اتصالات لوله فولادی در صنعت

در این مقاله با اتصالات لوله فولادی، مسی و پلیمری بیشتر آشنا خواهید شد. نوع قطعات استفاده شده در هر کدام از انواع اتصالات لوله فولادی، مسی و پلیمری متفاوت است. یکی از پرکاربردترین صنایع فولادی که در صنعت کاربرد فراوانی دارد، لوله گالوانیزه است. لوله گالوانیزه به لوله فولادی درزدار نیز معروف است که رنگ آن سیاه بوده و جهت محافظت در برابر عوامل خورنده، لایه بیرونی و درونی آن را با استفاده از آلیاژ روی پوشش می دهند. اتصالات لوله گالوانیزه به صورت دنده ای انجام شده و این لوله ها در اندازه های شش متری به بازار عرضه شده اند. بیشترین استفاده از لوله های گالوانیزه مربوط به سیستم آب گرم و سرد بهداشتی است. در ادامه به بررسی اتصالات لوله فولادی و اتصالات لوله گالوانیزه و اتصالات لوله مسی به طور کامل می پردازیم.


استاندارد اتصالات لوله های فولادی گالوانیزه

جهت تولید لوله های گالوانیزه با کیفیت باید از استانداردهای جهانی پیروی شود. موسسات استاندارد جهانی عبارتند از:

 1. استاندارد صنعتی ژاپن JIS
 2. سازمان جهانی استاندارد ISO
 3. استاندارد بریتانیا BS
 4. استاندارد آلمان DIN
 5. موسسه ملی استاندارد آمریکا ANSI
 6. موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ISIRI

به عنوان مثال، بر اساس استاندارد بریتانیا لوله های فولادی باید در سه نوع سنگین، متوسط و سبک تولید شوند. برای لوله کشی آب ساختمان نمی توان از لوله های سبک استفاده کرد و برای پوشش هر متر مربع از سطح لوله های فولادی باید حداقل 500 گرم روی با ضخامت 70 میکرون استفاده شود.

steel pipe 002


اتصالات لوله گالوانیزه

جهت اتصال دو لوله، تبدیل قطر و یا انشعاب گیری از قطعاتی به نام اتصالات لوله استفاده می شود. از جمله اتصالات لوله می توان به مهره ماسوره، بوشن، زانو، درپوش، مغزی و سه راهی اشاره کرد. بر اساس استانداردهای جهانی باید جنس این اتصالات از چدن چکش خوار یا فولاد گالوانیزه باشد. از مهم‌ترین اتصالات لوله می‌توان به اتصالات لوله سفید در شبکه لوله کشی آب اشاره کرد که در ادامه چند نمونه از آن ها را معرفی می‌کنیم:

بوشن

بوشن ها به سه دسته بوشن تبدیل، بوشن ساده و روپیچ توپیچ تقسیم می شوند. این قطعه، یک قطعه استوانه ای شکل است که جهت اتصال لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

زانوی جوشی فولادی

این قطعه در انواع مختلفی عرضه شده است و جهت تغییر زاویه لوله ها کاربرد دارد.

سه راهی لوله

سه راهی لوله جهت انشعاب گیری در انواع اتصالات لوله فولادی در لوله کشی استفاده می شود.

مغزی

برای اتصال فیتینگ ها به یکدیگر یا اتصال فیتینگ ها به شیر، از مغزی استفاده می کنند.

مهره ماسوره

از مهره ماسوره جهت اتصالات لوله فولادی به یکدیگر یا اتصال آن ها به دستگاه های دیگر استفاده می شود. مهره ماسوره شامل سه قطعه است که دو عدد از آن ها به انتهای لوله ها وصل شده و از قطعه سوم نیز جهت اتصال دادن دو قطعه دیگر استفاده می شود. از مهره ماسوره جهت اتصال لوله های طولانی یا آبگرمکن نیز استفاده می کنند.

درپوش

برای بستن دهانه باز لوله ها از درپوش استفاده می شود.

اتصالات لوله گالوانیزه


مقررات ملی لوله فولادی

در اتصالات لوله فولادی و انواع لوله ها باید مواردی را در نظر گرفت:

اعتبار ساخت

هک کردن نام کارخانه، استاندارد استفاده شده در هنگام تولید، کیفیت و مواردی از این قبیل بر روی قطعات فولادی الزامی است. این اطلاعات باید به گونه‌ای روی قطعات درج شده باشد که به هیچ عنوان پاک نشود.

لوله های گالوانیزه

در تولید لوله های گالوانیزه باید از استانداردهای مربوط پیروی شود.


اتصالات مناسب برای انواع لوله ها

اتصالات لوله فولادی

 1. برای اتصال لوله های استفاده شده در سیستم آبرسانی ساختمان باید از اتصالاتی استفاده شود که از نظر جنس، اندازه و سایر مشخصات با لوله ها همخوانی داشته باشند.
 2. سطح داخلی لوله ها باید کاملاً هموار باشد و هیچ گونه مانعی جهت جلوگیری از جریان آب وجود نداشته باشد.
 3. در صورت استفاده از لوله های فولادی، باید از مهره ماسوره ای استفاده شود که قطعه میانی آن تخم مرغی یا مخروطی باشد.
 4. اتصالات لوله های گالوانیزه باید از جنس گالوانیزه یا چدن چکش خوار بوده و از استانداردهای لازم پیروی کنند.

اتصالات لوله مسی

حال که به خوبی با اتصالات لوله فولادی آشنا شدید قصد داریم شما را یکی دیگر از انواع اتصالات لوله آشنا کنیم. برای اتصال لوله های مسی، از روش فیتینگ فشاری یا لحیمی مویینگی استفاده می‌کنند. در نوع اتصال فیتینگ فشاری ازمهره ماسوره، روش‌های لاله ای یا فشار حلقه ای استفاده می شود. در روش لحیمی مویینگی نیز دهانه لوله اول جهت ورود لوله دوم کمی بازتر می‌شود و سر لوله ها درون یکدیگر قرار می گیرد.

 • جهت اتصال لوله های مسی باید استانداردهای جهانی رعایت شده و جنس آن ها از نوع شاخه ای یا کلاف باشد.
 • قطر لوله های مسی که جهت استفاده در سیستم آبرسانی ساختمان استفاده می شود، باید 2 اینچ باشد.
 • در نوع اتصال فشاری باید از لوله مسی نوع کلاف یا نرم استفاده شود.

اتصالات لوله مسی

اتصالات لوله های پلیمری

بعد از انواع اتصالات لوله فولادی باید گفت بهترین لوله ها و اتصالات را پلیمرها از آن خود کرده اند. پلیمر از به هم پیوستن مولکول های کوچکی به نام مونومر به وجود می آید. بنابراین، برای اتصال این مونومرها از پیوندهای کووالانسی بسیار قوی استفاده شده است. مقاومت لوله های پلیمری در برابر خوردگی بسیار بالا بوده و استفاده از آن ها در حال افزایش می باشد. این لوله ها شکل پذیر هستند، به همین خاطر برای استفاده در موقعیت های مختلف به راحتی خم می شوند.

برای اطلاع از قیمت انواع لوله مانند لوله داربستی، لوله درزدار، لوله گاز، لوله آب با کارشناسان شهر آهن در تماس باشید.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل