تفاوت میلگرد ساده و آجدار؛ مزایا و معایب هرکدام

همه افراد تقریبا برای یکبار هم که شده میلگرد را دیده‌اند. اگر تا به حال از کنار ساختمان‌های نیمه‌کاره و در حال ساخت رد شده باشید، بدون شک میلگردها را خواهیم دید.میلگردها دو نوع هستند؛ میلگرد ساده و میلگرد آجدار. افراد فعال در حوزه آهن آلات، تفاوت میلگرد ساده و آجدار را می‌دانند، اما خیلی از افراد ممکن است اصلا نتوانند این دو نوع میلگرد را از هم تشخیص دهند. برای همین منظور ما در این مقاله تصمیم گرفتیم که به ویژگی‌ها و تفاوت میلگرد ساده و آجدار بپردازیم و تفاوت هرکدام را بیان کنیم. اگر در این مورد چیزی نمی‌دانید، تا انتهای این مقاله با ما باشید. همچنین اگر سوالی در رابطه با وزن میلگرد دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

تفاوت میلگرد ساده و آجدار

همان‌طور که می‌دانید، میلگردها یکی از مقاطع فولادی مهم و مورد نیاز برای ساختمان‌سازی هستند. از میلگردها برای بالابردن مقاومت کششی ساختمان استفاده می‌شود. البته این نکته را هم اضافه کنیم که میلگردها در صنایع مختلف هم دارای کاربرد هستند. در یک دسته‌بندی، میلگردها را می‌توان به دو نوع میلگرد ساده و میلگرد آجدار تقسیم کرد.
میلگردهای ساده از روی شکل ظاهری کاملا مشخص هستند؛ این نوع میلگردها بدون آج و کاملا ساده هستند و از آن‌ها معمولا در صنایع استفاده می‌شود. البته میلگرد ساده در ساختمان‌سازی هم به منظور بالابردن مقاومت افزایش بتن استفاده می‌شود. طول میلگرد ساده، معمولا 6 یا 12 متر است و در قطرهای 6 تا 200 میلی متر تولید می‌شود.
در مقابل تمامی این‌ها، میلگردهای آجدار به صورت مارپیچ، دوکی شکل یا مرکب هستند که روی سطح آن‌ها می‌توان برجستگی‌هایی را مشاهده کرد. انواع میلگرد a2، میلگرد a3 و میلگرد a4 در دسته بندی میلگردهای آجدار هستند که برای ساختمان‌سازی کاربرد دارند.
در یک دسته‌بندی کلی، میلگرد ساده و آجدار از لحاظ شکل ظاهری، کاربرد، سایز، قیمت و ... تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارند؛ شاید خیلی از افراد از نظر شکل ظاهری بتوانند این دو نوع میلگرد را تشخیص دهند اما در مورد سایز، کاربرد و ویژگی‌های آن‌ها اطلاعاتی نداشته باشند.

تفاوت میلگرد ساده و آجدار 

تفاوت میلگرد ساده و آجدار در سایز

میلگردها سایز و وزن‌های مختلفی دارند. یک نکته واحد در مورد میلگردها این است که این مقاطع فولادی، بر اساس استاندارد جهانی تعریف شده تولید و وارد بازار می شوند. یکی از مهمترین مواردی که باعث تفاوت میلگرد ساده و آجدار می‌شود؛ تفاوت در سایز هرکدام است.
انواع میلگرد آجدار در دو نوع کلاف و شاخه و با سایز های 5.5 الی 40 میلی متر تولید می‌شوند؛ در حالی که میلگردهای ساده هم در دو نوع کلاف و شاخه هستند ولی سایزهای آن‌ها 5.5 الی 20 میلی متر است با کاربرد های ساختمانی و صنعتی.

شما عزیزان می توانید برای مشاهده قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به صفحه اختصاصی که برای این مجموعه از محصولات در سایت شهرآهن درنظر گرفته شده است مراجعه نمایید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع میلگرد ذوب آهن اصفهان با کارشناسان شهرآهن تماس بگیرید.

تفاوت میلگرد ساده و آجدار از لحاظ روش تولید

شمش ماده اولیه تولید مقاطع فولادی است. برای تولید میلگرد ساده در مراحل اولیه، باید شمش‌های مورد نظر را با جک هیدرولیکی به کوره هایی با حرارت 1100 درجه سانتی گراد، وارد کنند. سپس با جریانی آبی که دمای بالا دارند، برای نورد آماده می‌شوند و زمانی که دمای شمش به مقدار بالا رسید، برای خط تولید ارسال خواهند شد.
در مرحله بعدی باید شمش‌ها به حالت پختگی برسند و زمانی که این اتفاق افتاد، روی رول ها قرار گرفته و روانه تولید می‌گردند.
برای تولید میلگرد آجدار هم تقریبا همین مراحل طی می‌شود؛ با این تفاوت که یک مرحله اضافه‌تر به نام مراحل شکل‌دهی میلگرد در این فرآیند وجود دارد. در این مرحله؛ از قالب هایی به جهت آجدار کردن میلگرد آجدار استفاده می شود.

تفاوت میلگرد ساده و آجدار از لحاظ روش تولید 

البته میلگرد ساده و آجدار در پارامترهای دیگر هم با هم متفاوت هستند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تفاوت بر اساس شکل ظاهری: میلگرد ساده به صورت ساده بدون هیچگونه آجی است؛ در حالی است که روی سطح میلگرد آجدار ، برجستگی‌هایی دیده می‌شود که کاملا با دست قابل تشخیص است. شما در یک نگاه بر اساس شکل ظاهری می‌توانید متوجه تفاوت میلگرد ساده و آجدار شوید.
  • تفاوت بر اساس کاربرد: میلگرد ساده بیشتر کاربرد صنعتی دارد و در صنایع خاصی استفاده می‌شود؛ این در حالی است که میلگرد آجدار را می‌توان در ساختمان‌سازی استفاده کرد.
  • تفاوت بر اساس قیمت میلگرد: یکی دیگر از پارامترهایی که باعث تفاوت میلگرد ساده و آجدار می‌شود؛ قیمت است. قیمت مقاطع فولادی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و قیمت میلگرد ساده و اجدار با هم متفاوت است.

میلگرد ساده و آجدار از لحاظ قیمت هم با هم متفاوتند. در قیمت نهایی میلگرد، فاکتورهای مختلفی مانند شرایط اقتصادی، سیاسی، نرخ ارز، نوسانات بازار آهن و میزان تقاضا تاثیرگذار است. ولی صرف نظر از تمامی این فاکتورها، در حالت عادی، قیمت میلگرد آجدار از میلگرد ساده بیشتر است.
شما می‌توانید با مراجعه به سایت شهر آهن از قیمت لحظه‌ای تمامی مقاطع فولادی و همچنین قیمت میلگرد ساده و آجدار کارخانه های مختلف مطلع شوید. از آنجایی که قیمت میلگرد و سایر مقاطع به دلیل نوسانات دائما در حال تغییرات است؛ برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای بهترین کار مراجعه به سایت شهرآهن است. برای مشاهده قیمت میلگرد ۱۶ شهرکرد و خرید این محصول کاربردی به لینک قرار داده شده مراجعه کنید.