تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی در این است که ورق سیاه طی فرآیند نورد گرم تولید می‌شود، اما ورق روغنی با استفاده از فرآیند نورد به سرد به وجود می آید. کسب آگاهی نسبت به تفاوت ورق روغنی و ورق سیاه برای خریداران امر بسیار مهمی تلقی می شود. علاوه بر تفاوت در روند تولید ورق های سرد و گرم، مواد استفاده شده در ورق هایی که طی فرآیند نورد سرد تولید می شوند کیفیت بالاتری دارد. ورق‌ های گرم قبل از کاهش دما، مستقیما به خط تولید قطعات فولادی فرستاده می شوند. در صورت پایین آمدن درجه حرارت ورق های تولید شده طی فرایند نورد گرم، حجم آن ها نیز کمتر می شود. بنابراین، شکل پذیری ورق های سیاه نسبت به ورق های روغنی کمتر است. در ادامه به مقایسه ورق سیاه و ورق روغنی می پردازیم.


تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی در ابعاد

در مقایسه ورق سیاه و ورق روغنی باید بگوییم که فرآیند تولید ورق ‌های سیاه نسبتا خشن تر است. همچنین، ضخامت آن ها طی فرایند نورد گرم از 25 میلیمتر به 6 میلیمتر کاهش پیدا می کند. در صورتی که ضخامت این ورق ها 6 میلیمتر باشد، می ‌توان آن ها را دور یک محور پیچاند و کویل های ورق را ایجاد کرد.
این کویل ها در قالب مواد اولیه به فرایند نورد سرد فرستاده می شوند. طی فرایند نورد سرد، ضخامت ورق ها به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. معمولاً ورق های سیاه توسط افراد خریداری می‌شوند که کیفیت ورق برای آن ها اهمیت چندانی نداشته باشد.


تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی در سطح کیفیت

ورق های سیاه توسط دستگاه های بسیار پیچیده و پیشرفته تولید شده و قیمت پایین تری نسبت به ورق های روغنی دارند. ورق‌های گرم جهت تولید دستگاه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند، چرا که این دستگاه ها باید شکل متفاوتی داشته باشند.

سطح ورق های سرد نسبتاً صاف و یکنواخت بوده و میزان سختی آن ها بالاتر است. ورق های سرد میزان کربن کمتری داشته و به خاطر قرار گرفتن در فرآیند آنیلینگ نرم تر هستند. بنابراین، استحکام ورق های سیاه نسبت به ورق های روغنی بیشتر خواهد بود. همچنین، به علت پیچیده بودن فرآیند نورد سرد، ورق های روغنی نسبت به ورق های سیاه قیمت بیشتری دارند.

تفاورت ورق های روغنی و و ورق سیاه


تفاوت ورق روغنی و ورق سیاه در نوع کاربری

همانطور که در مقایسه ورق سیاه و ورق روغنی گفته شد، ورق‌های گرم جهت تولید دستگاه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند، چرا که این دستگاه ها باید شکل متفاوتی داشته باشند. معمولا در کارخانجات تولید فولاد، از ورق‌های گرم به عنوان ماده اولیه تولید ورق های سرد استفاده می شود. کاربرد ورق های سرد در تولید قطعاتی است که ابعاد کمتری داشته و نیاز به انعطاف بالاتری دارند. از ورق های سرد معمولا برای تولید لوازم خانگی، تولید قطعات خودرو و ساخت و ساز ساختمان ها استفاده می شود. برای اطلاع از قیمت روز ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان می توانید با کارشناسان شهرآهن تماس بگیرید.


تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی در مزایا و معایب

  • ورق های روغنی نسبت به ورق‌های سیاه ابعاد دقیق تری دارند.
  • تنوع در شکل و طراحی ورق‌های گرم نسبت به ورق های سرد بیشتر است.
  • ورق های سیاه نسبت به ورق های روغنی انعطاف کمتری دارند.

طی فرآیند نورد چه عملیاتی انجام می شود؟

طی فرآیند نورد، فلز بین دو غلتک در حال چرخش قرار می گیرد. روش های انجام نورد بسته به شرایط مختلف انتخاب می شود، این شرایط عبارتند از:

  • وضعیت حرارتی: منظور از وضعیتی حرارتی این است که کدام نوع نورد (سرد یا گرم) قرار است انجام شود.
  • جهت نورد: عملیات نورد به صورت عرضی، پیچی یا طولی انجام می شود.
  • شکل فلز: فلز می‌تواند به صورت ورق یا شمش باشد.
  • وضعیت حرکت غلطک: حرکت غلطک می‌تواند به صورت پیوسته یا رفت و برگشتی باشد.

جهت تولید یک قطعه فلزی با خواص مکانیکی همگن، می‌توان از غلطک هایی که در خلاف یکدیگر می چرخند، استفاده نمود. منظور از گرم کاری یا کارگرم این است که فرایند شکل دهی به قطعات فلزی در حرارت بالا انجام شود. اما در مقابل، منظور از کار سرد این است که افزایش کار سختی فولاد نسبت به نرم شدگی حاصل از حرارت بیشتر باشد. در ادامه به تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی در فرآیند تولید آن ها می پردازیم.

تفاوت ورق های روغنی و ورق سیاه


تفاوت ورق روغنی و ورق سیاه در فرآیند تولید

فرآیند تولید ورق سیاه به این صورت است که تختال ها و شمش ها از قفسه های مختلف نورد عبور می کنند. این قطعات فولادی در نهایت به مفتول، لوله، میلگرد یا مقاطع فلزی دیگر تبدیل خواهند شد. محصولات تولید شده در نورد گرم وارد نورد سرد شده و به قطعات صنعتی و پرکاربرد تبدیل می شوند. از جمله این قطعات می توان به تسمه و فویل با کیفیت بالا، ورق های روغنی و... اشاره کرد. هدف اصلی از انجام عملیات نورد گرم یا نورد سرد، کاهش ضخامت قطعات فلزی با ارتقاء کیفیت است. کاهش اندازه طول و عرض ورق، نسبت به کاهش ضخامت آن اهمیت کمتری دارد، به همین علت، کاهش ضخامت ورق ها منجر به افزایش پهنای آن ها می‌شود. برای دستیابی به ورق هایی با ضخامت مطلوب باید غلطک ها به درستی تنظیم شوند.

به صفحه صادرات ورق مراجعه کنید و درباره ی شرایط صادرات مطالعه فرمایید.