مقایسه کیفیت میلگرد ها

معمولاً زمانی که نام میلگرد شنیده می‌شود، در ذهن همه افراد نام میلگرد آجدار که در ساختمان سازی کاربرد دارد، نقش می‌بند. اما احتمالا این را می‌دانید که میلگردها انواع مختلفی دارند و هرکدام برای یک کاربرد استفاده می‌شوند. در یک حالت کلی میلگردها در سه دسته کلافی، آجدار و میلگرد ساده تقسیم می‌شوند؛ در صورتی که اگر بخواهیم انواع میلگرد را بر اساس جنس دسته‌بندی کنیم، شامل انواع مختلفی می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد مقایسه کیفیت میلگرد ها صحبت کنیم. همچنین می توانید جهت محاسبه وزن میلگرد و دریافت قیمت روز میلگرد با کارشناسان ما در ارتباط باشید. تا انتهای این نوشتار با ما همراه باشید.

شاخص اندازه گیری کیفیت میلگرد چیست؟

شاخص اندازه گیری کیفیت میلگرد بر اساس موارد زیر است:

 1. گواهینامه کیفیت

امروز تعداد کارخانه‌هایی که در زمینه تولید میلگرد فعالیت دارند، افزایش پیدا کرده است؛ همین موضوع باعث شده است که محصولات کارخانه‌ها متعدد باشد و هر کارخانه تقریبا یک محصول متفاوت تولید و روانه‌ی بازار فولاد کند. این شرکت‌ها برای اینکه اصالت کالای خود را تضمین کنند، باید گواهینامه کنترل کیفی محصولات داشته باشند. این کارخانه ها شامل کارخانه میلگرد ذوب آهن اصفهان، صنایع فولاد کرمان بردسیر، کارخانه ظفر بناب، جهان فولاد سیرجان، کارخانه فولاد آلیاژی ایران، کارخانه فولاد کویر کاشان، مجتمع فولاد خراسان، کارخانه سرمد ابرکوه یزد، کارخانه نورد کوثر اهواز و ... است. 

شاخص اندازه گیری کیفیت میلگرد چیست؟ 

هر شرکتی معمولا دارای یک گواهینامه است که ممکن است از چند بخش مجزا تشکیل شده باشد، برخی از مشخصات گواهینامه‌ها به شرح زیر است:

 • شماره گواهینامه
 • نام و طول محصول
 • استاندارد محصول
 • شماره بندل
 • نوع شمش
 • خواص مکانیکی
 • خواص شیمیایی

شاخص اندازه گیری کیفیت میلگرد چیست؟ 

 1. خواص فیزیکی میلگرد

منظور از خواص فیزیکی میلگرد، استحکام تسلیم، استحکام کشش نهایی و ازدیاد طول است که بهتر است در ادامه اشاره‌ای کوتاه به هرکدام از این مفاهیم داشته باشیم.

 • استحکام تسلیم: نقطه ای که در آن فلز در برابر نیروی وارده تسلیم می‌شود.
 • استحکام کشش نهایی: نقطه ای است که در آن نیروی اعمالی به حداکثر مقدار خود می‌رسد.
 • ازدیاد طول: در واقع تغییر شکل میلگرد است.

شاخص اندازه گیری کیفیت میلگرد چیست؟ 

 1. خواص شیمیایی میلگرد

منظور از خواص شیمیایی میلگردها در نظر گرفتن خلوص مواد شیمیایی به کار رفته در آن است. این مواد شیمیایی شامل کربن، سیلسیم ، منگنر، فسفر، نیکل، کروم و گوگرد است. منگنز، کربن، سیلیسیوم، آهن، 4 مواد تشکیل دهنده فولاد هستند و به هراندازه که منگنز در فولاد تولید شده بیشتر باشد، تضمین کننده کیفیت بالای آن فولاد است.
فسفر و گوگرد نیز جزو ناخالصی فولاد هستند و وجود آن در فولادها در کیفیت آن ها اثر گذارند.از عوامل مهمی که روی میلگرد تولید شده تاثیرگذار هستند می‌توان به کیفیت نورد، کیفیت قالب طرح و تعداد آج های روی میله اشاره کرد. به هر اندازه که سرعت دستگاه نورد بیشتر باشد، سرعت کشش میلگرد هم بیشتر خواهد شد و با این حال انعطاف‌پذیری محصول تولید شده کاهش و استحکام و مقاومت محصول نهایی افزایش پیدا خواهد کرد.

آیا شاخص کیفیت میلگرد دارای استاندارد در ایران است؟

به طور کلی میلگردها دارای شاخص کیفیت جهانی هستند؛ با این حال در ایران هم یک استاندارد مشخص برای میلگردهای تولید شده در نظر گرفته می‌شود. در ادامه در مورد استانداردهای بین المللی میلگرد و همچنین استاندارد میلگرد در ایران صحبت خواهم کرد.

آیا شاخص کیفیت میلگرد دارای استاندارد در ایران است؟ 

استانداردهای بین المللی میلگرد

برای تولید میلگرد، چند استاندارد متفاوت وجود دارد که تمامی این استانداردها توسط سازمان‌های بین‌المللی تهیه شده‌اند. از مهمترین این استانداردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ATSM انجمن مواد و آزمون آمریکا که آیین‌نامه ACI (318-14) مربوط به این شرکت است.
 • JIS ژاپن که استاندارد (JIS G3112) را برای میلگردهای مورد استفاده در بتن است.
 • DIN آلمان، استاندارد (DIN 488) برای فولاد به کار رفته در بتن مسلح است.
 • ISO، سازمان بین‌المللی استاندارد که (ISO 6935)

به غیر از این موارد گفته شده، بسیاری از استانداردهای دیگر مانند استانداردهای بریتانیا،کانادا، آمریکا و استرالیا هم رفرنس شرکت‌های تولید میلگرد هستند.

آیا شاخص کیفیت میلگرد دارای استاندارد در ایران است؟ 

استاندارد میلگرد در ایران

در ایران، شرکت ذوب آهن اصفهان ،به عنوان پیشگام در صنعت فولاد، برای تولید محصولات خود و تولید میلگرد از استاندارد روسی استفاده می‌کند. اما استانداردهای دیگری نیز در کشور هستند که خیلی از محصولات فولادی بر اساس آن‌ها تولید می‌شوند:

 • استاندارد روسیه
 • استاندارد ISIRI 3132
 • استاندارد DIN

گفتن این نکته خالی از لطف نیست که معیارهای مختلفی در استاندارد میلگرد مورد بررسی قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، دو عامل استحکام کششی و تنش تسلیم میلگرد از عوامل مهم و تاثیرگذار بر مقاومت میلگرد هستند. به طور کلی، میلگرد ها به دو روش جوشکاری مقاومتی و روش قوس الکتریکی جوشکاری می‌شوند که البته باید به این هم اشاره کنیم که روش جوشکاری مقاربتی، بهترین روش است.
جدا از این مسئله، در میلگردها هر اندازه که میزان تغییر شکل بیشتر باشد، انعطاف پذیری فولاد کمتر خواهد شد و فولاد تولید شده معمولا شکننده‌تر خواهد شد. هرچه قطر اولیه بیشتر باشد، مراحل تغییر شکل میلگرد را علاوه مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید؛ حتی در برخی از موارد ممکن است غیرممکن باشد. بنابراین برای دستیابی به میلگردی، استحکام و مقاومت خوبی داشته باشد، انتخاب مناسب قطر اولیه اهمیت دارد.

در این مطلب به مقایسه کیفیت میلگرد ها پرداختیم. با توجه به تمامی مطالب گفته شده می‌توان به این نتیجه رسید که خواص مکانیکی، خواص شیمیایی و گواهینامه کیفیت میلگرد، شاخص های اندازه گیری کیفیت میلگرد هستند. هم در ایران و هم در جهان استانداردهای خاصی برای تولید میلگرد وجود دارد که بسیاری از تولیدکنندگان برتر کشور مانند ذوب آهن، استاندارد روسی را برای میلگردهای تولید شده خود در نظر می‌گیرد. شما می توانید میلگردهای این کارخانجات را از طریق وب سایت فروشگاهی شهرآهن خریداری فرمایید و در صورت وجود هرگونه سوال با کارشناسان ما در شهرآهن در تماس باشید.