به ورق هایی که طی فرآیند نورد سرد تولید می‌شوند، ورق سرد می گویند. به طور کلی، فرآیند نورد شامل فرایند نورد گرم و فرایند نورد سرد می گردد. در یک نگاه کلی، برای تولید ورق هایی با ابعاد مناسب و دقیق و همچنین کیفیت بالا از فرایند نورد سرد استفاده می‌کنند و ورق هایی مانند ورق های گالوانیزه، لوله فلزی، تسمه و... طی فرآیند نورد سرد تولید می‌شوند. در تولید ورق سرد از غلتک های چهارطبقه و خوشه ای استفاده می کنند در ادامه این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد با ما همراه باشید.


 کاربرد ورق سرد چیست؟

برای فهم بهتر کاربرد ورق سرد باید بدانید که ورق سرد چیست؟

در فرآیند تولید ورق سرد، ضخامت ورق ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته و در عین حال کیفیت آن ها حفظ شده یا ارتقا می‌یابد. ورق های سرد در صنایعی که شکل ظاهری تجهیزات تولید شده فاکتور مهمی به شمار می آید، استفاده می شوند. از جمله این صنایع می توان به تولید لوازم خانگی و تولید قطعات خودرو اشاره کرد.


مزیت های ورق سرد چیست؟

از جمله مزایای ورق های سرد می توان به مقاومت در برابر فشار بالا و انعطاف پذیری مناسب آن ها اشاره کرد. همین ویژگی باعث شده است که طراحان و مهندسان تولید ورق سرد جهت ساخت سازه هایی که مقاومت در آن ها فاکتور مهمی به شمار می آید، استفاده کنند. خصوصیاتی چون کیفیت بالا و تنوع در رنگ و اندازه، باعث شده است که این ورق ها در صنایع مختلف کاربرد فراوانی داشته باشند.

 ورق گالوانیزه ایران


ورق های سرد به چند دسته تقسیم می شوند؟

ورق های سر به دو دسته تقسیم می شوند:

 1.  ورق های روغنی: ورق های روغنی را تحت عنوان ورق های سرد می شناسند و علت این نامگذاری شکل ظاهری متفاوت آن ها می باشد. تولید ورق سرد به منظور جلوگیری از زنگ زدگی با روغن های مخصوص پوشش داده می شوند.

 2. ورق های گالوانیزه: برای ساخت ورق های گالوانیزه از ورق های روغنی استفاده می شود. سطح این ورق ها را توسط پوشش های مختلف گالوانیزه می پوشانند. پوشش گالوانیزه از فلز روی تشکیل شده و مقاومت ورق را در برابر خوردگی بالا می برد.

  • ورق های گالوانیزه رنگی: ورق های گالوانیزه را با استفاده از رنگ ها و تکنولوژی‌های مختلف به ورق های گالوانیزه رنگی تبدیل می کنند. ورق های گالوانیزه رنگی در صنایعی چون یخچال سازی، خودرو سازی و پوشش سقف شیروانی کاربرد دارند.


 فرآیند نورد سرد به چه شکلی انجام می شود؟

اگر متوجه شدید که ورق سرد چیست، به راحتی با فرایند نورد سرد این نوع ورق ها آشنا می شوید. پس از انجام فرآیند نورد گرم، ورق ‌های تولید شده مستقیماً به بازار عرضه شده و یا آن ها را برای فرآیند نورد سرد نگه می دارند. کاربرد ورق سرد طی فرایند نورد در صنایعی مانند خودرو سازی و ساخت وسایل خانگی استفاده می کنند. فرآیند نورد سرد به این گونه است که ورق های تولید شده در خط نورد گرم را جهت اکسید زدایی با اسید شستشو می دهند. سپس با استفاده از قفسه های نورد تاندون، میزان ضخامت ورق ها را پایین می آورند. برای این کار، از قفسه هایی شامل چهار غلطک استفاده می کنند. این چهار غلطک شامل دو غلطک پشتیبان و دو غلطک کاری می شود. ورق ها را مستقیماً از بین غلطک های کاری عبور می دهند. غلطک ‌های پشتیبان نیز جهت جلوگیری از انحراف ورق ها استفاده می شوند.

 ورق گالوانیزه


7 بخش های اصلی خط نورد

در ادامه با 7 بخش اصلی خط نورد در فرآیند تولید ورق ها آشنا می شوید:

 1. ریخته گری: در مرحله ریخته گری، شمش های فولادی تولید می شوند. ضخامت این شمش ها 20 سانتیمتر و طول آن ها 10 متر است.
 2. کوره های پیشگرم: در کوره های پیشگرم، شمش های تولید شده در مرحله ریخته گری را حرارت می دهند. افزایش دما در این مرحله به این منظور انجام می‌شود که شکل شمش ها در فرآیند نورد گرم دچار تغییرات ناهمگون نشود. علاوه بر این، نیرو و گشتاور لازم کاهش می یابد.
 3. نورد گرم: نورد گرم به دو قسمت نورد گرم رافینگ و نورد گرم فینیشینگ تقسیم می شود. در نورد گرم رافینگ، شمش ها را توسط دستگاه یونیورسال به تختال تبدیل می کنند. در مرحله فیشینگ نیز تختال های تولید شده در مرحله رافینگ را به ورق های نازک تبدیل می کنند.این ورق ها در صورت عدم نیاز به افزایش کیفیت برش داده شده و به بازار فرستاده می شوند. در غیر این صورت، آن ها را به کلاف های بزرگ تبدیل کرده و به مرحله نورد سرد می فرستند.
 4. اسید شویی: ورق های تولید شده در نورد گرم جهت اکسید زدایی و جلوگیری از سایش غلطک ها وارد مرحله اسید شویی می شوند.
 5. نورد سرد: کویل ها پس از مرحله اسید شویی، جهت کاهش ضخامت و افزایش کیفیت به مرحله نورد سرد وارد می‌شوند.
 6. آنیلینگ: در مرحله آنیلینگ، به منظور افزایش خواص مکانیکی و تولید محصول یکنواخت روی ورق ها عملیات حرارتی انجام می دهند.
 7. تمپر میل: برای از بین بردن ناهمواری های ایجاد شده در سطح ورق ها، آن ها را به مرحله تمپرمیل وارد می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه صادرات به صفحه صادرات ورق مراجعه کنید.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل