سنگ آهن یکی از عناصری است که به وفور در پوسته زمین وجود دارد. از سنگ آهن استخراج شده در دنیا برای تولید آهن و فولاد استفاده می شود. از این دو محصول فلزی در کشورهای در حال توسعه برای ساخت ماشین آلات، حمل و نقل و ساخت راه ها بسیار زیاد استفاده می شود. از این رو تقاضای سنگ آهن از عوامل موثر بر بازار به شمار می آید. امروزه تغییر قیمت آهن مهم ترین دغدغه و نگرانی فعالان این حوزه بوده و سرمایه گذاران و مصرف کنندگان به دنبال خرید و فروش مناسب هستند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی عوامل موثر بر قیمت آهن پرداخته و توضیحات تکمیلی خصوص بررسی قیمت جهانی آهن در اختیار شما قرار دهیم.


عوامل موثر بر قیمت جهانی آهن

افزایش قیمت آلات در بازار جهانی نه تنها بازار صادراتی را تحت تأثیر قرار داد بلکه بهانه ای برای افزایش صعود قیمت آهن آلات در کشور شد. آهن نیز همچون سایر محصولات تحت تأثیر عوامل زیادی است در اینجا به بررسی چند عامل اصلی می پردازیم.

1.عرضه و تقاضا

همواره چنین بوده است که عرضه پایین و تقاضای بالا باعث افزایش قیمت خواهد شد. در چند ماه اخیر کاهش مقدار تولید به علت شیوع ویروس کرونا سبب غیبت چین از بازار جهانی شد که خریدار عمده آهن از کشور ماست؛ از این رو با کاهش تقاضا نرخ آهن نیز کاهش یافت. به همین ترتیب تعطیل شدن کارخانه ها نیز سبب پایین آمدن عرضه شد. از اینرو هم تقاضا و هم عرضه پایین آمد.

2.وضعیت صنعت و تولید در کشور

تقاضا برای پروفیل های صنعتی زمانی بالا خواهد رفت که کارخانجات خودروسازی و ... رونق داشته باشند. هر گاه عرضه ثابت باشد و تقاضا بالا برود، افزایش قیمت را به دنبال خواهد داشت. در صنعت ساختمان سازی نیز وضعیت به همین منوال است. اگر شاهد رونق در ساخت و ساز کلان باشیم و دولت ها بودجه کلان تصویب کند، در نتیجه قیمت ها دچار نوسانات شدید شده و به شدت بالا خواهند رفت.

3.هزینه مواد خام و اولیه تولید

آهن از سنگ آهن و قراضه تشکیل می شود. دسترسی نداشتن به منابع و استخراج پایین آن سبب کاهش مواد اولیه و خام در بازار شده و تولید کنندگان بدون داشتن مواد اولیه قادر به تولید نخواهند بود. از اینرو قیمت آهن به ناگاه بالا خواهد رفت.

4.هزینه حمل و نقل

افزایش قیمت گازوئیل و بنزین نیز به طور مستقیم بر قیمت آهن تأثیر منفی داشته و آن را بالا می برد.

هزینه حمل و نقل

5.شرایط فروش و زمان تولید

فصل تولید نیز یکی از عوامل مهم در قیمت آهن است. فصول مختلف سال شاهد نوسانات قیمت خواهد بود. در بهار و تابستان که کار ساخت و ساز و ساختمان سازی رونق بیشتری دارد، تقاضا برای آهن افزایش یافته و قیمت نیز بالا می رود. همچنین شرایط فروش نیز از جمله عوامل تأثیرگذار بر قیمت است.

6.بازار بورس

بازار بورس و شرایط آن نیز در این میان بدون تأثیر نیست. فروش آهن در تعیین قیمت آن تأثیر چشمگیری خواهد داشت.

بازار بورس

7.نرخ ارز و قیمت دلار

نوسانات نرخ دلار و ارز و تأثیر آن بر محصولات فلزی به خصوص آهن بر کسی پوشیده نیست. از آن جا که کشور ما از صادرکنندگان آهن آلات است، قیمت نهایی بر طبق دلار انجام می شود که نوسانات و تغییرات آن می تواند تأثیر عمده ای بر محصولات فلزی داشته باشد.

نرخ ارز و قیمت دلار

عوامل تأثیرگذار بر تغییر قیمت آهن در بازار داخلی کدامند؟

آهن نیز همچون سایر محصولات تحت تأثیر عوامل زیادی است در اینجا به بررسی چند عامل اصلی می پردازیم. به طور کلی دو دسته عوامل بر قیمت آهن تأثیرگذار است. یک دسته از آن ها ثابت و دسته دیگری متغیر است. از عوامل ثابت می توان به ضخامت، جنس، شکل و طول آن اشاره کرد. شرایط اقتصادی و وضعیت ساخت و ساز نیز از جمله عوامل متغیر بر قیمت آهن هستند. علاوه بر مدیریت صحیح، قیمت سوخت، مدیریت وسایل مختلف نقلیه و حجم تولید برخی از عوامل از این قرارند:

  • شرایط آب و هوایی

یکی از مواردی که رابطه مستقیم و تنگاتنگی با تقاضای بازار دارد شرایط آب و هوایی است که تأثیر زیادی بر ساخت و ساز و میزان تقاضا دارد. یقیناً با فرا رسیدن زمستان و غلبه سرما و بارش ها نمی توان انتظار افزایش تقاضا در بازار را داشت. از این رو این عامل می تواند سهم به سزایی در نوسان قیمت آهن آلات در بازار داخلی داشته باشد.

  •  افزایش نرخ دلار و قیمت آهن آلات

در گذشته ای نه چندان دور معاملات با دلار 3900 تومانی انجام می شد. اما امروز دیگر چنین نیست. کاهش ارزش پول ملی در برابر ارز بین المللی سبب تغییر در بازار داخلی کشور شده است.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:

مطالب خواندنی دیگر:

نمودار قیمت جهانی آهن

با استفاده از فاکتورهای مختلف می توان قیمت آهن را تعیین کرد. نمودار قیمت جهانی آهن از ابزارهای مهمی است که با توجه به آن و تغییرات محصولات می توان زمان مناسب برای خرید آهن را تعیین کرده و هزینه نهایی ساخت سازه را کاهش داد. نکته ای که در این جا لازم است ذکر شود این است که نمودارها در شرایط موجود بر بازار داخل کشور که ثابت نیست از اهمیت بالاتری برخوردار است. در این نمودار قیمت آهن و محصولات فولادی به روز بوده و برای اطلاع از نرخ آینده محصولات بسیار کاربردی است. لیست کاملی از کلیه محصولات آهنی در نمودار قیمت جهانی آهن گنجانده شده و با انتخاب هر یک از آن ها می توان از قیمت برندهای مختلف در بازار آگاه شد. این نمودارها برای کسانی که در موازات بازار آهن آلات در حال فعالیت هستند بسیار حائز اهمیت است.


نتیجه گیری

قیمت آهن آلات در ماه ها و سال گذشته ثابت نبوده و همواره دستخوش تغییرات زیادی شده است. پیش بینی بازار برای کسب و کارهایی که با خرید آهن در ارتباطند امری مهم و ضروری بنظر می رسد. همچنین عوامل موثر بر روند صعودی یا نزولی قیمت آهن برای برخی از افراد حائز اهمیت است که در این مقاله به بررسی آن ها پرداختیم. تورم جهانی و افزایش قیمت محصولات فلزی در جهان از جمله عواملی است که در قیمت نهایی آهن آلات موثر بوده و سبب تغییر قیمت به صورت لحظه ای و روزانه می شود. همچنین تغییرات آب و هوا و تعطیلات نیز در کنار عوامل دیگر از عوامل موثر بر قیمت آهن آلات است و نباید از آن ها چشم پوشی کرد. کسانی که اطلاعات زیادی در خصوص عوامل موثر بر قیمت ندارند قطعاً با وارد شدن به این حوزه دچار خسارات مالی جبران ناپذیری می شوند. در حال حاضر قیمت ها در بازار جهانی همچنان به روند رو به رشد خود ادامه می دهد.

برای اطلاع از نحوه صادرات تیر آهن با کارشناسان ما در تماس باشید