کاربرد ورق استیل 304

ورق استیل 304 یکی از انواع ورق‌های فولادی ضدزنگ است که در بسیاری از صنایع می‌ توان از آن استفاده کرد. این نوع ورق بعضی اوقات در بین افراد فعال در حوزه آهن آلات با نام ورق 18/8 شناخته می‌شوند؛ به این معنا که از 18 درصد نیکل و 8 درصد کروم تشکیل شده‌اند. در این مطلب از شهر آهن می ‌خواهیم در مورد این ورق و کاربردهای مهم آن صحبت کنیم. اگر در این باره چیزی نمی‌دانید، با ما همراه باشید. اطلاعات مورد نیاز درباره مقاطع فلزی از جمله انواع پلیت همچون قیمت ورق mo40، قیمت ورق رنگی، ویژگی ها و قیمت ورق گالوانیزه و .... را در شهر آهن مشاهده کنید.

کاربرد ورق استیل 304

ورق استیل 304 در کدام صنایع کاربرد دارد؟

ورق استیل 304 ویژگی‌هایی برتری دارد و همین موضوع باعث شده که بتوان از آن در صنایع مختلفی استفاده کرد. این نوع ورق یک گرید آستنیسی است که در کاربردهایی مانند ساخت قابلمه و یا حتی ساخت سینک ظرفشویی کاربرد دارد. میزان کربن به کار رفته در این نوع ورق استیل کمتر است و همین موضوع باعث می ‌شود که جوش ‌پذیری بهتری داشته باشد.
نوعی دیگر از ورق‌های استیل به نام ورق استیل316 وجود دارند که از نظر خواص مکانیکی و ویژگی‌ ها با این نوع ورق متفاوت هستند. همان‌طور که گفته شد، ورق استیل 304 حاوی 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است در حالی که گرید 316 این نوع ورق، حاوی 10 درصد نیکل و 16 درصد کروم است. علاوه بر این، 2 درصد مولیبدن هم در ورق 316 وجود دارد. مولیبدن در اصل برای مکان‌هایی استفاده می‌شود که در معرض خوردگی و آب و رطوبت هستند. از مهم ترین کاربردهای ورق استیل 304 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید بدنه‌ لوازم خانگی
 • ساخت برخی از ظروف آشپزخانه
 • تولید کابین‌ آسانسور
 • ساخت قاشق وچنگال
 • تولید سینک ظرف‌شویی
 • یراق آلات ساختمانی
 • قابل استفاده در برخی از خطوط انتقال مواد غذایی
 • دکوراسیون داخلی و...

یک نکته مهم اینجاست که این نوع ورق به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مانند مقاومت بالا در برابر خوردگی، به نوعی جزء ورق‌های فولادی پر کاربرد است. ورق استیل 304 حتی نسبت به سایر ورق‌ها از قیمت مناسب‌تری هم برخوردار است. این نوع ورق معمولا از کشورهای کره جنوبی، تایوان، هند، آفریقای جنوبی و... وارد کشور ما می ‌شود و جنبه وارداتی دارد.

ورق استیل 304 در کدام صنایع کاربرد دارد؟

ویژگی های کاربردی استیل 304

ورق استیل 304 ویژگی‌های بسیار خوبی دارد. این نوع ورق‌ها برای عملیات جوشکاری مناسب هستند و به نوعی ساخته شده‌اند که نیازی به بازپخت بعد از فرآیند جوشکاری ندارند. ورق استیل 304 یک نوع ورقی است که غیر مغناطیسی محسوب می‌شود و از هدایت گرمایی پایینی برخوردار است. این نوع ورق‌ها مقاومت خوبی هم در برابر خوردگی دارند. همان‌طور که گفته شد، در مکان‌هایی که رطوبت زیاد است و یا در معرض خوردگی قرار دارند؛ این استیل می‌تواند تا سال‌ها دوام داشته باشد. همچنین در برخی از موارد از این استیل در صنایع دریایی می ‌توان به صورت بولت و یا حتی پیچ و مهره استفاده کرد. از دیگر ویژگی‌های این ورق می‌توان به این موضوع اشاره کرد قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارد. همین موضوع باعث شده است که برای کاربردهای مختلفی قابل استفاده باشد. این ورق را می‌توان با عملیات گرم‌کاری استفاده کرد؛ اما اگر فرآیند نورد سرد روی آن انجام شود قطعا می ‌تواند بادوام و مستحکم‌ تر باشد. از خواص مکانیکی و فیزیکی این نوع استیل می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • استحکام کششی آن 520 تا 720
 • تنش تسلیم 200 تا 210 دقیقه
 • ازدیاد طول 45 دقیقه
 • میزان تراکم (8 گرم در سانتی‌ متر مکعب)
 • مقدار نقطه ذوب این نوع استیل (1450 درجه سانتی‌ گراد)
 • مدول الاستیسیته (193 گیگاپاسکال)
 • مقاومت الکتریکی استیل 304 (106 * 0.72 اهم. متر)

همان‌طور که گفته شد فولاد ضد زنگ، در گریدهای مختلفی وجود دارد که معمولا هر کدام با توجه به خواص مکانیکی و فیزیکی برای کاربردهای خاصی استفاده می‌شوند. اینکه شما از کدام نوع ورق استیل استفاده کنید، به موارد مختلفی مانند وزن، هزینه، شکل‌پذیر، جوش‌پذیری و... بستگی دارد. اگر محیط مورد نظر یک محیط مرطوب است، انتخاب ورق 304 می‌توانید بهترین انتخاب شما باشد. این را در نظر داشته باشید که عوامل مختلفی در قیمت نهایی ورق استیل 304 تاثیرگذارند؛ از این عوامل می‌توان به نوسانات ارزی، میزان عرضه و تقاضا، هزینه مواد اولیه و حتی هزینه حمل و نقل اشاره کرد. اگر با توجه به مطالب گفته شده باز هم در مورد ورق استیل 304 سوالاتی دارید می‌توانید با کارشناسان ما در شهر آهن در ارتباط باشید تا بتوانید با آگاهی بیشتری نسبت به خرید ورق استیل اقدام کنید. همچنین جهت خرید این محصول از شهر آهن، می توانید مشخصات آن را در قسمت محصولات به همراه قیمت پلیت مشاهده کنید.