قیمت خاموت

برای این که بنا یا سازه ها، بعد از ساخت استحکام خوبی داشته باشند، باید اصول مهندسی مختلفی رعایت شود. استفاده از خاموت یکی از مواردی است که در حین ساختن یک بنا به آن توجه ویژه ای می شود. در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل در مورد خاموت صحبت کنیم. به شما بگوییم که خاموت چیست؟‌ چند نوع خاموت داریم؟ هر یک چه کاربردی دارد؟ قیمت خاموت چطور محاسبه می شود؟


خاموت چیست؟‌

در مقدمه به کاربرد خاموت اشاره کردیم و گفتیم برای این که یک ساختمان استحکام خوبی در برابر حوادث طبیعی و غیرطبیعی همچون زلزله، داشته باشد از خاموت در حین ساخت بنا، استفاده می کنند. اما در این جا می خواهیم شما را بیشتر با خاموت و معنی آن آشنا کنیم. قبل از این به معنی خاموت بپردازیم، ابتدا باید میلگرد را برای شما تعریف کنیم. از میلگرد برای تقویت بخشیدن به بتن استفاده می شود. از متدوال ترین و رایج ترین مصالحی که در ساختن ساختمان از آن استفاده می شود، بتن است. بتن به تنهایی در برابر فشار، مقاوم است؛ اما وقتی که تحت تاثیر نیرویی مانند نیروی زلزله قرار بگیرد، به راحتی شکسته می شود. میلگرد به بتن کمک می کند که در برابر این گونه نیروها، استحکام خود را حفظ کرده و نشکند.

میلگرد، از جنس فولاد ساخته می شود. میزان فولادی که برای ساخت میلگردها استفاده می شود، درجات مختلفی دارد. میلگردها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول میلگردهایی هستند که به صورت طولی ساخته می شوند. این دسته از میلگردها همان طور که از نامشان پیداست، به صورت طولی در سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند. دسته دوم میلگردها، میلگردهای عرضی هستند. این میلگردها به صورت عرضی در سازه ها به کار برده می شوند. میلگردهای عرضی به خاموت معروف هستند. کمتر کسی از نام میلگرد عرضی استفاده می کند. بیشتر افراد، به جای استفاده از نام میلگرد عرضی از نام خاموت استفاده می کنند. (خاموت همان میلگرد عرضی است)

خاموت چیست


آیا استفاده از خاموت لازم است؟‌

شاید از خودتان بپرسید که خاموت ها واقعا الزامی هستند؟‌ آیا استفاده از میلگردهای طولی به تنهایی کافی نیست؟‌ در پاسخ به این سوال ها باید گفت که استفاده از خاموت یکی از مهم ترین مواردی است که در ساختمان سازی باید رعایت شود؛ چرا که امنیت ساکنین در ساختمان بستگی به میزان استحکام آن دارد. میلگردهای طولی با این که باعث تقویت بتن ها می شوند؛ اما برای محافظت از ساختمان در برابر بلایای طبیعی و نیروهای چرخشی، حتما باید از خاموت در کنار میلگردهای طولی استفاده کرد. نقشی که خاموت در سازه ها ایفا می کند، تکیه گاه است. خاموت تکیه گاهی است برای میله گردهای طولی در حین ورود نیروهای چرخشی ناشی از حوادثی از جمله زلزله است.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:

مطالب خواندنی دیگر:


نقش خاموت در بناها چیست؟

خاموت وظایف مختلفی را برعهده دارد. از جمله این که از خم شدن میلگردهای طولی ساختمان جلوگیری می کند. مقطع های طولی که به کار برده می شوند، در حین ریختن بتن ممکن است که جا به جا شوند. استفاده از خاموت مانع از جا به جایی آن ها می شود.
اگر در بتن یا ستون ترک یا شکستگی ایجاد شود، خاموت از بیشتر شدن آن جلوگیری می کند. بنابراین با این اوصاف می توان به اهمیت خاموت در ساختمان سازی پی برد. هر یک از خاموت ها در انواع مختلفی ساخته می شوند که کاربردهای مختلفی می توانند داشته باشند.

انواع خاموت


انواع خاموت

  • خاموت های پهلویی : نوعی از خاموت هستند که در ساختمان سازی استفاده می شوند. این خاموت ها در حین استفاده به صورت شاخه بندی استفاده می شوند. با توجه به عواملی مانند تعداد میلگردهای به کار رفته، تعداد شاخه ها می توانند متفاوت باشد.
  • خاموت مارپیچی : نوع دیگری از خاموت ها هستند که نسبت به خاموت های دسته قبلی، می توانند مناسب باشند. به این دلیل که در برابر نیروهای چرخشی عملکرد بهتری نشان داده و باعث انعطاف پذیری بیشتری می شوند. به این نوع خاموت، مارپیچی گفته می شود.
  • خاموت دسته دوم : وقتی یک ساختمان تخریب می شود، میلگردهای آن توسط کارگرها جمع آوری می شوند. میلگردها توسط کارگران از بتن ها استخراج می شوند. سپس به عنوان میلگردهای دست دوم به فروش می رسند.

نکات مهم در استفاده از خاموت

هنگام استفاده از خاموت و ساختمان سازی استانداردهایی رعایت می شوند. یکی از مواردی که ممکن است برخی سازنده ها و مهندسین نسبت به آن حساس باشند، نو بودن خاموت هاست. برخی مهندسین معتقدند خاموتی که قبلا مورد استفاده قرار گرفته است، استحکام ساختمان را بسیار پایین آورده و اصلا کار استانداردی نیست. نکته دیگری که در حین ساخت خاموت مورد توجه قرار می گیرد، دما خم کردن آن است. دمایی که برای خم کردن خاموت مناسب است، باید بالای ۵ درجه باشد.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:

مطالب خواندنی دیگر:


قیمت خاموت

قیمت خاموت به عوامل مختلفی بستگی دارد. وزن خاموت در هزینه نهایی آن تاثیر گذار است. هر چقدر که وزن بیشتری داشته باشد، طبیعتا قیمت آن هم بیشتر خواهد بود. از آن جا که خاموت در انواع مختلفی ساخته می شود، نوع و جنس خاموت نیز در قیمت خاموت تاثیر گذار خواهد بود. برای محاسبه وزن خاموت عواملی مختلفی مورد توجه قرار می گیرند که عبارتند از :

  • تعداد ستون های مشابه
  • تعداد و طول میلگرد
  • وزن مخصوص میلگرد

برای اطلاع از قیمت میلگرد، قیمت تیرآهن و قیمت لوله به صفحه ی هر یک مراجعه کنید.