قیمت ورق سیاه در بورس

ورق سیاه یکی از انواع ورق آهنی است که کاملا صاف و صیقلی و به دو صورت رول و شیت (برش خورده) تولید می شود. ورق سیاه از طریق نورد گرم تولید و زیر مجموعه ورق صنعتی است. به همین دلیل خیلی ها در بازار آن را به نام ورق سیاه صنعتی نیز می شناسند. علت نام گذاری آن به عنوان ورق سیاه این است که در نورد گرم و در دمای بالای ذوب، به رنگ مات تبدیل می شود و همین مات بودن علت نام گذاری آن است.
ورق سیاه به دو صورت در بازار موجود است که عبارتند از: ورق سیاه صنعتی با استاندارد A مانند A516 –GR ۶۰ و ورق سیاه معمولی. برای اندازه گیری کیفیت ورق سیاه معمولی از شاخصی به نام ST استفاده می شود که این شاخص در ورق سیاه معمولی بین اعداد St33 تا St52 است. این نام گذاری بر اساس مقدار کربن موجود در مواد سازنده ورق است.
به گونه ای که ورق St 33 دارای کمترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری بیشتر نسبت به سایر کیفیت ها و ورق ST52 دارای بیشترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری خیلی کمی است. از بین این گریدها، ورق ST37 و ورق ST52 پرکاربردترین نوع موجود در بازار هستند، قیمت ورق سیاه وابستگی زیادی به میزان مصرف آن دارد.

چگونه قیمت ورق سیاه در بورس قابل مشاهده است؟

چگونه قیمت ورق سیاه در بورس قابل مشاهده است؟

این روزها تب و تاب بورس بسیار بالا رفته است و هر کسی را می بینیم، در حال خرید و فروش سهام خود در بورس است. یکی از سهام هایی که در بورس بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته، سهام های مربوط به کارخانه های فولاد است. این سهام ها بصورت جزئی تر، سهام های مرتبط با ورق سیاه و ... است. قیمت ورق سیاه پایین تر از سایر انواع است، در نتیجه سهام آن نسبت به دیگر ورق ها نیز، ارزان تر است؛ و همین باعث شده تا نسبت به دیکر سهام های کارخانه های فولاد، مورد توجه قرار بگیرد. ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان و سایر کارخانجات داخلی را می توانید از فروشگاه اینترنتی شهرآهن تهیه نمایید.

آیا می توان به صورت مستقیم از بورس کالا ورق سیاه خرید؟

ورق سیاه به عنوان یکی از کالاهای اساسی فلزی در بازار بورس کالا عرضه می‌شود. قیمت ورق سیاه از عوامل متعددی تاثیر می گیرد و وابسته به آن ها تغییر خواهد کرد. پس از قیمت های صعودی و تغییرات بیش از حد بازار در سال گذشته، علیرغم انتظار کاهشی بودن قیمت ها، در سال جاری نیز با افت و خیزهای بسیار بازار روبرو شدیم.
در بورس کالا، ورق سیاه تولید شده اغلب توسط یکی از کارخانجات فولاد مبارکه اصفهان، نورد و لوله اهواز، فولاد کاویان، نورد و تولید قطعات فولادی و مجتمع فولاد گیلان عرضه می شوند. فولاد مبارکه ورق سیاه را مطابق با استاندارد BS EN 10025 در گریدهای مختلف تولید می کند. معمولا محصولات این کارخانه در گرید‌های St37، St37-2، St44، St52-3 و St52-3 CU3 در ضخامت 2 تا 15 میلی‌متر به بازار محصولات فولادی عرضه می شوند.

قیمت ورق سیاه در بورس با قیمت ورق سیاه در بازار چه تفاوتی دارد؟

قیمت ورق سیاه در بورس با قیمت ورق سیاه در بازار چه تفاوتی دارد؟

مقاطع فولادی در بورس کالا بر اساس قیمت پایه شمش، قیمت‌گذاری می‌شوند. قیمت پایه شمش خود نیز متاثر از نرخ دلار نیمایی است. تفاوت بین دلار نیمایی و دلار آزاد منجر به تفاوت قیمت مقاطع در بازار بورس و بازار آزاد می‌شود. از طرف دیگر، برخی سودجویان از بورس کالا مقاطع فولادی را خریداری کرده و در بازار آزاد آن‌ها را به قیمتی بالاتر به فروش می رسانند.
با توجه به نوسان اخیر بازار، به شما توصیه می کنیم خرید خود را در زمان مناسب انجام دهید. برای این کار به شما پیشنهاد می کنیم از کارشناسان شهرآهن در این خصوص کمک بگیرید. شما می توانید با تماس با کارشناسان شهرآهن از شرایط بازار و تحلیل قیمت ها آگاه شوید و سپس خرید خود را به صورت مستقیم از کارخانه توسط شهرآهن انجام دهید.