نحوه محاسبه وزن آهن آلات

نحوه محاسبه وزن آهن آلات وزن آهن آلات برحسب کیلوگرم بر متر با ۷.۸۶ کیلوگرم بر دسی متر مربع ، محاسبه می‌شود به عبارتی : با دانستن مساحت و چگالی ( وزن مخصوص ) هر جسمی حدود وزن آن جسم قابل محاسبه است.

فرمول محاسبه وزن ورق آهن

در علم مهندسی و ساختمان، محاسبه وزن ورق آهن یکی از جوانب حیاتی است که به مهندسان و خریداران کمک می‌کند تا بهترین تصمیمات را بگیرند. این محاسبات به چندین نحو در بهبود برنامه‌ریزی پروژه‌ها و استفاده بهینه از منابع مواد کمک می‌کند. یکی از مزایای اصلی محاسبه وزن ورق آهن، ارزیابی دقیق هزینه‌ها است. خریداران می‌توانند با داشتن اطلاعات دقیق در مورد وزن مورد نیاز، تخمین دقیقی از هزینه‌های حمل و نقل را داشته باشند و این به آن ها این امکان را می‌دهد تا هزینه کل پروژه را بهتر پیش‌بینی کنند. برنامه‌ریزی مناسب در زمینه ذخیره‌سازی و حمل و نقل نیز از جمله مزایای دیگر است. با داشتن اطلاعات دقیق در مورد وزن ورق، خریداران می‌توانند بهتر برنامه‌ریزی کنند که چه حجمی از ورق را برای پروژه خود نیاز دارند و چگونه باید فضای ذخیره‌سازی و حمل و نقل را برنامه‌ریزی کنند. با اطلاعات دقیق در مورد وزن ورق، خریداران می توانند بهترین محصولات را انتخاب کنند. این انتخاب‌ها ممکن است بر اساس نیازها و استفاده‌های خاص از جمله انتخاب بین ورق سیاه، گالوانیزه، استیل یا آلومینیوم و... باشد، همچنین محاسبه وزن ورق به مشتریان این امکان را می‌دهد تا در مواجهه با محدودیت‌های وزنی، تصمیم‌های بهتری بگیرند، مثلا در پروژه‌هایی که محدودیت وزنی دارند، محاسبه وزن کمک می‌کند تا محصولات بهینه با استفاده از وزن مجاز انتخاب شوند. در نهایت محاسبه وزن ورق آهن به خریداران کمک می‌کند تا با اطمینان بهتری از کیفیت محصولات و همچنین تایید انطباق آن ها با استانداردها و مشخصات مورد نظر خود باشند.

برای محاسبه وزن ورق آهن با استفاده از فرمولی که ارائه داده‌اید، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

دریافت ابعاد ورق: طول ورق (به واحد متر)، عرض ورق (به واحد متر) و ضخامت ورق (به واحد میلی‌متر)

شناخت چگالی آهن: چگالی آهن معمولا برابر با 7.86 گرم بر سانتی‌متر مکعب است. اگر به دلیل سهولت در محاسبات، از 8 نیز می توانید استفاده کنید.

استفاده از فرمول محاسبه:

طول ورق (متر) * عرض ورق (متر) * ضخامت ورق (میلی‌متر) * چگالی ورق = وزن ورق (کیلوگرم)

توجه داشته باشید که این محاسبات تقریبی هستند و در شرایط واقعی ممکن است با اختلافات کوچکی روبه‌رو شوید.

فرمول محاسبه وزن آهن آلات

وزن مخصوص آهن

به عنوان مثال: محاسبه‌ وزن ورق ، پلیت یا تسمه: برحسب سانتی متر : وزن =1000 ÷ ( ۷.۸۶ × ضخامت × عرض × طول ) بر حسب چند متغیر : وزن = ۷.۸۶ × ضخامت ( میلیمتر ) × عرض ( متر ) × طول ( متر )

محاسبه وزن میلگرد: برحسب سانتی متر : 1000 ÷ ( 7.86 × 3.14 × شعاع × شعاع × طول ) روش دوم : قطر × قطر ( برحسب میلیمتر ) تقسیم بر 162  و جواب را در طول مورد نظر ضرب کنید.

محاسبه وزن لوله: ۱۰۰۰] ÷ ۷.۸۶  × ۳.۱۴) × ۲) ÷ قطر داخلی - قطر خارجی × (( طول[ روش دوم : فرمول ساده‌تری برای محاسبه‌ی وزن تقریبی لوله‌ی آهنی ۶ متری میباشد که برابر است با ۱۴۷ × قطر خارجی لوله × ضخامت نکته 4 : در تمام فرمولهای اصلی فوق مقیاس محاسبه سانتی متر است و اگر جایی بخواهیم ابعادی را میلیمتر وارد کنیم باید تمامی ابعاد تبدیل به میلیمتر بشوند و در فرمول جایگزین شوند و در آخر به جای تقسیم بر ۱۰۰۰ بر ۱۰۰۰۰۰۰ تقسیم شوند. نکته 5 : این محاسبات برای آهن آلات است. می‌توانیم برای استیل با چگالی ۷.۸۴ و برای آلومینیوم با چگالی ۲.۷ همین محاسبات را با جایگزینی این اعداد با ۷.۸۶ که چگالی آهن است٬ همین محاسبات را بسازیم.

همین‌طور هر ماده‌ی دیگری که چگالی آن در دست باشد. برای راحتی بیشتر شما، ما در سایت شهر آهن

جدول وزن آهن آلات

جداولی کاربردی از وزن آهن‌آلات موجود در صنعت آهن و فولاد را تهیه کرده‌ایم که در بخش وزن آهن آلات  آمده  است. به طور طبیعی این وزن‌ها محاسباتی هستند و در فرآیند تولید با وزن‌هایی متفاوت با آن‌ها روبرو خواهیم بود که ناشی از تنظیم نبودن دستگاه‌ها و یا یکسان نبودن چگالی سنگ آهن‌های استفاده شده و همین‌طور کم و زیاد شدن طول و یا ضخامت‌ها هستند. ولی نمایی کلی را به ما می‌دهند که چطور وزن حدودی محموله‌ی خود را محاسبه کنیم. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی ظرفیت و مشخصات ماشین‌های حمل بار می‌توانید به صفحه‌ی مربوطه مراجعه فرمایید. همچنین برای کسب آگاهی بیشتر به صفحه قیمت آهن، قیمت میلگرد، میلگرد، قیمت تیرآهن، قیمت شمش فولادی مراجعه فرمایید.