تحلیل بازار میلگرد , علت نوسان قیمت آهن

مشاهده میشود که طی چند روز اخیر برخی از مبادی حوزه نورد، همچنانکه در پروسه افزایش قیمت های بازار در خصوص شتاب دادن به این جریان پیش قدم بودند؛ همزمان با فروکش نمودن تقاضا و آرام شدن مجدد بازار و عقب‌نشینی خریداران و تخلیه صف خرید؛ به سرعت اقدام به کاهش قیمت ها نموده اند. کارشناسان شهرآهن در خصوص واکاوی چرایی این رفتار به برخی از نکات اشاره خواهند نمود.

1- نگاهی به الگوی رفتاری بازار داخلی

تجربه نشان داده که رفتار بازار در مواجه با هجوم تقاضا و قیمت ها از یک جریان سینوسی یا نوسانی تقریبا مشخص پیروی مینماید، بدین صورت که همزمان با هجوم تقاضا، قیمت های بازار هم با شیب تند افزایشی میشود و این پروسه تا تخلیه تقاضای هیجانی ادامه پیدا کرده و مجددا بازار وارد پروسه کاهشی شده تا به کف برسد و از طرفی در پروسه کاهشی، تقاضا مجددا، به امید کاهش بیشتر در پشت صف خرید تجمع میکند تا به واسطه بروز یک سیگنال مثبت اثرگذار بر بازار روند مجددا معکوس شده و تقاضای پشت صف بصورت هیجانی به بازار هجوم می‌آورد و این چرخه بطور مداوم در بازار داخلی فولاد تکرار می گردد.
همانطوری که پیش تر و طی چند روز اخیر ، سمت عرضه پس از کاهش سرعتی قیمتها تنها طی دو روز و رساندن قیمتها به نرخ‌هایی نزدیک به نرخهای منطقی بازار متناسب با نرخ شمش معاملاتی بورس کالا؛ اقداماتی را برای تامین موجودی مواد اولیه از سمت بورس کالا و برخی فروشندگان شمش انجام داد؛ اما در گامی دیگر و در اقدامی هماهنگ و درون صنفی؛ برخی تلاش‌ها طی روز گذشته، به جهت تحریک مجدد بازار دیده شد تا بدین وسیله تقاضای بازار را مجددا به تحرک وادارد.
اینکه برندگان یا بازندگان این بازی را چه کسانی تشکیل میدهند، کاملا بستگی به میزان بینش، چالاکی، جسارت و میدان دید بازیگران آن دارد. اما کلا بنظر میرسد که در مداری قرار گرفته ایم که قواعد بازی آن چندان جوانمردانه و اخلاقی نیست ! در واقع بنظر میرسد که سیاست بزن و درو در این شرایط فعلی، کوتاه ترین مسیر برای بقای برخی به بهای خسران برخی دیگر باشد.

علت نوسان قیمت شمش آهن در ایران

2- حرکت در جهت منافع واحد تولیدی در مواجه با شناخت کامل الگوی رفتاری بازار

تولیدکنندگان بخش خصوصی به دلیل ماهیت وجودی آنها، طبیعتا از چالاکی بالایی در بازار برخوردار هستند و همچنین به الگوی رفتاری بازار داخلی هم آشنا بوده و اشراف کامل دارند؛ لذا در پروسه های هیجانی و افزایشی بازار تلاش میکنند تا از این وضعیت به وجود آمده در بازه های زمانی کوتاه بهترین استفاده را در جهت منافع واحد تولیدی خود کسب نموده و بیشترین بهره‌برداری را از این هیجان به وجود آمده به دست آورند، لذا طبیعتا اقدام به افزایش سرعتی قیمتها در بازه زمانی کوتاه هیجان حاکم بر بازار میکنند و در واقع چاشنی هیجان تقاضا که عامل اصلی محرک بازار و تقاضا دیده میشود، بهترین فرصت مناسب برای بهره‌برداری و فروش محصول این مبادی محسوب می گردد.

این مبادی در مواقع آرامش بازار و در قیمتهای کف؛ اقدام به خرید شمش فولادی و تامین مواد اولیه خود می نمایند و از طرفی به خوبی میدانند که در پروسه کاهشی بازار و در فاز رکود و عقب‌نشینی تقاضا، خروجی یا فروش محصول آنها اندک خواهد بود و لذا منتظر فراهم شدن شرایط مناسب برای تغییر فاز می مانند؛ از طرفی جدیدا به این نتیجه رسیده اند که فرسایشی شدن پروسه کاهشی در مواجه با مقاومت تقاضا، نفع آنچنانی برای آنها نداشته و فقط اتلاف زمان برای آنها محسوب خواهد شد؛ لذا همانطوریکه دیده میشود اخیرا در فاز کاهشی بازار، تلاش میکنند تا با خرید زمان و جلوگیری از اتلاف وقت، به سرعت بازار را به کف نزدیک و پس از مساعد شدن شرایط، جهت تامین مواد اولیه و خرید شمش اقدام نموده و تا ضمن تامین شمش مورد نیاز خود، بازار را با تسریع در رساندن به کف و نقطه سربه سر، آماده صعود مجدد نمایند .

البته این یک دیدگاه کلی است و بطوریکه دیده میشود، موضوعاتی همچون نوسانات هیجانی ارز، به شدت بر بازارهای کالایی اثرگذار بوده و گاهی این پروسه را با تغییراتی توام خواهد ساخت که در بازار کنونی ایران ظاهرا و فعلا گریز ناپذیر دیده میشود .بازیگران در صحنه میبایست به این نکته توجه داشته باشند که شکل‌گیری سیکل های فراز و فرود و پر شدن صف در انتظار مشتری به امید کاهش بیشتر قیمتها؛ مستلزم گذر زمان است و اقدام شتابزده اکثر اوقات انتظار نوسان گیر بازار را برآورده نخواهد کرد.

شما می توانید آخرین و به روز ترین قیمت تیر آهن، میلگرد، ورق و قوطی پروفیل را در سایت شهر آهن مشاهده کنید و برای آشنایی با نحوه صادرات آن ها به یه صفحه صادرات آهن آلات شهر آهن مراجعه فرمایید

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل