02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای از اشکال خاص ورق های گالوانیزه است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که ورق گالوانیزه ذوزنقه ای از لحاظ مقاومت و استحکام نسبت به کرکره سینوسی متفاوت هستند. در این محصولات، موج های مربعی شکلی در عرض ورق به چشم می خورد. علاوه بر این، هیچ محدودیتی در اندازه ورق های گالوانیزه ذوزنقه رنگی یا معمولی وجود ندارد و مشتری هر ابعادی را که بخواهد، می تواند سفارش دهد.

در ادامه با ویژگی های انواع ورق ذوزنقه آشنا می شوید.

کاربردهای ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

از جمله کاربردهای این محصول می‌توان به استفاده از آن در سوله های صنعتی و سقف های شیروانی اشاره نمود. علاوه بر این، به عنوان حصار ساختمان نیز استفاده می شوند. قیمت هر متر مربع از این قطعه با توجه به نوع و جنس آن متفاوت خواهد بود.

ویژگی های خاص محصول

از جمله ویژگی هایی که باعث متمایز شدن ورق گالوانیزه ذوزنقه رنگی یا خام با سایر محصولات مشابه شده است، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • زیبایی
 • ساعت بکارگیری
 • مقاومت در برابر رطوبت و شرایط جوی
 • وزن پایین و مقاومت در برابر زلزله
 • یکپارچگی

موارد زیادی می تواند بر روی خرید ورق گالوانیزه ذوزنقه ای تاثیر بگذارد. معمولا قیمت این قطعات با محصولاتی مانند شادولاین و کرکره سینوسی یکسان است. علاوه بر این، نوع رنگی که برای این محصول به کار رفته است نیز در قیمت آن موثر خواهد بود.

trapezoidal galvanized sheet3

خصوصیات ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

در حالت کلی، این محصولات به دو دسته ورق های رنگی گالوانیزه و ورق های فاقد رنگ گالوانیزه تقسیم بندی می شوند. ورق گالوانیزه ذوزنقه ای جزو محبوب ترین ورق های تولید شده در کارخانجات تولید فولاد محسوب می‌شود. ضخامت این محصولات بسته به سفارش مشتری بین ۰.۳۰ میلی متر تا ۲ میلی متر متغیر است و در عرض های ۱۰۰ الی ۱۲۵ سانتیمتر تولید می شود. این محصولات در دو گروه رنگی و بدون رنگ به بازار عرضه می‌گردند.

خرید ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

قبل از هر اقدامی باید دقت کنید که ورق گالوانیزه ذوزنقه رنگی را از مراکز فروش معتبر تهیه نمایید و قبل از خرید با یک کارشناس مجرب مشورت کنید. یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید این محصول باید در نظر داشته باشید، رنگ آن است. دقت نمایید که رنگ ورق کاملاً یکدست و بدون خوردگی باشد.

فرایند شکل دهی انواع ورق ذوزنقه

برای تولید ورق گالوانیزه ذوزنقه ای در شکل های پیچیده معمولا چندین فرآیند روی آن ها انجام می‌شود. این فرآیند ها شامل عملیاتی مانند کشش عمیق، خمش و کشیدگی می شود. امروزه از ورق های گالوانیزه گرم در طیف گسترده‌ای از صنایع مختلف استفاده می‌شود، چرا که مقاومت آن ها در برابر خوردگی بسیار بالا است. از آنجا که این محصولات تحت فرایندهای کششی و خمشی قرار می گیرند، بنابراین میزان مقاومت کششی پوشش خارجی آن نیز بسیار مهم خواهد بود.

trapezoidal galvanized sheet2

خواص مکانیکی انواع ورق ذوزنقه

برای آزمایش کردن خواص مکانیکی ورق گالوانیزه ذوزنقه رنگی می توان از آزمایش کشش تک محوری استفاده کرد. این آزمایش یک تست بسیار ساده است که میزان شکل پذیری محصول را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم برآورد می کند.
نتایج دیگری که از این آزمایش به دست می‌آیند عبارت اند از:

 1. ضریب حساسیت به نرخ کرنش
 2. ازدیاد طول یکنواخت
 3. استحکام تسلیم
 4. نسبت کرنش نوسان
 5. ازدیاد طول کل
 6. استحکام کششی

این آزمایش در استانداردهای DIN و ASTM مورد تایید قرار گرفته است و می‌توان برای به دست آوردن پارامترهای فوق، از این تست ساده استفاده نمود. برخی از شرکت‌ها نیز به منظور تولید مقادیر کم با میزان خطای پایین، از دستگاه های کششی اتوماتیک و روش های محاسبه کامپیوتر استفاده می کنند.

آزمایش خمش

آزمایشات خمش به طور کلی شامل دو دسته آزمایش خمش ساده و آزمایش خمش اتساع می شوند.

آزمون خمش ساده

برای جهت برآورد کردن میزان مقاومت خمشی در ورق های نازک می توان از آزمایش خمش ساده استفاده کرد. نحوه انجام این آزمایش به این صورت است که قطعه مورد نظر را با استفاده از دو گیره محکم ثابت نگه می دارند، سپس با استفاده از یک چکش چوبی آن را به داخل یک قالب فشار می دهند. در صورتی که قطعه به میزان ۱۸۰ درجه خم شده و هیچ گونه ترک یا شکستگی روی آن مشاهده نشود، مجدداً آزمون را با استفاده از یک قالب با شعاع کمتر تر تکرار می کنند.
در آزمایش فوق باید نکات زیر را رعایت گردند:

 1. پهنای ورق حداقل ۸ برابر ضخامت آن باشد.
 2. لبه های آن ماشین کاری شده باشند.
 3. طول ورق هم جهت با نورد باشد.

آزمون خمش اتساعی

از این آزمون جهت تست کردن ورق های بسیار نازک استفاده می شود و نسبت شعاع خمش به ضخامت ورق باید بیشتر از ۱۵ باشد. نحوه تست کردن محصول در آزمون فوق به این صورت است که تسمه ای از ورق در قسمت قالب ثابت می‌کند و با استفاده از یک پانچ آن را می کشند. نوک پانچ به صورت یک مخروط است و معیار خم پذیری ورق با توجه به میزان جابجایی پانچ از لحظه تماس تا پیدایش اولین ترک برآورد می شود.

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
8 امتیاز

مطالب مرتبط

هیچ برچسبی مطابقت ندارد

از آخرین مقالات و رویدادهای شهرآهن مطلع شوید

لطفا جاوا اسکریپ را فعال نمایید