ورق رنگی چیست

ورق رنگی به گونه ای از ورق های گالوانیزه  گفته می شود. جنس این ورق ها از نوع گالوانیزه بوده با توجه به نوع استفاده در رنگ های مختلف تولیدی می شود رنگ های ورق رنگی به صورت کوره ای به ورق اضافه می شود. مقدار ضخامت رنگی که به عنوان پوشش روی ورق رنگی اضافه می شود برابر با 35 میکرون است. از ویژگی های ورق رنگی می توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی و شکل پذیری بسیار خوب آن اشاره کرد.از ورق رنگی در صنایع تولید یخچال، فریزر، اجاق گاز و ... کاربرد دارد . اما عمده استفاده از ورق رنگی استفاده از آن به عنوان سقف کاذب، سقف و بدنه ی انبارها و کارگاه ها، بدنه ی کامپیوتر و کابینت های آشپزخانه و .. است در ساخت کانتینر و سردخانه ها به وفور از ورق رنگی استفاده می شود. برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه رنگی فولاد مبارکه، قیمت ورق رنگی اصفهان  و برندهای ورق گالوانیزه رنگی اصفهان بر روی لینک  قیمت ورق رنگی مراجعه کنید. شهرآهن عرضه کننده انواع ورق رنگی چون ورق رنگی شادولاین، ورق کرکره ای و... است. برای مشاهده قیمت ورق شادولاین، قیمت ورق کرکره ای و... سایت شهرآهن، معتبر ترین سایت برای خریداران است که می خواهند به قیمت روز، ورق رنگی بخرند.


 قیمت ورق رنگی چینی

در بازار ایران انواع مختلفی از ورق های گالوانیزه در بازار خرید و فروش می شوند، ورق های گالوانیزه انواع مختلفی دارد که می توان به ورق گالوانیزه طرح دار، ورق گالوانیزه سینوسی، ورق گالوانیزه ذوزنقه ای، ورق رنگی و کرکره ای اشاره کرد. این نوع ورق ها به دلیل دارا بودن ویژگی گالوانیزه به عنوان پوششی برای انواع سقف ها به ویژه سقف سوله ها، خانه های شیروانی دار، بدنه سالن های بزرگ و انبار غلات مورد استفاده قرار میگیرد.


وزن ورق رنگی

وزن ورق رنگی به ابعاد و ضخامت رول بستگی دارد. ضخامت های ورق رنگی همراه با ابعاد آن در جدول زیر ارائه شده است:

ردیف رنگ ورق ضخامت (mm) حالت ابعاد (m) کارخانه قیمت
۱ ورق آبی ۴۸ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۲ ورق نارنجی ۴۸ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۳ ورق قهوه ای ۴۸ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۴ ورق سفید  ۴۸ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۵ ورق قرمز  ۴۸ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۶ ورق سبز ۴۸ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۷ ورق پرتقالی  ۴۸ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۸ ورق قرمز  ۳۰۰۰ ۰.۴۷ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۹ ورق سفال ۸۰۰۴ ۰.۴۷ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۱۰ ورق آبی ۵۰۱۵ ۰.۴۷ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۱۱ ورق سفید ۹۰۱۶ ۰.۴۷ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۱۲ ورق نارنجی ۲۰۰۴ ۰.۴۷ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۱۳ ورق سبز ۶۰۲۴ ۰.۴۷ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۱۴ ورق کرم ۹۰۰۱ ۰.۴۷ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۱۵ ورق قهوه ای سوخته ۸۰۱۷ ۰.۴۷ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۱۶ ورق پرتقالی ۱۰۲۸ ۰.۴۷ رول ۱.۲۵ چین تماس بگیرید
۱۷ ورق سفید ۹۰۱۶ ۰.۲۲ رول ۱ چین تماس بگیرید
۱۸ ورق سفید ۹۰۱۶ ۰.۲۳ رول ۱ چین تماس بگیرید

محاسبه وزن ورق رنگی

محاسبه وزن ورق رنگی با حاصلضرب ضخامت ورق(بر حسب میلی متر) در عرض ورق (بر حسب میلی متر) در طول ورق (بر حسب متر) محاسبه می شود، سپس نتیجه حاصله در جرم وزنی (یعنی 7.8) ضرب شده و عدد حاصله بر 1000 تقسیم می شود.

محاسبه وزن ورق رنگی= طول * عرض * ضخامت *7.8 / 1000

برای اطلاع از وزن رول ورق رنگی می توانید از فرمول بالا وزن آن را محاسبه نمایید. همچنین می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس گرفته و از قیمت روز رول های ورق رنگی آگاهی یابید. ورق رنگی هم بصورت رولی و هم بصورت مترمربع قابل فروش می باشد. وزن ورق رنگی بر اساس متر مربع نیز همانند فرمول ارائه شده در بالا محاسبه می گردد و تنها به جای عرض و طول آن ضرب اعداد 1000*1 قرار میگیرد.

به دلیل نوسانات ارز، جهت اطلاع از قیمت ورق رنگی چین با شماره 66315429 021 تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما به تمام سوالات شما در این خصوص پاسخ خواهند داد.


 انواع ورق رنگی چینی

 در یک دسته بندی کلی پرفروش ترین ورق رنگی چینی را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود: ورق رنگی چینی قرمز، ورق رنگی چینی پرتقالی، ورق گالوانیزه رنگی چینی سفید، ورق گالوانیزه رنگی چینی نارنجی

ورق رنگی چینی عرضه شده در فروشگاه شهر آهن با عرض های ۱۰۰۰ میلی متر تا 1250 میلیمتر در ضخامت ۰٫۱۸ میلی متر عرضه می شود. تمامی ورق های رنگی ساخت چین به صورت به صورت رول وارد می شوند و بیشترین حجم معاملات بازار آهن تهران را به خود اختصاص داده اند. قیمت ورق رنگی چینی نسبت به قیمت ورق های رنگی تولید ایران ارزان تر است . به همین جهت گاهی اوقات میزان فروش ورق رنگی چینی نسبت به محصولات داخلی بیشتر است، اما ورق رنگی داخلی نسبت به ورق رنگی چینی از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. و برای استفاده به صورت طولانی مدت استفاده از ورق گالوانیزه ایرانی بهتر و به صرفه تر خواهد بود.


خرید ورق رنگی چینی

امروزه فروش ورق رنگی چینی در بسیاری از مراکز آهن آلات و فروشگاه ها صورت می گیرد. اما قیمت ورق رنگی چینی و خرید از مراکز معتبر می تواند اعتماد بیشتری برای شما فراهن کند و باعث شود از کیفیت محصولات اطمینان خاطر داشته باشید شهر آهن با ارائه مشاوره رایگان شما را در راستای خرید ورق چینی با قیمت مناسب راهنمایی می نماید. شما می توانید ورق رنگی چینی و سایر آهن آلات مورد نیاز خود را از فروشگاه شهر آهن خریداری نمایید و در کمترین زمان ممکن تحویل بگیرید. سایر محصولات شهر آهن شما می توانید قیمت ورق رنگی ، قیمت ورق سیاه ، قیمت ورق روغنی و سایر آهن آلات همچون میلگرد و تیرآهن را به صورت آنلاین در وب سایت شهر آهن مشاهده نمایید.


ورق گالوانیزه رنگی

ورق های رنگی، ورق های گالوانیزه ای هستند که با یک لایه رنگ کوره ای (الکترواستاتیت) رنگ شده اند. ضخامت رنگ در سطح بالایی ورق ، 20 الی 25 میکرون و سطح پایینی ورق ضخامت 7 الی 15 میکرون رنگ دارند. ورق های رنگی گالوانیزه را در محیط های بسیار خورنده، اسیدی، قلیایی و با رطوبت بالا مورد استفاده قرار می دهند. مزیت رنگ برای ورق های گالوانیزه، پوشش زیبا ، وزن سبک و ایمنی در برابر زلزله، عدم تغییر رنگ و حالت به مرور زمان، یکپارچگی و عدم شکستگی در زمان و مقاومت در برابر خوردگی، زنگ زدگی و پوسیدگی است. ورق های رنگی همچنین شکل پذیر نیز هستند که از طریق دستگاه های خاص و فرمینگ، به اشکال گوناگون همانند سفالی، کرکره ای، شادولاین، ذوزنقه و ... برای سقف های شیروانی مورد استفاده قرار می گیرد.


 فرآیند تولید ورق رنگی

فرآیند تولید ورق رنگی ، عمدتاً به چهار بخش تقسیم می گردد که مختصری آنها را توضیح می دهیم سپس فرآیندی کلی را به صورت مرحله به مرحله بیان می داریم.

 1.آماده سازی ورق رنگی

آماده سازی ورق پایه ورق رنگی، مهمترین مرحله در رنگ کردن ورق های گالوانیزه است. زیرا هرچقدر آماده سازی که شامل چربی زدایی و پاک نمودن سطوح ورق ها است ، به درستی انجام پذیرد، چسبندگی و قابلیت شکل پذیری ورق های رنگی بهتر و مرغوب تر صورت می پذیرد. مهم‌ترین تولیدکنندگان ورق‌های رنگی در هند به جای اندودکاری با فسفات، روی ورق گالوانیزه از تکنولوژی No-Rinse (بدون شست‌وشو) استفاده می‌کنند. اندودکاری در واقع ایجاد یک لایه بسیار نازک طی یک فرآیند شیمیایی بر روی ورق است که سطح اندود شده، فولاد را به لایه رنگ بعدی می چسباند تا مقاومت و ضد خوردگی و فرسایش لایه افزایش پیدا کند. همچنین برای نگهداری یا شست‌وشو و ساختار کاملا یکپارچه، اندودکاری بهتر است و همچنین می‌تواند به تقاضای مصرف‌کنندگان نهایی برای افزایش قابلیت انعطاف‌پذیری ، پاسخ دهد.

2.زیرچسب های ورق رنگی (Primer)

زیرچسب های ورق رنگی که یک لایه پرایمر می باشد را پس از آماده سازی ورق، روی سطح آن می پاشند. زیرچسب ها، انعطاف پذیری ورق رنگی و مقاومت آن را افزایش می دهد. سپس در کوره های پخت، قرار گرفته و خشک می گردند. با توجه به رزین‌های مختلف مانند اپوکسی، پلی‌استر، پلی اورتان و PVC زیرچسب‌های گوناگونی وجود دارد. زیرچسب اپوکسی برای پوشش سقف ‌ها مناسب است، چون رنگدانه کرومات دارد.

3.اندودکاری کرومات

کرومات کردن ورق ها، مهمترین عامل در جلوگیری از خوردگی آنها می باشد. معمولا در یک سیستم دو لایه اندودکاری، شامل یک لایه یا پوشش بیرونی و یک زیرچسب روی سطح فلز آماده شده، به‌کار گرفته می‌شود. در گذشته اکثرا زیرچسب‌های اندودکاری کلاف، ترکیبات کرومیوم مانند استرونیتوم و کرومات روی بودند تا مقاومت ضدخوردگی لازم محصول نهایی بدست آید.

4.پوشش بیرونی ورق رنگی

پوشش بیرونی که همان رنگ اصلی ورق ها می باشد با ضخامت معین، پس از زیرچسب ها قرار می گیرند و در کوره پخته می شوند. لایه رویی شامل ترکیبی از رنگدانه‌های متفاوت و افزودنی‌ها است که رنگ لازم ورق‌های رنگ‌اندود را مشخص می‌کند و دیگر خواص مانند مقاومت ماوراء بنفش را بوجود می‌آورد. 

مراحل تولید ورق رنگی گالوانیزه به شرح زیر می باشد :

 1. چربی گیری به صورت سرد یا الکتریکی : آماده سازی کلاف های گالوانیزه و پولیش ورق ها به منظور از بین بردن چربی ها و ناخالصی های سطح فلز
 2.  برس کاری ورق ها بوسیله غلتک های مخصوص جهت صاف و صیقلی نمودن سطح ورق
 3. شستشو ورق و خشک نمودن آنها
 4. شستشو گرم با مواد قلیایی : مواد شیمیایی را بر روی ورق ها می پاشند که مقاومت آن و چسبندگی رنگ به ورق را افزایش دهند. سپس خشک می کنند.
 5. کروماته کردن ورق : پس از چربی زدایی به منظور افزایش مقاومت ورق ، افزایش چسبندگی آن و جلوگیری از پوسته شدن رنگ، ورق ها را کروماته می کنند
 6. جهت رنگ آمیزی، ابتدا یک رنگ پایه پرایمر روی سطح بالایی و پایینی ورق می پاشند و در کوره پخت می گردد.
 7. پس از سرد شدن ورق ها، رنگ اصلی که از جنس پلی استر، اپوکسی، پلی وینیل کلراید و یا پلی اورتان است را به وسیله غلتک روی سطح ورق می پاشند و باز هم در کوره جهت پخت و تثبیت رنگ قرار می گیرند.

در صورت استفاده از رنگهايی از جنس پلاستیسول با ضخامت بالا بر سطح رویی ورق، می توان با کمک فرايندی که بعد از کوره پخت رنگ نهایی انجام میشود ، بافتهای سطحی خاصی مانند چرمی شکل، کتانی و گرانیتی را ايجاد كرد. گاهی با استفاده از فرایند دیگری به نام (Stripable) لایه ای محافظ بر روی سطح ورق رنگی قرار ميدهند . لایه مذکور قبل از مصرف جدا ميشود . این لایه همان نایلون معمولا آبی رنگی است که روی ورقهای استنلس استیل برای محافظت از آن قرار میدهند.

ورق رنگی


مشخصات ظاهری ورق رنگی

ورق های رنگی گالوانیزه، دارای ضخامت کمی هستند. ضخامت ورق گالوانیزه پایه، حدود 0.2 تا 0.7 میلی متر یا اصطلاحاً 20 و 70 است. ورق های گالوانیزه رنگی به حالت رول و شیت در ابعاد 1000 و 1250 میلی متری در بازار موجود می باشند. طیف گسترده ای از رنگ ها، تولید و عرضه می گردد. همچنین ورق های گالوانیزه رنگی را می توان بر اساس کاربرد در فرم های مختلفی مورد استفاده قرار داد. این فرم ها عبارتند از :

 • ورق گالوانیزه عرشه فولادی
 • ورق گالوانیزه رنگی طرح سینوسی یا کرکره شیروانی
 • ورق گالوانیزه رنگی طرح ذوزنقه
 • ورق گالوانیزه رنگی طرح سفال پالرمو
 • ورق گالوانیزه رنگی طرح سفال ژنوا
 • ورق گالوانیزه رنگی طرح شادولاین
 • ورق گالوانیزه رنگی فرم تیزه
 • ورق گالوانیزه رنگی فرم و برش شده به صورت آبرو شیروانی

ورق گالوانیزه عرشه فولادی


کاربرد ورق رنگی

کاربرد ورق رنگی، غالباً برای مصارف ساختمانی و سقف هاست. از دیگر کاربردهای ورق رنگی استفاده در بدنه ابارها، کارگاه ها، سقف کاذب، نمای داخلی و خارجی، صنایع فلزی مانند کابینت، تجهیزات اداری، پارتیشن، بدنه کامپیوتر، حمل و نقل، سردخانه ها و ... است. همچنین از ورق رنگی برای ساخت بدنه خارجی یخچال ، آبگرمکن ، اجاق گاز ، ماشین لباس شویی و وسایلی از این دست استفاده می کنند. از ورق های رنگی گالوانیزه در تهیه ورق های شیروانی نیز استفاده می گردد. ورق های شیروانی برای ساخت سقف ها در رنگ ها و فرم های مختلفی استفاده می گردد. از جمله این فرم ها می توان به موراد زیر اشاره نمود :

ورق طرح سفال (پالرمو و ژنوا) :

ورق رنگی طرح سفال عموما برای پوشش سقف های شیب دار از جمله سقف های ویلا ، سر در منازل ،سایبان و پارکینگ و …. کاربرد دارد .

ورق طرح سفال

ورق کرکره سینوسی :

طرح کرکره سینوسی، از قدیمی ترین و پرطرفدارترین طرح های ورق رنگی گالوانیزه می باشد که برای سقف های شیروانی و هدایت آب باران و ... مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت و کیفیت کارخانجات مختلف در تولید ورق گالوانیزه رنگی طرح کرکره متفاوت است. از پرکاربردترین کارخانه ها می توان به موراد زیر اشاره نمود :

 • ورق گالوانیزه کرکره فولاد مبارکه اصفهان
 • ورق گالوانیزه کرکره کاشان
 • ورق گالوانیزه کرکره شهرکرد
 • ورق گالوانیزه کرکره هفت الماس
 • ورق گالوانیزه کرکره سمنان
 • ورق گالوانیزه کرکره ساوه
 • ورق گالوانیزه کرکره اشتهارد

ورق کرکره سینوسی

ورق ذوزنقه :

طرح ذوزنقه، موج های مربع در عرض ورق ایجاد می نماید. ورق های ذوزنقه غالباً در سقف های شیروانی و یا حصار دور زمین یا ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق ذوزنقه

 

ورق شادولاین :

یکی از طرح های پرطرفدار و زیبای ورق های شیروانی، طرح شادولاین است. مزیت این طرح، نصب سریع و آسان، زیبایی و قیمت مناسب، وزن سبک و ایمنی، یکپارچگی و عدم شکستگی و مناسب بودن برای پوشش سقف و دیوار سوله و ویلا می توان نام برد. این ورق ها را میتوان از ورق گالوانیزه شده (بدون رنگ) نیز تهیه نمود.

ورق شادولاین


رنگ های استاندارد ورق گالوانیزه رنگی

ورق های رنگی در رنگ های متنوعی تولید می شود که دارای استاندارد یکسانی در تمام دنیا می باشد. این استاندارد به نام رال رنگ شناخته می شود، تقریبا بیش از ۱۶ رنگ متنوع ورق رنگی تولید می شود که عبارتند از:

 1. ورق گالوانیزه رنگی سفید یخچالی : رال ۹۰۱۶
 2. ورق گالوانیزه رنگی کرم : رال ۹۰0۱
 3. ورق گالوانیزه رنگی نقره ای : رال 7033
 4. ورق گالوانیزه رنگی قرمز : رال ۳۰۰۰
 5. ورق گالوانیزه رنگی قرمز گوجه ای : رال ۳۰۲۰
 6. ورق گالوانیزه رنگی آبی نیسانی : رال ۵۰۱۵
 7. ورق گالوانیزه رنگی آبی کاربنی : رال ۵۰۱۸
 8. ورق گالوانیزه رنگی نارنجی : رال ۲۰۰۴ و رال ۲۰۰۳
 9. ورق گالوانیزه رنگی زرد : رال ۱۰۲۳
 10. ورق گالوانیزه رنگی پرتقالی : رال ۱۰۲۸
 11. ورق گالوانیزه رنگی بنفش : رال ۴۰۰۵
 12. ورق گالوانیزه رنگی سبز چمنی : رال ۶۰۲۴
 13. ورق گالوانیزه رنگی سبز تیره : رال ۶۰ ۱۸
 14. ورق گالوانیزه رنگی صورتی : رال ۴۰۰۳
 15. ورق گالوانیزه رنگی قهوه ای رنگ سفال : رال ۸۰۰۴
 16. ورق گالوانیزه رنگی قهوه ای سوخته : رال ۸۰۱۸

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط صادرات به صفحه ی صادرات ورق مراجعه کنید.