جداول استاندارد ورق های فلزی

ورق فلز با استفاده از انواع فلزات ساخته می شود. ماده اولیه با استفاده از فرایندی که قطعات استاندارد با ضخامت های خاص را ایجاد می کند، به ورق های نازک تبدیل می شود. ورق فولادی (ضد زنگ یا گالوانیزه) در درجه اول پرکاربردترین نوع ورق فلز برای کاربردهای صنعتی است، اما می توان ورق های ساخته شده از انواع دیگر فلزات مانند: برنج، مس، آلومینیوم، قلع، تیتانیوم، نیکل، پلاتین، طلا، نقره را نام برد. به خاطر داشته باشید، فلزات مختلف دارای خصوصیات متفاوتی هستند که مستقیماً بر پروژه شما تأثیر می گذارند. به عبارت دیگر، وقتی صحبت از مواردی مانند مقاومت و دوام می شود، همه فلزات یکسان نیستند. ورق و صفحه گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند اما صحیح نیست به طور کلی، فویل فلزی معمولاً به عنوان ورقه ای شناخته می شود که ضخامت فویل معمولاً تا 0.2 میلی متر است. ضخامت ورق فلزی از 0.5 میلی متر شروع می شود و تا 6 میلی متر می رسد و ضخامت های بالاتر از آن یک صفحه فلزی است. در این مقاله از شهرآهن به بررسی فاکتورهای موثر و مورد استفاده در جداول استاندارد ورق های فلزی می پردازیم. شما عزیزان می توانیداستعلام قیمت ورق استیل از جمله ورق استیل مسی، نقره ای و طلایی را از شهرآهن استعلام کنید.

فاکتورهای مهم درباره اندازه ورق های فلزی

4 عامل مختلف وجود دارد که شما باید در هنگام برخورد با اندازه ورق فلز در نظر بگیرید که شامل واحد اندازه گیری، ضخامت، وزن، مشخصات اندازه است، در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 • واحد اندازه گیری: در بیشتر دنیا ضخامت ورق فلز را بر حسب میلی متر اندازه گیری می کنند. استانداردهای مورد استفاده برای توسعه سیستم اندازه گیری اندازه ورق فلز بر اساس وزن مواد برای یک ورق با اندازه خاص می باشد.
 • ضخامت: ضخامت ورق فلز چیزی است که باید مورد توجه قرار گیرد نه تنها به دلیل هزینه مواد بلکه مقدار کاری که برای برش ورق مورد نیاز است. برش ورق های ضخیم تر، سخت تر است و برای جلوگیری از ترک خوردگی یا تاب افتادگی ورق، میزان خمشی تقریباً یک برابر یا بیشتر از شعاع خم های داخلی نیاز دارد.
 • وزن: هر ورق فلزی دارای واحد وزن خاصی است. در ایالات متحده، وزن با استفاده از پوند بر فوت مربع اندازه گیری می شود. در اروپا و بسیاری از نقاط دیگر جهان، وزن بر حسب کیلوگرم بر متر مربع اندازه گیری می شود.
 • مشخصات اندازه: انواع مختلف ورق های فلزی استاندارد، وجود دارد. درک اندازه استاندارد ورق فلزی منجر به صرفه جویی زیادی در هزینه ها می شود. آشنایی با نکات دقیق تر در اندازه ورق های استاندارد، در واقع یک سرمایه گذاری است. ورق های فلزی در برخی اندازه های استاندارد تولید می شوند که عبارتند از:
  قالب کوچک: 1000 × 2000 mm
  قالب متوسط: 1250 × 2500 mm
  قالب بزرگ: 1500 × 3000 mm
  قالب ماکسی: 2000 × 4000 mm
  قالب XXL دارای اندازه های : 6000 × 2000 mm
  قالب های اندازه بزرگ: 2,000x 6,000 mm و 2,500x 6,000 mm و 3,000x 6,000 mm . این قالب ها در طول 8000 و 12000 میلی متر به صورت استاندارد نیز موجود است.
  سایر قالب های بزرگ: 3,500x 7,000 mm (14,000 mm) و 4,000x 12,000 mm (16,000 mm)

گیج واحد دیگری برای اندازه گیری ضخامت ورق است. گیج، نشان دهنده ضخامت یک فلز نسبت به وزن آن در هر فوت مربع است که به عنوان یک استاندارد در نظر گرفته می شود. عدد گیج بالاتر به معنای ضخامت کمتر است. در جدول استاندارد ورق فلزی، گیج های مختلف برای ورق های متفاوت نشان داده می شود.

فاکتورهای مهم درباره اندازه ورق های فلزی

برخی استانداردهای ورق های فلزی مختلف

 • ورق روغنی با استاندارد های DIN شامل سه نوع نیمه کششی St12 ، ورق معمولی st14 و ورق فوق کشش st13 است.
 • ورق گالوانیزه شامل استانداردهای1461 ASTM A123 ، AS/NZS 4680 وISO CAN/CSA G164 است.

فاکتورها و استانداردهای ذکر شده در این مقاله در جدوال استاندارد ورق های فلزی استفاده می شوند. در ادامه برخی از مهم ترین جداول استاندارد ورق های فلزی را با هم مرور می کنیم:

 

جدول استاندارد وزنی ورق سیاه
ردیفطول(میلی متر)عرض (میلی متر)ضخامت (میلی متر)وزن (کیلوگرم)
۱ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۲ ۳۲
۲ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۳ ۴۸
۳ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۴ ۶۴
۴ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۵ ۸۰
۵ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۶ ۹۶
۶ ۶۰۰۰ ۱۵۰۰ ۸ ۵۷۶
۷ ۶۰۰۰ ۱۵۰۰ ۱۰ ۷۲۰
۸ ۶۰۰۰ ۱۵۰۰ ۱۲ ۸۶۴
۹ ۶۰۰۰ ۱۵۰۰ ۱۵ ۱۰۸۰
۱۰ ۶۰۰۰ ۱۵۰۰ ۲۰ ۱۴۴۰

 

جدول استاندارد وزنی ورق روغنی
ردیفطول (میلیمتر)عرض(میلیمتر)ضخامت (میلی متر)وزن(کیلوگرم)
۱ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۳۰ صدم ۵
۲ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۴۰ صدم ۶
۳ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۵۰ صدم ۸
۴ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۱ ۱۶
۵ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۲ ۳۲
۶ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۳ ۴۸

 

جدول استاندارد وزنی ورق اسید شویی
ردیفطول (میلی متر)عرض (میلی متر)ضخامت (میلی متر)وزن (کیلوگرم)
۱ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۱٫۵ ۲۴
۲ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۲ ۳۲
۳ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۳ ۴۸
۴ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۴ ۶۴
۵ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۵ ۸۰
۶ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۶ ۹۶