میلگرد , قیمت میلگرد

انواع میلگرد موجود در بازار، سبب شده است خرید میلگرد با چالش هایی رو به رو گردد. از این رو میلگرد به عنوان پرفروش ترین و اساسی ترین محصول فولادی مورد نیاز برای احداث ساختمان، اهمیت بسیار بالایی در شناخت ، آشنایی و آگاهی از نکات خرید آن دارد. از این رو کارشناسان شهرآهن به این مهم می پردازند.

میلگردها بر اساس مقدار مقاومت در برابر نیروی کششی دسته بندی می گردند. که اصطلاحاً مقاومت مشخصه فولاد گفته می شود. بر اساس مقاومت مشخصه فولاد ، میلگردها در سه نوع میلگرد ساده، میلگرد آجدار و میلگرد کلاف در بازار موجود هستند. اولین مشخصه و تفاوت میلگردها در سایز آنها می باشد که در همان قطر آنهاست. این میلگردها دارای انواع خاصی از جمله اروپایی ، فولاد کربن ، اپوکسی پوشش داده شده ، گالوانیزه و فولاد ضد زنگ می باشد .

 

 بیشتر بخوانید :

راهنمای خرید میلگرد

میلگرد , ابعاد میلگرد

1- میلگرد آجدار
میلگردهای آجدار دارای سطح آجی شکل هستند، مقاومت فشاری و کششی آن نیز 32 کیلوگرم بر میلی متر مربع می باشد که غالباً در ساختمان به منظور مقاوم سازی بتن ، فونداسیون و ... مورد استفاده قرار می گیرند. سطح مقطع میلگرد آجدار، دارای شیارهای دنده ای یا افقی است که سبب افزایش مقاومت آن نسبت به میلگرد ساده می شود. شیارهای موجود در آن، از سرخوردن و لغزش بتن جلوگیری می کند به همین دلیل در بتن جهت افزایش مقاومت استفاده می گردد.

2- میلگرد ساده ( بدون آج )
میلگرد ساده همان طور که از نامش پیداست، سطحی صاف و بدون شیار دارند و غالباً در مکان هایی که احتمال خوردگی و تغییر شکل وجود دارد مانند نما و شفت های صنعتی کاربرد دارند. میلگردهای ساده دارای مقاومت فشاری و کششی 23 کیلوگرم بر میلی متر مربع می باشد ، از مصارف این نوع میلگرد در صنعت قالب سازی ، بولت ها ، پیچ ها ، محصولات و تجهیزات قالب بندی وهمچنین نما مورد استفاده قرار می گیرد .

نکته : میلگردهایی با قطر کمتر از 6 میلی متر را مفتول می نامند و غالباً به صورت کلاف موجود می باشند. اما میلگردهای مورد استفاده در آرماتوربندی، میلگردهای بالاتر از 6 میلی متر هستند.

میلگردها در سایزهای 1.5 ( سیم آرماتور ) ، 2.5 ( سیم نجاری ) ، 4 ( مفتول ) ، 6 (میلگرد حرارتی ) ، 6.5 ( میلگرد حرارتی ) ، 8 ، 10 ( بیشتر برای خاموت ) ، 12 ، 14 ، 16 و ... تولید می شوند. 

 

استاندار میلگرد

استاندارد میلگرد رایج در بازار، A2 و A3 می باشد که تفاوت این استانداردها در مقاومت تنشی و کششی آنها می باشد. در حال حاضر، بسیاری از تقاضاهای بازار به دلیل نبود شناخت کافی ،

میلگرد A3

می باشد ولی بر اساس کاربرد مورد نظر، می تواند A2 نیز باشد . چه بسا در بسیاری از موارد و سایزهای خاص،

میلگرد A2

بهترین انتخاب باشد. سایزهای میلگردهای موجود در بازار بین 5.5 تا 40 میلی متر است. البته سایزهای بالاتر نیز بسته به نیاز و درخواست مشتری، تولید و عرضه می گردد. بهترین انتخاب برای سایزهای 8 تا 12 ، میلگرد A2 می باشد چون انعطاف پذیرتر است و غالباً جهت خم کاری و

خاموت

مورد استفاده قرار می گیرد. ولی برای سایزهای 12 به بالا ، میلگرد A3 خریداری می گردد. ولی به طور کلی با توجه به نیاز خریدار و محاسب و طراح پروژه، نوع میلگرد و مقاومت آن تعیین می گردد.

 

حتماً بخوانید :

تفاوت میلگرد آجدار A2 و A3

میلگرد , استاندارد میلگرد

انواع میلگرد بر اساس استاندارد و آنالیز مرسوم بازارآهن

1- میلگرد ساده (A1)

2- میلگرد نرم (A2)

3- میلگرد نیمه سخت (A3)

4- میلگرد سخت (A4)

انواع میلگرد بر اساس استاندارد و آنالیز مهندسی

1- میلگرد ساده 240 ( ساده )

2- میگرد آجدار 340 ( آجدار مارپیچ )

3- میلگرد آجدار 400 ( آجدار جناقی )

4- میلگرد آجدار 500 ( آجدار مرکب )

نکته آخر : میلگردها از نوع A1 تا A4 همگی دارای یک وزن می باشند اما مقاومت و سختی میلگرد A4 از همه بیشتر و شکنندگی آن کمتر می باشد.


وزن میلگرد

وزن میلگرد یکی از عوامل مهم در خرید میلگرد می باشد. باتوجه به آنالیز، آلیاژ مورد استفاده و شرایط تولید، وزن میلگرد هر کارخانه تفاوت اندکی با یکدیگر دارند. که براساس نیاز باید به آنها توجه نمود.

وزن میلگرد , جدول وزن میلگرد

 

نگهداری، انبار و نکاتی که باید بدانیم

میلگرد , میلگرد آجدار , راهنمای خرید میلگرد

میلگردهای فولادی باید با هدف جلوگیری از اکسید شدن فلز آهن و کم‌تر شدن قطر مؤثر میلگرد فولادی ، در فضایی خشک و سر پوشیده نگهداری شوند. پیش از مصرف، سطح فلز را از زنگ زدگی پاک کنید، این عمل توسط برس زدن یا پاک کردن مکانیکی انجام می‌شود. بنابراین چسبندگی بتن و فولاد حفظ خواهد شد. روش سند بلاست نیز به منظور زنگ زدایی میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرار دادن میلگرد در ارتفاع موجب ممانعت از رطوبت زدگی میلگرد خواهد شد. محل انبار نیز بایستی برای جلوگیری از زنگ زدگی تمیز باشد. در حمل و انبار میلگردها باید دقت لازم صورت گیرد تا میلگرد دچار خم شدگی نشود.
میلگردها جهت ارسال بسته بندی می گردند. به هر بسته میلگرد اصطلاحاً بندیل گفته می شود که میزان ظرفیت آن در کارخانجات مختلف متفاوت است و معمولاً بین 2 تا 5/5 تن است. نکته حائز اهمیت در سفارش میلگرد و بارگیری آن، این است که خریداران باید در نظر داشته باشند، در صورتی که سفارش خریداران خرد باشد و به ناچار از انبار تهیه و بارگیری گردد، هزینه تمام شده آن بیشتر از کارخانه خواهد بود زیرا هزینه های انبارداری و کرایه حمل به آن تعلق می گیرد. از این رو مسافت و نزدیکی انبار، در قیمت میلگرد بسیار حائز اهمیت است.

 

انواع میلگرد ساختمانی و کاربرد آنها

انواع میلگرد , کاربرد میلگرد
میلگردها غالباً در بتن و فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد و اساس پی هر ساختمان می باشد. از این رو انواع میلگردها را در بتن و پی ریزی یک ساختمان مورد بررسی قرار می دهیم.

  • میلگرد راستا: جهت بالا بردن مقاومت کششی بتن
  • خاموت: جهت ممانعت از بیرون زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و ممانعت از گسترش ترک
  • سنجاقک: به منظور تقویت مقاومت برشی خاموت ها و اتصال کامل میان میل گردهای طولی و خاموت
  • خرک : به منظور قرار دادن دو شبکه‌ی متوالی افقی با فاصله‌ی مشخص درون قالب
  • رکابی : به منظور در راستا حفظ کردن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن ریزی دیوارها
  • میلگرد ادکا : به منظور تحمل لنگرهای منفی در تکیه گاه های تیر و برای تحمل نیروهای برشی

 

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد , میلگرد , میلگرد اصفهان

قیمت میلگرد تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی قرار دارد. قیمت میلگرد و کیفیت میلگرد، مهمترین عوامل در خرید میلگرد هستند. در واقع عرف بازار این است که خریدار به دنبال محصولی با قیمت مناسب می گردد. کیفیت نیز عامل تعیین کننده در خرید متقاضیان است. با این حال دریافت مشاوره در بسیاری از موارد می تواند در انتخاب صحیح تر خریداران کمک نماید. در بسیاری موراد

میلگرد اصفهان

یا

میلگرد کاشان

بنابر معروفیت و شناخته شدن در بازار ، نمی تواند بهترین انتخاب متقاضی باشد هرچند که کیفیت عالی محصولات فولادی این کارخانه ها بر کسی پوشیده نیست. با توجه به نیاز، کاربرد و مسافت ، میلگرد کارخانه های دیگر با کیفیت مطلوب و مورد تایید نیز می تواند خرید مناسبی بری افراد باشد ضمن اینکه هزینه های آن ها را بسیار کاهش می دهد. 

همان طور که بیان گردید، کارخانه های تولید کننده میلگرد که معروف ترین آنها

میلگرد ذوب آهن اصفهان

،

میلگرد کویر کاشان

،

میلگرد نیشابور

و

روهینا دزفول

هستند، در قیمت تمام شده میلگردهای موجود در بازار آهن، تاثیر بسزایی دارند. کارخانه های نام برده شده، به دلیل کیفیت بالا و محبوبیت در بازار و پرتقاضا بودن، طبیعتاً دارای قیمت بالاتری هستند و به طور کلی تعیین کننده نرخ پیشنهادی قیمت میلگرد در بازار می باشند. 

این در حالی است که کارخانه های مانند کارخانه

هیربد زرندیه

،

پرشین

و

تاکستان

که از کیفیت خوب و قیمت مناسب تری نیز برخوردار هستند به دلیل کمتر شناخته شدن در بازار، تقاضای کمتری دارند . این کارخانه ها به دلیل رقابت در بازار و افزایش میزان فروش خود، قیمت ها را رقابتی اعلام می نمایند و دائماً در حال تغییر قیمت های خود می باشد. نکته مهمی که خریداران باید به آن دقت نمایند، این است که چنین کارخانه هایی، از لحاظ کیفیت، کمتر از کارخانه های ذوب آهن و کاشان نیستند فقط قیمت پایین تری اعلام می نمایند تا بازار بیشتری داشته باشند و همین امر موجب کاهش هزینه های خریدار و صرفه جویی به میزان زیادی می گردد.
در مقابل کارخانجات زیادی وجود دارند که قیمت های بسیار پایین تری نیز دارند ولی به همان اندازه کیفیت آنها نیز پایین بوده و نمی تواند نیاز هر مشتری را برآورده سازد. در این میان توصیه ما به شما خریداران گرامی، دریافت مشاوره و بیان کاربرد و کیفیت مورد نظر خود است. شما می توانید با مراجعه به صفحه قیمت میلگرد، قیمت روز میلگرد کارخانجات مختلف را مشاهده نمایید و از طریق کارشناسان شهرآهن پس از دریافت مشاوره تخصصی، سفارش خود را ثبت نمایید.

 

تهیه و تنظیم : مهندس پویان قربانی

 

نوشتن دیدگاه