مراحل تولید لوله مانیسمان

پروسه توليد لوله مانيسمان طولانی و پر پيچ و خم است. به طور کلی فرآيند توليد اين محصول شامل مراحل زير است:

 1. برش قطعات فولادی
 2. تحت حرارت قرار دادن و گرمادهی شمش های فولاد
 3. تغيير فرم شمش فولادی به صورت استوانه ای و گرد کردن
 4. توليد استوانه تو خالی با شليک سمبه
 5. تاب گیری استوانه های توليد شده در مرحله قبل
 6. جدا کردن سمبه توسط جک
 7. کشش گرم لوله فولادی توليد شده
 8. خنک کردن لوله
 9. تبديل لوله ها به سايز مورد نظر توسط برش دادن لوله های توليدی
 10. اسیدشویی جداره داخلی و خارجی لوله
 11. ماشین کاری لوله و پليسه زدايی
 12. پولیش کاری سطح لوله
 13. رنگ کردن لوله در مواقع خاص
 14. بسته بندی نهايی محصولات در پک های 6 وجهی
 15. کشش سرد برای لوله های با سايز کم
 16. آنيل لوله

 مراحل تولید لوله مانیسمان

روش تولید لوله بدون درز (مانیسمان)

نخستين لوله بدون درز يا مانيسمان در آلمان و توسط روش اکسترودينگ ساخته و توليد شده است. اکسترودينگ به معنای تحت فشار قرار دادن قطعات استوانه ای فولادی و تبديل استوانه تو پر به لوله ميان تهی است. نوع فولاد به کار گرفته شده در توليد مانيسمان بسيار مهم است و کيفيت لوله حاصل را تحت تاثير قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با لوله مانیسمان و اطلاع از قیمت میلگرد امروز  با مقالات شهرآهن و کارشناسان ما در ارتباط باشید. 


مراحل تولید لوله مانیسمان از یک شمش فولادی

برای توليد لوله های مانيسمان از فولاد، قطعات استوانه ای شکل مورد نياز است. برای تغيير شکل قطعات فولادی اوليه به شکل استوانه، ابتدا بايد فولاد در کوره های القايی الکتريکی حرارت ديده و سرخ شود. ميزان حرارت به کار گرفته شده در اين مرحله بين 1250 تا 1300 متغير است و سايز لوله، عامل تعيين کننده ميزان دقيق دما خواهد بود. در اين مرحله با استفاده از غلتک های مخصوص فرآيند تغيير شکل فولاد انجام شده و فرم مطلوب حاصل می گردد. ادامه پروسه توليد لوله بدون درز با استفاده از شليک سمبه دنبال می شود. يعنی سمبه که ميله ای فولادي ونوک تيز است، با سرعت بالا و حرکت چرخشی به سمت مرکز استوانه شليک می شود. سمبه مانند يک فشنگ عمل کرده و کل طول استوانه را طی می کند. با خروج سمبه از انتهای استوانه، طول آن افزايش يافته و يک استوانه ميان تهي به دست می آيد. سمبه ها دارای ابعاد متفاوت هستند و طول آنها بين 6 تا 12 متر متغير است. تاب حاصل از مرحله شليک سمبه، با استفاده از غلتک های مدور به طور همزمان، گرفته می شود. يعنی شليک سمبه و تاب گيری از لوله به طور موازی و در آن واحد انجام می شود. سپس ميله سمبه از داخل لوله حاصل شده که بسيار ضخيم است خارج می شود. اين عمل با استفاده از جک های مخصوص صورت می گيرد. لوله حاصل در اين مرحله طولی بين 2 تا 3 متر خواهد داشت. برای ورود به مرحله بعد توليد، لوله آب پاشی می شود تا دمای آن اندکی کاهش يابد. برای دست يافتن به لوله با طول مورد انتظار، بايد دو سر لوله با استفاده از فک قفل شود.

روش تولید لوله بدون درز (مانیسمان)

سپس با استفاده از ابزاری به نام بوش، و عبور دادن آن از داخل لوله، تغيير سايز حاصل می شود. يعنی طول افزايش، ضخامت کاهش و سايز لوله کاسته می شود اما وزن کل بدون تغيير باقی می ماند. فرآيند اصلی توليد با خنک کردن لوله توسط آب پاشی به پايان می رسد و در ادامه طول لوله های توليدی متناسب با سفارش دريافتی برش زده می شود. با اسيدشويی بخش بيرونی و درونی لوله، ضايعات حاصل از فرآيند توليد حذف می شوند. سر و ته لوله های توليد شده تحت ماشين کاری قرار گرفته و پليسه های موجود زدوده می گردند. محصولات توليدی توسط برخی از برندها در اين مرحله تکميل شده محسوب می شوند. اما برندهای برتر، سطح لوله را پوليش کاری کرده و در صورت نياز رنگ می کنند. با بسته بندی محصولات توليد شده در قالب پک های مختلف و به تعداد درخواستی مشتری، کار به اتمام می رسد. لازم به ذکر است که برای مشخص کردن تعداد لوله مانيسمان در هر بسته از اعداد 6 وجهی استفاده می شود. چنانچه هدف توليد لوله هايی با ضخامت خيلی کم باشد، بايد کشش سرد در انتهای فرآيند توليد به کار گرفته شود. در اين حالت آخرين فعاليت، تنش زدايی خواهد بود. يعنی لوله مجددا تحت گرمادهی قرار می گيرد و به مرور در معرض هوا سرد می شود.

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مراحل تولید لوله مانیسمان با کارشناسان ما تماس گرفته و ضمن دریافت مشاوره رایگان خریدی مطمئن را با تیم تخصصی شهرآهن تجربه کنید، همچنین اگر قصد خرید لوله مناسب و اقتصادی دارید، قیمت لوله درزدار در مقایسه با لوله مانیسمان مناسب تر است، پس می توانید این لوله را در لیست خرید خود قرار دهید ولی توجه داشته باشید که با توجه به مزایا و کاربردهای بیشتر لوله مانیسمان، قیمت بیشتری نسبت به لوله درزدار دارد.