس این استاندارد بوده و لذا این نوع تیرآهن از محبوبیت بیشتری در میان مشتریان برخوردار است.

کاربرد تیرآهن IPE

تیرآهن ipe در ساختمان به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری استفاده می شود. از مشخصه های اصلی این تیرآهن اینست که اگر از بالا به دوسر این تیرآهن به آن نگاه کنیم، ضخامت بال‌های آن در ابتدا و انتها کاملاً یکنواخت می‌باشد. به طور معمول نقشه ساختمان هایی که توسط مهندسین کشورمان تهیه می‌گردد بر اساس این استاندارد بوده و لذا این نوع تیرآهن از محبوبیت بیشتری در میان مشتریان برخوردار است. و تیرآهن هایی که بر اساس استانداردINP تهیه و تولید می‌شوند بیشتر محصولات کشور چین و روسیه هستند. که مشخصه بارز آن ؛ نازکی بال‌ها در ابتدا و ضخیم شدن تدریجی آن در انتها می‌باشد، به طوری که اگر از سر تیرآهن به دقت به آن بنگرید شیب ملایمی را در ضخامت بال‌ها مشاهده خواهید نمود.

تیرآهن ipe نیم پهن، در ایران با تلاش روز افزون کارخانه های تولید کننده ، تولی و عرضه می گردد. با وجود سال ها تلاش و عرضه این محصولات، هنوز تفاوت زیادی بین محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان با سایر کارخانه ها دیده می شود. از این رو با توجه به مشخصات تیرآهن ipe و تکنولوژی مورد نیاز آن، تولید آن در ایران، به تعدادی اندک از سایزهای مختلف، محدود می شود.

جدول مشخصات کیفی تیرآهن IPE

what beams

طبق استاندارد چین و روسیه (INP)

با فاصله گرفتن از مرکز تیر آهن، از ضخامت بال ها کاسته می شود این نوع تیر آهن هم مانند تیر آهن INP. ارتفاع 600-80 میلی متری دارد و به شکل I است. تیرآهن هایی که بر اساس این استاندارد تهیه تولید می شوند بیشتر محصولات کشور چین و روسیه می باشند. مشخصه بارز آن ؛ نازکی بالها در ابتدا و ضخیم شدن تدریجی آن در انتها می باشد، بطوریکه اگر از سر تیرآهن به دقت به آن بنگرید شیب ملایمی را در ضخامت بال ها مشاهده خواهید نمود.

تیر آهن بال پهن (IPB)

به آن تیر آهن هاش(H) هم گفته می شود که در ارتفاع 1000-100 میلی متر تولید می شود. در واقع، یکی از عناصر کلیدی در ساختمان سازی تیر آهن هاش است. طول بال این نوع تیر آهن نسبت به انواع دیگر تیر آهن های استاندارد، بلندتر، ضخیم تر و پهن تر است. این نوع تیر آهن در واقع لزره های ناشی از حرکات زمین را خنثی می کند. از این نوع تیر آهن برای مقاوم سازی ساختمان در مقابل زلزله استفاده می کنند. خود این نوع تیر آهن H به دو دسته IPBV تیر پهن و سنگین و IPBL تیر پهن و سبک تقسیم بندی می شود.

نکته 1 : علامت V نشان دهنده سنگین بودن و علامت L نشان دهنده سبک بودن تیرآهن می‌باشد. به عنوان مثال IPBV نشان دهنده تیرآهن عریض سنگین و IPBL نشان دهنده تیرآهن عریض سبک می‌باشد

نکته 2 : تیرآهن هاش سبک را HEA و هاش سنگین را HEB نیز می نامند .

انواع تیر آهن از لحاظ ظاهری


نحوه ساخت تیر آهن

تیر آهن را به روش نورد گرم می سازند؛ به طوری که شمش های آهن را با جک هیدرولیکی به کوره هایی با دمای 1100 درجه سانتی گراد هدایت و ذوب می کنند. به مرحله رافینگ می رسانند که در این مرحله از قطر آهن کاسته می شود و به طول اش اضافه می شود. سپس در مرحله آخر نورد، محصول آماده شده را به اندازه های مشخصی می برند و در شاخه های 12 متری به بازار عرضه می کنند.


انواع روش های برش تیر آهن

تیر آهن را در کارخانه ها به دو روش می توان برید که در ادامه به آن می پردازیم .

برش به روش کوپال (روش سرد)

در این روش، به وسیله دستگاه قطع کن سنگین برش های مخصوصی در امتداد خط آهن ایجاد می کنند.

برش به روش برنول (روش گرم)

در طی این فرآیند با یک شعله حاوی ترکیب استیلن و اکسیژن و لوله برنول این تیر آهن ها را با برش های یکنواخت قیچی می کنند.


معایب استفاده از تیرآهن

علاوه بر مزایای تیر آهن برای استحکام سازه های ساختمانی که در این مقاله ذکر شد، مطمئنا معایبی هم دارد که عبارت است از:

  • عدم مقاومت در برابر افزایش دما : وقتی تیر آهن تحت افزایش دما قرار بگیرد، از مقاومت و استحکام آن کاسته می شود.
  • فرسایش در مقابل عوامل تغییرات جوی : تحت شرایط جوی نامساعد ممکن است که تیر آهن دچار کاهش ابعاد بشود؛ پس باید هزینه های زیادی را متحمل بشوید تا بتوانید ساختمان تان را محفوظ نگه دارید.
  • جوش نامناسب : به دلیل اینکه در کشور ما جوش کاران برای اتصال و جوش این قطعات از مهارت کافی برخوردار نیستند. معمولا از پیچ و مهره برای اتصال قطعات تیر آهن به یکدیگر استفاده می کنند.

آشنایی با تیرآهن


انواع تیرآهن های وارداتی موجود در بازار ایران

در حال حاضر از هر دو نوع استاندارد در بازار ایران موجود می باشد. تیرآهن های IPE وارداتی بیشتر مربوط به کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان و همچنین کشور کره می باشد. البته تیرآهن IPE کشور چین و روسیه نیز در بازار موجود است، ولی از آنجاییکه این دو کشور از هر دو نوع استاندارد تیرآهن تولید نموده اند، لذا مصرف کنندگان محترم بعضی مواقع در تشخیص IPE یا INP بودن محصول این دو کشور دچار مشکل شده و بسیار پیش آمده که پس از خرید و تخلیه کالا در محل ساخت و یا بدتر از این، پس از نیمه ساخت متوجه شده اند که تیرآهن های مورد استفاده آنها از نوع INP بوده است ، حال آنکه نقشه آنها بر اساس IPE طراحی شده و دچار ضرر و زیان می گردند. البته اگر نقشه در ابتدا بر اساس INP طراحی شده باشد عکس این قضیه نیز صدق می نماید.


قیمت تیر آهن در کارخانه های مهم ایران

قیمت تیر آهن IPE یا INP در کارخانه های مهم ایران به صورت شاخه ای و قیمت تیر آهن بال پهن یا H به صورت کیلویی اعلام می شود. قیمت تیر آهن به عواملی مانند نوع حجم سازه و وزن آن بستگی دارد. همچنین به هزینه های سوخت و هزینه های حمل و نقل نیز وابسته است. البته از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمام شده پروژه، قیمت تیر آهن است.

سخن آخر

اگر قصد دارید تیر آهن باکیفیت مد نظر خود را برای استفاده در پروژه های خود تهیه کنید می توانید قیمت تیر آهن در کارخانه های مهم ایران مانند: قیمت روز آهن اهواز، قیمت تیر آهن بناب و قیمت تیر آهن کرمانشاه را با هم مقایسه کنید و ببینید که کدام کارخانه می تواند بهترین نوع تیر آهن را در اختیار شما بگذارد. برای دریافت قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد و قیمت آهن می توانید به وب سایت فروشگاه آهن آلات شهر آهن مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های  ۰۹۱۹۰۱۸۷۱۰۷ و ۰۹۱۲۲۹۵۵۰۴۴ تماس بگیرید. 

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق