قیمت جهانی ورق سیاه

قیمت جهانی ورق سیاه، دائم در حال تغییر است. این تغییرات دلایل مختلفی دارد، که همین دلایل موضوع بحث مطلب امروز ما است. افراد برای خرید ورق سیاه و دیگر آهن آلات به این دلایل که بر روی قیمت ورق سیاه در داخل کشور و به صورت جهانی موثرند، آگاه باشند تا هنگام خرید، از قیمت اصلی آهن آلات نیز، مطلع شوند. ورق سیاه در انگلیسی، Hot Rolled Sheet نامیده می‌شود. نورد گرم، یکی از روش های تولید ورق های فلزی با ضخامت کم است و به ورق تولیدی با این روش ورق نورد گرم یا ورق سیاه گفته می شود.
به دلیل ذوب اجزای تشکیل دهنده‌ی ورق در دمای بالا، رنگ محصول مات می شود، به همین علت از اصطلاح ورق سیاه برای نامگذاری آن استفاده می شود. براساس ماده اولیه مورد استفاده که اسلب یا تختال نامیده می شود و همچنین شرایط و نحوه تولید، ورق های فولادی گرم دارای خواص مکانیکی و شیمیایی متعددی هستند و همین امر باعث شده که از این محصول در رنج وسیعی از صنایع استفاده شود.

منبع قیمت جهانی ورق سیاه کجاست

منبع قیمت جهانی ورق سیاه کجاست

قیمت ورق سیاه در ایران همواره در نوسان بوده است و اصلی ترین دلیل آن قیمت بالای دلار و تمایل بیشتر کارخانه ها به صادرات آن به خارج از کشور است. نوسان و تغییر قیمت محصولاتی مانند ورق سیاه به دلیل حیاتی بودن آنها برای تمام صنایع کشور و پر مصرف بودن آن در صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی یا ساختمان سازی، بر اقتصاد کشور بسیار تأثیرگذار است. عامل دیگری که می تواند بر قیمت ورق سیاه تاثیر بگذارد، قیمت اسلب در بازار داخلی است. پیش بینی قیمت ورق سیاه، به دلیل کاربرد وسیعی که در صنایع مختلف دارد و همچنین نقشی که به‌عنوان پایه، برای تولید بسیاری از محصولات فولادی مانند ورق گالوانیزه و ... دارد، برای مشخص شدن بودجه ی کل، در بسیاری از صنایع وابسته، از اهمیت زیادی برخوردار است. چند عامل به‌عنوان عوامل اصلی در تعیین قیمت ورق سیاه تاثیرگذار هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. برای استعلام قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان و سایر کارخانجات داخلی به فروشگاه اینترنتی شهرآهن مراجعه کنید.

قیمت جهانی ورق سیاه در چه بازه های زمانی تغییر می کند؟

با توجه به نمودار FOB چین مربوط به ورق سیاه، درج شده در سایت LME مشاهده می‌شود که، از اول ژانویه سال ( 12 خرداد سال 1399) 2020 تا ماه جولای 2021، کمترین قیمت ورق سیاه مربوط به تاریخ ۲ فوریه است (14 بهمن 1399) که ۶۰۰ دلار به ازای هر تن بوده است و بالاترین قیمت ۱۰۴۶ دلار در هر تن بوده که در تاریخ ۱۲ می این قیمت را شاهد بودیم و پس از آن قیمت FOB ، دوباره با کاهش مواجه شده و در ماه جولای به ۹۰۰ دلار در هر تن رسیده است. یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت FOB چین، تورم جهانی است.

آیا قیمت جهانی ورق سیاه در قیمت ورق سیاه در ایران تاثیر گذار است؟

آیا قیمت جهانی ورق سیاه در قیمت ورق سیاه در ایران تاثیر گذار است؟

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر روی قیمت ورق سیاه در ایران، تغییر قیمت جهانی آن است. بالا رفتن قیمت ها در سطح دنیا، مسلما روی تهیه و تولید محصولات پایه، نظیر ورق سیاه، تاثیرگذار است. برخی مواد اولیه در پروسه ساخت ورق سیاه از خارج از ایران وارد می شود که این مساله قیمت ورق سیاه در داخل کشور را تحت تاثیر قرار می دهد. سنگ آهن به عنوان ماده اولیه در تولید ورق سیاه، از مواردی است که نوسانات قیمت آن در سطح جهانی، بر قیمت ورق سیاه تاثیرگذار است و تورم جهانی باعث افزایش آن می شود.
نرخ ارز از دیگر عوامل موثر بر قیمت ورق سیاه است و نوسانات قیمت ارز، بازار آهن آلات و محصولات فولادی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. به‌طوری که کنترل روزانه و ساعتی تغییرات قیمت ارز جزو امور روزانه و بدیهی فعالان بازار آهن شده است. همانطور که می دانید نرخ دلار امریکا تا حد زیادی متاثر از مسائل سیاسی و روابط اجتماعی بین کشورها است.
شما می توانید برای آگاهی دقیق از قیمت جهانی ورق سیاه، به صورت روزانه به سایت شهرآهن سر بزنید یا با کارشناسان فروش، تماس حاصل فرمایید. علاوه بر قیمت جهانی ورق سیاه، شهرآهن قیمت ورق شادولاین، ورق روغنی، ورق استیل و... را در سایت قرار می دهد.