02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

سابقه استفاده از سازه های فولادی و تیرآهن لانه زنبوری در ایران به سال‌های پیش برمی گردد. سازه های فولادی دستخوش تغییرات زیادی شده اند، از جمله این تغییرات می توان به تولید تیرآهن لانه زنبوری اشاره کرد. در ادامه متوجه خواهید شد که تیرآهن لانه زنبوری چیست.

از کاربردهای اصلی تیرآهن های لانه زنبوری در سازه ها می توان به حمل بار ثقلی اشاره کرد. این تیر آهن ها، هم به عنوان تیرآهن های اصلی و هم به عنوان تیرآهن های فرعی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله دلایل دیگر به کارگیری تیرآهن های لانه زنبوری، قیمت نسبتاً پایین آن ها است.

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

تیرآهن های لانه زنبوری با روش‌های مختلفی به کار گرفته می‌شوند. این تیرآهن ها هنگام به کارگیری در زیر بتن مدفون خواهند شد. ابتدا علت اصلی مدفوع کردن تیرآهن های لانه زنبوری در زیر بتن، بالا بردن مقاومت آن ها در برابر آتش سوزی بود، به همین خاطر از بتن صرفا به عنوان یک پوشش استفاده می شد. نیروی چسبندگی بتن و فولاد بسیار بالا است، به همین علت هنگام به کارگیری سازه‌های آهنی دو عدد از آن‌ها را در دو پنل بتن مدفوع می کنند.

به کارگیری بتن در تغییر شکل تیرآهن لانه زنبوری چه تاثیری دارد؟

حال که متوجه شدید که تیرآهن لانه زنبوری چیست با تاثیر بتن بر این محصول نیز به خوبی آشنا می شوید. میزان تغییر شکل در تیر آهن های لانه زنبوری هنگام به‌ کارگیری بتن بسیار پایین می آید، اما متاسفانه برخی از طراحان، تیرآهن های لانه زنبوری را بدون استفاده از بتن به کار می گیرند.

تیرآهن های لانه زنبوری بدون پوشش بتنی

برای تولید تیرآهن های لانه زنبوری ابتدا یک تیرآهن ساده را به صورت زیگزاگی به وسیله هواگاز یا دستگاه گیوتین برش می دهند، سپس آن ها را از سمت برش داده شده طوری روی یکدیگر قرار می‌دهند که سوراخ های لانه زنبوری در سطح آن ایجاد می شود. با این کار، عرض تیرآهن دو برابر شده و مقاومت آن نیز بالا خواهد رفت.

honeycomb girder

مقاومت تیرآهن های لانه زنبوری چگونه است؟

محققان تحقیقات و آزمایش های زیادی را روی تیرآهن های لانه زنبوری انجام داده‌ اند که طی این بررسی ها ثابت شد مقاومت تیرآهن های لانه زنبوری بسیار بالا است.

هندسه و ابعاد تیرآهن های لانه زنبوری به چه شکل است؟

آیا می دانید ظاهر تیرآهن لانه زنبوری چیست و چگونه است. اصلی ترین دلیل تفاوت شکل تیرآهن های لانه زنبوری با سایر تیرآهن ها، برش‌های طولی زیگزاگی است. همچنین، حمل و نقل این تیرآهن ها به خاطر وجود سوراخ های لانه زنبوری بسیار راحت‌ تر است. زاویه سوراخ های لانه زنبوری روی این تیرآهن ها 45 تا 60 درجه بوده و انتخاب این زاویه باید به گونه ‌ای باشد که از تجاوز تنش برشی افقی در تار خنثی جلوگیری کند.

طبق قوانین و مقررات ملی ساختمان ایران، استفاده از تیرآهن های لانه زنبوری در ساخت و ساز ها مجاز بوده و باید در انتخاب زاویه سوراخ های این تیر آهن ها احتیاط نمود. بر اساس پیشنهاد آیین نامه فولاد ایران، زاویه سوراخ های روی تیرآهن لانه زنبوری باید 63 درجه باشد. همچنین، هنگام جوش کردن تیرآهن های لانه زنبوری باید نهایت دقت را به کار گرفت.

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
4 امتیاز

مطالب مرتبط

هیچ برچسبی مطابقت ندارد

از آخرین مقالات و رویدادهای شهرآهن مطلع شوید

لطفا جاوا اسکریپ را فعال نمایید