تیرآهن های لانه زنبوری بدون پوشش بتنی

سابقه استفاده از سازه های فولادی و تیرآهن لانه زنبوری در ایران به سال‌های پیش برمی گردد. سازه های فولادی دستخوش تغییرات زیادی شده اند، از جمله این تغییرات می توان به تولید تیرآهن لانه زنبوری اشاره کرد. از کاربردهای اصلی تیرآهن های لانه زنبوری در سازه ها می توان به حمل بار ثقلی اشاره کرد. این تیر آهن ها، هم به عنوان تیرآهن های اصلی و هم به عنوان تیرآهن های فرعی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله دلایل دیگر به کارگیری تیرآهن های لانه زنبوری، قیمت نسبتاً پایین آن ها است.


کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن های لانه زنبوری با روش‌های مختلفی به کار گرفته می‌شوند. این تیرآهن ها هنگام به کارگیری در زیر بتن مدفون خواهند شد. در ابتدا علت اصلی مدفوع کردن تیرآهن های لانه زنبوری در زیر بتن، بالا بردن مقاومت آن ها در برابر آتش سوزی بود و از بتن صرفا به عنوان یک پوشش استفاده می شد. نیروی چسبندگی بتن و فولاد بسیار بالا است، به همین علت هنگام به کارگیری سازه‌های آهنی دو عدد از آن‌ها را در دو پنل بتن مدفوع می کنند. میزان تغییر شکل در تیر آهن های لانه زنبوری هنگام به‌ کارگیری بتن بسیار پایین می آید، اما متاسفانه برخی از طراحان، تیرآهن های لانه زنبوری را بدون استفاده از بتن به کار می گیرند.

تیرآهن لانه زنبوری


تولید تیرآهن های لانه زنبوری بدون پوشش بتنی

برای تولید تیرآهن های لانه زنبوری ابتدا یک تیرآهن ساده را به صورت زیگزاگی به وسیله هواگاز یا دستگاه گیوتین برش می دهند، سپس آن ها را از سمت برش داده شده طوری روی یکدیگر قرار می‌دهند که سوراخ های لانه زنبوری در سطح آن ایجاد می شود. با این کار، عرض تیرآهن دو برابر شده و مقاومت آن نیز بالا خواهد رفت.


مقاومت تیرآهن های لانه زنبوری

محققان تحقیقات و آزمایش های زیادی را روی تیرآهن های لانه زنبوری انجام داده‌ اند که طی این بررسی ها ثابت شد مقاومت تیرآهن های لانه زنبوری بسیار بالا است.


هندسه و ابعاد تیرآهن های لانه زنبوری

اصلی ترین دلیل تفاوت شکل تیرآهن های لانه زنبوری با سایر تیرآهن ها، برش‌های طولی زیگزاگی است. همچنین، حمل و نقل این تیرآهن ها به خاطر وجود سوراخ های لانه زنبوری بسیار راحت‌ تر است. زاویه سوراخ های لانه زنبوری روی این تیرآهن ها 45 تا 60 درجه بوده و انتخاب این زاویه باید به گونه ‌ای باشد که از تجاوز تنش برشی افقی در تار خنثی جلوگیری کند. طبق قوانین و مقررات ملی ساختمان ایران، استفاده از تیرآهن های لانه زنبوری در ساخت و ساز ها مجاز بوده و باید در انتخاب زاویه سوراخ های این تیر آهن ها احتیاط نمود. بر اساس پیشنهاد آیین نامه فولاد ایران، زاویه سوراخ های روی تیرآهن لانه زنبوری باید 63 درجه باشد. همچنین، هنگام جوش کردن تیرآهن های لانه زنبوری باید نهایت دقت را به کار گرفت.

برای اطلاع از آخرین و به روزترین قیمت انواع تیر آهن بال پهن، تیرآهن ipe و تیرآهن لانه زنبوری به صفحه قیمت آهن آلات شهر آهن مراجعه کنید همچنین برای کسب اطلاعات جامع در خصوص صادرات آهن آلات مطالب این صفحه را در بخش صادرات شهر آهن مطالعه کنید. فروشگاه شهرآهن عرضه کننده انواع تیرآهن اصفهان است و پرفروش ترین محصول های این کارخانه چون سایز 18 و 16 را به شما مشتریان گرامی عرضه می کند. برای خرید و اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان و قیمت تیرآهن ۱۶ اصفهان می توانید به شهرآهن اعتماد کنید.