تفاوت استیل 304 و 316

فولادهای ضد زنگ معمولا به عنوان فولادهای پرکاربرد و مقاوم شناخته می ‌شوند که در بسیاری از صنایع قابل استفاده هستند. به دلیل وجود عناصر نیکل و کروم، این نوع فولاد برای محیط هایی که در معرض خورندگی هستند؛ بهترین گزینه است. فولادهای ضد زنگ انواع مختلفی دارند که از دو نمونه پرکاربرد آن‌ها می‌توان به فولاد ضد زنگ 304 و 316 اشاره کرد که هرکدام از ویژگی‌ های منحصر به فردی دارند. در این مقاله از شهر آهن می‌خواهیم در مورد تفاوت ورق استیل 304 و 316 صحبت کنیم؛ مواردی که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم می‌ تواند به شما کمک کند که برای پروژه خود بهترین نوع فولاد ضد زنگ را انتخاب کنید؛ بنابراین تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

بررسی فولاد ضدزنگ 304

فولاد ضد زنگ گرید ۳۰۴، متداول‌ترین نوع این فولاد است که دارای مقداری نیکل و کروم در ساختار خود است. مقدار نیکل موجود در ساختار این فولاد ضد زنگ، حدود 8 تا 10.5 درصد است؛ در حالی که کروم آن تقریبا 18 تا 20 درصد است. به غیر از این دو مورد، عناصر دیگری در ساختار فولاد ضد زنگ 304 وجود دارد.
از مهم ترین عناصر آلیاژی دیگر، می ‌توان به کربن، منگنز، سیلیکون و... اشاره کرد. وجود مقادیری زیادی از کروم و نیکل در این نوع فولاد باعث می‌شود که بتواند مقاومت بالایی در برابر خوردگی داشته باشد و برای محیط هایی که در معرض خورندگی هستند؛ گزینه ایده‌آل باشد.
یکی از متداو‌ل ترین انواع این نوع فولاد، استیل 18-18 یا 18/8 است. بدان معنا که حدود 18 درصد در ساختار خود کروم دارد و 8 درصد این نوع فولاد از نیکل تشکیل شده است. از این نوع فولاد معمولا برای دکوراسیون، مبلمان، وسایل تزئینی و... استفاده‌های زیادی می‌شود.
فولاد ضد زنگ L304 نوع دیگری از این فولاد است که کربن کمتری دارد و معمولا برای دما یا غلظت های متوسط قابل استفاده است. نمی‌ توان این نوع فولاد را با عملیات حرارتی سخت ‌کاری کرد. معمولا برای اینکه مقاومت بالایی داشته باشند و بتوانند در دمای بالا مقاومت خود را حفظ کنند؛ روی آن ‌ها عملیات سردکاری انجام می‌ شود.

بررسی فولاد ضدزنگ 304

به طور کلی از مهم ترین کاربردهای فولاد ضد زنگ 304 می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت لوازم خانگی مانند یخچال‌ و ماشین‌های ظرف ‌شویی
  • ساخت تجهیزات برای خطوط انتقال مواد غذایی
  • قابل استفاده برای اتصال دهنده ‌ها
  • خطوط لوله ‌کشی
  • قابل استفاده در مبدل‌ های حرارتی

بررسی فولاد ضدزنگ 316

این نوع فولاد از انواع فولاد ضد زنگ به شما می ‌رود و برای کاربردهایی که به دماهای بالاتر نیاز دارند، پیشنهاد می‌شود. فولاد ضد زنگ 316 با وجود تیتانیوم در مقادیر کم مشخص می‌شود. محتوای آن در ترکیب حدود 0.5% است. تیتانیوم ریز ساختار را در دماهای بالا تثبیت می‌ کند و از خوردگی در دماهای بالا جلوگیری می ‌کند. در طی عملیات حرارتی، تیتانیوم با کربن پیوند می ‌یابد و کاربید تیتانیوم را تشکیل می‌دهد؛ از این رو، این نوع فولاد را می‌توان برای مدت طولانی استفاده کرد. ورق استیل یکی از کاربردی ترین ورق های فولادی است و مقاوم در برابر رطوبت است و در صنایع بسیار گوناگونی کاربرد دارد.
316 در برابر اسیدهایی مانند اسیدهای سولفوریک، اسید هیدروکلریک و سولفات‌ها مقاومت نشان می ‌دهد. اساسا درجه 316Ti باید برای کارکردهای مورد نیاز برای دمای بالا استفاده شود. 316Ti می‌ تواند برای مدت طولانی ‌تری در معرض دمای بالاتر بدون خطر وقوع ته نشینی قرار گیرد. از این نوع فولاد به طور متداول، در صنعت نفت و گاز، فرایندهای شیمیایی، مبدل ‌های حرارتی، محیط های دریایی، اتوماسیون و تجهیزات کارخانه کاغذ استفاده می‌ شود. گرید 316 را می ‌توان از طریق فرآیند نورد سرد، سخت کاری کرد.

بررسی فولاد ضدزنگ 316

از ترکیبات شیمیایی این نوع فولاد می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این گرید دارای ترکیبات شیمیایی مشابه با نوع فولاد ضد زنگ L316 است؛ فقط محتوای کربن L316 کمتر است.
  • درجه 316Ti تیتانیوم تثبیت شده با حضور مولیبدن و سایر عناصر است.
  • ویژگی‌های فیزیکی فولاد ضدزنگ 316 به شرح زیر است:
  • درجه چگالی 316 به متریک 8.0 گرم بر سانتی متر مکعب می رسد.
  • نقطه ذوب این فولاد 1400 درجه سانتی گراد است.

درجه 316 به استحکام کششی 500 Mpa و استحکام تسلیم 205 Mpa می ‌رسد. حداکثر سختی آن 215 HB است. ازدیاد طول آن هم 40 درصد در 50 میلی متر است. درجه 316، 316L و 316Ti ، همگی فولاد ضد زنگ آستنیتی هستند و ماهیت غیر مغناطیسی دارند. این نوع فولاد، به راحتی شکل داده می‌شود و عملیات سرد می‌تواند باعث افزایش استحکام و سختی آن می‌شود.
درجه 316 برای ایجاد مقاومت در برابر خوردگی عالی در محیط های خورنده کلریدی طراحی شده است. این فولاد به طور گسترده در مصارف دریایی کاربردهای گسترده‌ای دارد. علاوه بر این، برای صنایع فرآوری مواد غذایی و کارخانه‌های پتروشیمی هم قابل استفاده است.
انتخاب بین فولاد ضد زنگ 304 و 316، برای افرادی که نسبت به ویژگی‌های هر کدام از این فولادها اطلاعتی ندارند، کار سخت و پیچیده‌ای است. اگر پروژه شما قرار است در محیطی در معرض خورندگی و رطوبت بالا باشد، قطعا ارزش این را دارد که هزینه کنید و فولاد ضد زنگ 316 خریداری نمایید. ورق استیل 316 مقاومت بالایی دارد و شما سال‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید. این در حالی است که برای کاربردهای معمولی می‌ توانید استیل 304 را انتخاب کنید و هزینه کمتری هم پرداخت کنید. برای تهیه پروژه خود به هرکدام از این فولاد که نیاز داشته باشید، می‌توانید با کارشناسان شهر آهن تماس بگیرید. ما با توجه به نوع پروژه شما را راهنمایی خواهیم کرد و بهترین نوع استیل را برای شما تامین می‌کنیم.